پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم و يکم آذر 1396 ساعت 12:20   |   کد : 283365
ارتقای هم‌افزایی‌های علمی در شبکه بانکی
رییس پژوهشکده پولی و بانکی:
ارتقای هم‌افزایی‌های علمی در شبکه بانکی
رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: افزایش تعاملات پژوهشکده پولی و بانکی با شبکه بانکی در سال‌های اخیر گواهی بر عزم راسخ این مجموعه برای حل مشکلات پژوهشی و ارتقای هم‌افزایی‌های علمی در شبکه بانکی است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، علی دیواندری در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری که صبح امروز با حضور رییس کل و اعضای هیات عامل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد، اظهارداشت: امروزه بر کسی پوشیده نیست که تولید ثروت و بهبود وضع زندگی و رفاه عمومی، مرهون مطالعه و پژوهش نخبگان، دانشمندان، محققان و فناوران دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی است و بدون استثنا در تمام کشورهای دنیا، ترویج فرهنگ و ارتقای شأن و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان این حوزه به یکی از مهم‌ترین اهداف سیاست‌گذاری در حوزه علم و فناوری تبدیل شده است.  

 وی با بیان اینکه کشورهای دنیا می‌کوشند تا با فراهم کردن ساختارهای انگیزشی مناسب و نیز ترغیب پژوهشگران و فناوران کشور به تولید بیشتر علم و فناوری، رشد پایدار رفاه اجتماعی را برای جامعه تضمین کنند، افزود: در این راه بسترسازی برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های توسعه‌یافته در مراکز پژوهشی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست‌گذاران به شمار می‌رود. علاوه بر این استقرار ارتباط وثیق میان پژوهشگران و فناوران و خریداران دستاوردها و تکمیل حلقه‌های مفقود ارتباط موثر دانشگاه و جامعه یکی دیگر از محورهای غیرقابل چشم‌پوشی در این حوزه به شمار می‌رود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: هفته پژوهش و فناوری، در حقیقت نمادی از اهمیت این حوزه در ساختار تصمیم‌گیری ایران به شمار می‌رود و فرصت مغتنمی برای توجه و تمرکز بر ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می‌آورد تا همه ذینفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور، برای آینده برنامه‌ریزی کرده و اقدامات بهتر و مهم‌تری را در دستور کار خود قرار دهند.  

وی ادامه داد: انتشار عملکرد مطالعاتی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دستگاه‌های اجرایی، تشویق و تقدیر از پژوهشگران، فناوران و پژوهشیاران و نیز ارزیابی فعالیت‌های پژوهشی و فناوری یکساله دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و دستگاه‌های اجرایی از جمله فعالیت‌های این هفته به شمار می‌رود که با هدف افزایش حساسیت و توجه مدیران به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری، شناخت چالش‌های پیش‌رو، آگاهی از روش‌های ارتقا هم‌افزایی میان تلاش‌های پژوهشگرانه و نیز تقویت روحیه و فرهنگ پژوهش‌محوری در دستور کار دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار می‌گیرد.

دیواندری خاطرنشان کرد: هفتمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری فرصت مغتنمی است تا با مرور عملکردها در سال‌های گذشته و تقدیر از آثار برتر و پژوهشگران برگزیده حوزه پول و بانک، تعهد دیرین نظام بانکی بر اجرایی کردن اقتصاد دانش‌بنیان در ایران اسلامی، مورد تاکید مجدد قرار بگیرد و با شناخت ضعف‌ها و چالش‌های پیش‌رو، رویکردهای آتی برای فائق آمدن بر این مشکلات مرور شود.

وی تصریح کرد: پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بازوی پژوهشی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یکی از نهادهایی است که تلاش می‌کند با تکیه بر ظرفیت‌های نیروهای انسانی مستعد و کارآمد خود، نقشی بسزا در ارائه پژوهش‌های موثر و روزآمد در نظام بانکی کشور داشته باشد و ارتقای سیاست‌گذاری‌ها در حوزه پول و بانک را دنبال کند.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: در این بین توجه به فراهم آوردن پژوهش‌های کیفی ناظر بر نیازمندی‌های تحقیقاتی بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار پولی و ناظر بانکی یکی از محوری‌ترین وظایف این مجموعه به شمار می‌رود و خوشبختانه در سال‌های اخیر با حمایت‌های راهگشای رئیس کل محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر سیف و نیز قائم مقام محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر کمیجانی فصل جدیدی در نقش‌آفرینی پژوهشکده در حوزه پولی و بانکی آغاز شده است.

دیواندری ادامه داد: پژوهشکده پولی و بانکی همچنین توجه به نیازهای تحقیقاتی و آموزشی شبکه بانکی و نیز تلاش برای تطابق عملیات بانکی ایران با روزآمدترین روش‌های بین‌المللی را یکی دیگر از رسالت‌های خود قلمداد می‌کند. افزایش تعاملات آموزشی و پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با شبکه بانکی در سال‌های اخیر گواهی بر عزم راسخ این مجموعه برای حل مشکلات پژوهشی و ارتقای هم‌افزایی‌های علمی در شبکه بانکی است.

وی در ادامه با اشاره به مختصری از دستاوردها و توانمندی‌های پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی در حوزه اولویت‌های نظام بانکی، برگزاری همایش‌های بزرگ و بین‌المللی، ارائه دستاوردهای پژوهشی در قالب رهنمودهای سیاستی و مشاوره‌های اقتصادی به نظام پولی و بانکی، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، انتشار کتاب‌های تخصصی و عمومی در حوزه پولی و بانکی، تولید و انتشار مقالات پژوهشی در نشریات و کنفرانس‌های معتبر داخلی و خارجی، انتشار شش شماره از سه نشریه تخصصی شامل فصل‌نامه‌های پژوهش‌های پولی و بانکی، Money and Economy و دوماهنامه تازه‌های اقتصاد، معرفی و تجلیل از چهره‌های ماندگار بانکی کشور، فعالیت شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران، انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری داخلی و خارجی در حوزه خدمات پژوهشی، تقدیر از مبتکرین صنعت بانکداری در قالب جشنواره دکتر نوربخش و ... بخشی از این فعالیت‌ها بوده است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به تغییر برخی رویکردهای پژوهشکده افزود: تغییر جهت‌گیری تحقیقات از آکادمیک به کاربردی، ورود به طرح‌های ملی و ایفای نقش در حل مشکلات نظام بانکی، افزایش ارتباط با بانک‌های تجاری و تخصصی، افزایش ارتباط با قشر جوان و نخبه نظام بانکی و ترویج دستاوردهای نظام بانکی از کانال‌های مختلف از برنامه‌های پژوهشکده است.

دیواندری گفت: نظام بانکی کشور امروز وارد فاز و مرحله ای شده است که باید با علم، تخصص و به طور حرفه ای اداره شود. وی افزود: برای گذر از عدم تعادل هایی که امروز در نظام بانکی ما دیده می شود، راهی جز تمسک و توسل به روش های علمی سراغ نداریم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: در تمام دنیا نیز اگر چنین شرایطی برای نظام های بانکی و شرایط اقتصادی به وجود آمده با توسل به تحقیقات عمیق عملی از نتایج برتر استفاده می کنند و از این مسیر حرکت خود را ادامه می دهند؛ من خوشحالم که بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بازوی تحقیقاتی آن با همکاری نظام بانکی در این مسیر در حال حرکت هستند.

دیواندری خاطرنشان کرد: رییس کل بانک مرکزی تاکید خاصی بر استفاده از علم و روش های علمی در حل معضلات جاری نظام بانکی دارد که شایسته تقدیر است و باید آن را به فال نیک گرفت؛ این موضوع روزنه امیدی برای همه پژوهشگران اقتصاد است.

وی اقدامات و فعالیت های پژوهشکده پولی و بانکی را برشمرد و از جمله آنها به طرح های پایان یافته تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی، حمایت از حقوق مصرف کننده در نظام بانکی، سیاست گذاری پولی و ارزی، گزارش تورم فصلی سال ۹۵، آسیب شناسی لایحه قانون بانک مرکزی که در اختیار مرکز پژوهش های مجلس قرار می گیرد، ‌ طراحی مبانی عملیاتی زیرساخت های مورد نیاز برای وثیقه گذاری و ... نام برد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی به انتظار مجلات مختلف فارسی و انگلیسی توسط این پژوهشکده اشاره کرد و افزود که این مجلات از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و موفق به کسب جایگاه مناسب در بین نظام بانکی شده اند.

دیواندری انتشار کتاب های مورد نیاز نظام بانکی و همچنین برگزاری دوره های آموزشی، همایش ها، ‌ نشست های نقد و بررسی و ... را از دیگر اقدامات پژوهشکده پولی و بانکی نام برد. وی برگزاری چهارمین همایش بانکی و تجاری ایران و اروپا و اجلاس دوره ای کشورهای عضو سیانزا را از دیگر اقدامات پژوهشکده پولی و بانکی نام برد و گفت: اخیرا نیز با وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تهیه سند ریسک ملی برای موضوعات تطابق با کارشناسان بانک جهانی در حال کار هستیم.

وی تشکیل شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبِنا) را از دیگر اقدامات موثر پژوهشکده پولی و بانکی نام برد و افزود: این رسانه تبدیل به منعبی خوب برای سایر رسانه شده است و انتشار اخبار، تحلیل روز، گزارش و مفاهیم اقتصادی در زمینه پول و بانک از اقدامات این رسانه است که مکمل سایر رسانه های پولی فعال در کشور ما است.

 

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,817,631