پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:ششم مهر 1395 ساعت 15:34   |   کد : 272612
استانداردسازی و ممیزی عملیات بانکی در بانک صنعت و معدن بر اساس موازین شرعی (بانک صنعت و معدن؛ ۱۳۹۶)
 


گسترش بانک‌های توسعه‌ای در سراسر جهان نشان از مقبولیت نقش و کارکرد این نوع بانک‌ها است و از طرف دیگر نشان می‌دهد که این تلقی پذیرفته شده که دولت کارآمد و توسعه‌خواه می‌تواند نقش محوری در فرآیند توسعه ایفا کند، به همین دلیل می‌توان گفت بانک‌های توسعه‌ای یکی از ابزارهای مهم اجرای راهبردهای توسعه هستند. لازم به اشاره است که بانک‌های توسعه‌ای به‌عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی پایدار در میان‌مدت و درازمدت، معمولا مورد حمایت حاکمیت و دولت‌ها بوده تا در راستای تامین مالی صنایع و بخش‌های تولیدی ، خدماتی و مولد نقش موثری را ایفا کنند.

با توجه به انگیزه قوی مسئولان نظام بانکی برای انطباق بیشتر عملیات و فعالیت‌های بانک‌ها با موازین شرعی و به‌منظور رفع خلاهای شرعی و ضعف‌های عملیاتی و نظارتی بانکداری بدون ربا در الگوی بانکداری تخصصی و توسعه‌ای کشور، هدف این طرح پژوهشی «استانداردسازی عملیات بانک صنعت و معدن» به عنوان یکی از بانک‌های تاثیرگذار توسعه‌ای در نظام بانکی کشور بر اساس موازین شرعی و بررسی امکان معرفی این بانک به عنوان الگوی موفق اجرای بانکداری توسعه‌ای اسلامی در کشور است.

این طرح تحقیقاتی در گام اول، بسته عملیاتی و اجرایی جهت عیب‌یابی و ممیزی تشخیص اسلامی یا غیراسلامی بودن ابزارهای بانکی در بانک صنعت و معدن را ارایه می‌دهد. این بسته شامل معرفی الگوهای استاندارد قراردادهای تجهیز و تخصیص منابع بر حسب موازین شرعی و استانداردهای حسابداری و حسابرسی مربوطه وتطبیق با قوانین و مقررات مربوطه است.

در گام دوم، بسته نظارتی جهت پایش و ممیزی اجرای ابزارهای بانکی مورد استفاده در بانک صنعت و معدن بر مبنای اصول بانکداری اسلامی طراحی می‌شود.

گام سوم به ممیزی ابزارهای تجهیز و تخصیص منابع بانکی و ساختار نظارتی مورد استفاده در بانک صنعت و معدن بر اساس الگوهای استاندارد معرفی شده در گام‌‌های قبلی و ارائه پیشنهاد حذف و یا اصلاح آنان جهت پیاده‌سازی الگوها و نیز بر اساس تجارب موفق و غیرموفق بانکداری بدون ربا در کشور می‌پردازد.

لازم به ذکر است که این طرح در مرحله نخست، به صورت پایلوت صرفاً برای قرارداد مشارکت مدنی اجرا می‌شود و سایر قراردادها به طرح‌‌های پژوهشی بعدی موکول گردیده است. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,942,198