منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
ندری:
مسائل شرعی مرتبط با توافق «ریپو»
ریپو، ابزاری بسیار متداول در سیاستگذاری پولی و در تنظیم روابط بانک‎ها با یکدیگر است و اگر اشکال شرعی دارد باید روش جایگزینی برای آن ارائه کرد؛ چراکه اگر این روش ارائه نشود مشکلات جدی پدید می‎آید که تبعات بدی برای کشور خواهد داشت.

یادداشت:
بانکداری اسلامی؛‌ آن دست‌های قابل اعتماد
بانکداری اسلامی نه به عنوان یک محدودیت و مانع بلکه به عنوان یک فرصت و ظرفیت عالی برای کمک به جریان سالم ایجاد و استفاده از نقدینگی در مسیر تولید و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی است.

مظاهری:
خشت کج نظام بانکی
رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی خشت کج نظام بانکی را انحراف درخصوص پرداخت سود علی‌الحساب به سپرده‌‌گذاران در سال‌های ابتدایی اجرایی شدن قانون عملیات بانکداری بدون ربا معرفی کرد.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
هدایت نقدینگی به سمت تولید، حرکت در مسیر بانکداری اسلامی است
تفاوت بانکداری اسلامی با بانکداری متعارف را می توان در سه اصل کسب سود از محل معامله و فعالیت اقتصادی، اجرای احکام معاملات اسلامی و اخلاق اسلامی ذکر نمود.

ناصری:
بانکداری اسلامی حلقه گمشده اقتصاد ایران
تفاوت بانکداری اسلامی با بانکداری مدرن یا سنتی در ربوی نبودن آن است و بانکداری اسلامی یعنی بانکداری که در آن ربا و شبه ربا اصلاً جایگاهی ندارد.

حجت الاسلام دکتر محقق نیا:
اقدامات برای اصلاح قانون بانکداری ناامیدانه است
اگر قانون جدید بانکداری در مجلس هم به تصویب برسد، پس از آن باید برای تأیید به شورای نگهبان و سپس برای اجرا به بانک مرکزی برود؛ بنابراین اگر همین امروز هم تصویب شود، یک تا دو سال طول می‎کشد که به اجرا دربیاید که نشان می‌دهد در واقع حرکت ما بسیار کند و بعضا ناامیدانه است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم:
سه فقیه شورای فقهی بانک مرکزی تأیید شده‌اند
تاکنون سه تن از پنج فقیه عضو شورای فقهی بانک مرکزی تأیید شده‌اند و خود بنده نیز در این جمع حضور دارم.

حاتمی یزد:
بلاتکلیفی در بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی موضوعی است که پس از انقلاب اسلامی در کشور مطرح و برای اجرایی شدن آن قوانینی نیز تصویب شد.

گزارش:
صالح‌آبادی عضو شورای فقهی بانک مرکزی شد
علی صالح آبادی مدیر عامل بانک توسعه صادرات با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی، عضو شورای فقهی بانک مرکزی شد.

مظاهری:
اصلاح بانکی با پرداخت سود واقعی به سپرده‌گذاران
اگر بانک سودی که بدست می‌آورد به صاحب سپرده بدهد اصلاح بزرگی در سیستم بانکداری انجام داده است علاوه بر این سرمایه گذار چنانچه خود بتواند تولید کالا یا کار اقتصادی بزند بجای بانک چرخ تولید را به حرکت در می آورد.

آیت‌الله محقق داماد:
جایگاه قاعده «منع غرر» در نظام بانکی و نتایج آن
رابطه آگاهی و شفافیت میان بانک و مشتریان وجود ندارد و مشتریان بانک‌ها نمی‌دانند با پول‌ها آنها چه اقدامی انجام می‌شود و آیا به سود یا زیان او گام برمی‌دارید

یادداشت:
دهم شهریور، یادآور خانه‌تکانی بانکی
نظام پولی و بانکی کشور نیازمند یک خانه‌تکانی اساسی است. این حرکت می‌تواند با اصلاح قوانین و مقررات مرتبط، آغازی درخشان داشته باشد.

با حضور رییس کل بانک مرکزی؛
بیست و نهمین همایش سالانه بانکداری اسلامی آغاز شد
بیست و نهمین همایش سالانه بانکداری اسلامی صبح امروز (شنبه) با حضور عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما آغاز شد.

یادداشت:
از بانکداری اسلامی تا اقتصاد مقاومتی
بدون شک نظام بانکداری باید با برنامه‌ریزی هرچه سریع‌تر مشکلات خویش را حل کند و انتقادات و به خصوص نصایح مشفقانه مراجع معظم تقلید را پذیرا باشد.

رجایی‌باغسیایی:
چالش‌های اجرای بانکداری بدون ربا
با توجه به اینکه کارکنان بانک‌ها قبل از انقلاب در سیستم ربوی کار کرده بودند و ذهنیت ربوی داشتند، بنابراین همین مسئله باعث شد که بعد از انقلاب نیز تصور این‌همانی در آنها ایجاد شود و گمان کنند که تغییر خاصی رخ نداده و فقط اسم‎ها عوض شده است.

رضوی:
سود علی‌الحساب در کشورهای اسلامی وجود ندارد
بانکها اگر بانکداری اسلامی را رعایت می‌کردند اوضاع‌شان تا به این حد نا به سامان نمی شد و موسسات غیرمجازی در کار نبود.

یادداشت:
چالش اهلیت در وکالت‌پذیری موسسات مالی غیرمجاز
ترکیب ماده ۳ قانون عملیات بانکی بدون ربا و ماده ۶۶۲ قانون مدنی، وکالت‌پذیری موسسات مالی غیرمجاز را از حیث شرعی و حقوقی با چالش جدی مواجه می‌سازد.

گزارش:
رکوردشکنی با صکوک اجاره
در مجموع مبلغ ۴۲ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره سهام از طریق بازار فرابورس به فروش خواهد رسید که بیشترین مبلغ پذیره‌نویسی این اوراق در بازار سرمایه تاکنون محسوب می‌شود.

برگزار می‌شود:
ششمین همایش بین‌المللی «بانکداری و اقتصاد اسلامی»
ششمین همایش بین المللی «بانکداری و اقتصاد اسلامی» در شهر راولپندی از ۵ تا ۷ دسامبر در ایالت پنجاب پاکستان برگزار می شود.

منتشر شد:
بررسی فقهی اوراق اجاره مبتنی بر سهام
دولت‎ها برای تأمین کسری بودجه و یا تسویه دیون خود می‎توانند با انتشار اوراق اجاره سهام و کسب نقدینگی، کسری بودجه خود را تأمین و دیون خود را تسویه نمایند.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.