منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
گزارش:
افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان در سال ۲۰۱۹
به نظر می‌رسد در پی مذاکرات صورت گرفته با بانک توسعه اسلامی، در اوایل سال ۲۰۱۹ شاهد افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان خواهیم بود.

یادداشت:
درون‌زا بودن مسئولیت‌پذیری اجتماعی در نظام تأمین مالی اسلامی
نظام تأمین مالی اسلامی در مقایسه با نظام تأمین مالی متعارف به صورت کاملاً درون‌زا به دنبال پیگیری فعالیت‌های مسئولانه در چارچوب مسئولیت‌پذیری اجتماعی است.

ندری:
قضاوت‌های آلوده به سیاست در زمینه بانکداری اسلامی مشکل‌آفرین است
شناخت ما از مفهوم ربا، به روز و متناسب با شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی نیست و خلأ مباحث بنیادی، مفهومی، تئوریک و نظری در حوزه بانکداری اسلامی، کاملا جدی است و تا سایه سیاست‌زدگی بر تحلیل‌های منصفانه و صرفا علمی حاکم است، نمی‌توانیم آسیب‌شناسی منصفانه در این حوزه انجام دهیم.

آیت‌الله تسخیری:
ضرورت توجه به استانداردها و قوانین IFSB
امیدوارم هیچ روزی به سمت تکافل نرویم؛ فقهای شیعه معتقدند عقد بیمه مبتنی بر تعاونی است و مانعی برای ورود غرر بر عقود تعاونی وجود ندارد.

یادداشت:
افزایش پلکانی حقوق و دستمزد و چالش‌های عدالت
شاید در نگاه اول افزایش پلکانی حقوق و دستمزد به مرزهای عدالت نزدیکتر باشد، اما تامل بیشتر می‌تواند ابعاد جدیدی از این موضوع را پیش‌روی ما بگشاید.

در حاشیه چهارمین همایش «مالی اسلامی»
پژوهش‌های برتر مالی اسلامی معرفی شدند
پژوهش‌های برتر در حوزه مالی اسلامی، در حاشیه چهارمین همایش «مالی اسلامی» در دانشگاه الزهرا(س) معرفی و تجلیل شدند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران:
گزارشگری مالی در بانکداری بدون ربا باید تکلیف سود واقعی را مشخص کند
عقد مشارکت در عمل تا چه حد با واقعیت‌های قانون بانکداری بدون ربا تطابق دارد؟ واقعیت این است که ضعف جدی وجود دارد و نه مفاد قرارداد به خوبی رعایت می‌شود و نه امکان راستی‌آزمایی دقیقی برای آن وجود دارد.

یادداشت:
منابع ریسک‌ شرعی سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام بین‌المللی‌
غربالگری شرعی بازارهای سهام‌ جهانی به معنای تفکیک سهام مجاز و غیر مجاز مبتنی بر اصول شریعت، مهم‌ترین ابزار و روش برای اجتناب از ریسک شریعت در بازارهای سهام جهانی است.

گزارش:
پاسخ آیت‌الله مکارم‌شیرازی به استفتائی در خصوص خلق پول بانک‌ها
جمعی از اقتصاددانان حوزوی از آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در مورد موضوع خلق پول توسط بانک‌ها استفتاء نموده اند و ایشان طی نامه‌ای پاسخی برای این موضوع بیان داشتند.

وزیر امور مذهبی پاکستان:
ربا را از سیستم بانکداری پاکستان حذف خواهیم کرد
وزیر امور مذهبی پاکستان با اعلام اینکه اخذ ربا در سیستم بانکداری اسلامی جایی ندارد گفت: ربا را در کشور ریشه کن خواهیم کرد.

یادداشت:
بانکداری اسلامی از نگاه سه اندیشمند
بانکداری به عنوان یکی از راهکارهای نظام اقتصادی مدرن مورد مناقشه و آوردگاه نظرات اندیشمندان بوده است. در این یادداشت کوتاه به نظرات سه اندیشمند اسلامی در این زمینه اشاره شده است.

یادداشت:
چرایی تفاوت در الگوهای بانکداری اسلامی (۲)
نو بودن پدیده بانک‌داری اسلامی در سه بعد، زمینه‌های شکل‌گیری، بین رشته‌ای بودن موضوع و زمان‌بر بودن پاسخگویی به نیازهای مالی روز افزون و جدید جوامع از سوی فقها بر شکل‌گیری الگوهای متفاوت بانک‌داری اسلامی مؤثر است.

یادداشت:
چالش واژگان در بانکداری اسلامی
لازم است محصولات و ابزارهای مالی اسلامی با استفاده از چارچوب‌ها و ضوابط شرعی و توجه به نیازهای روز جامعه طراحی و مورد استفاده قرار گیرند.

پورابراهیمی:
کارشناسی حداکثری طرح جدید بانکداری طی سه سال گذشته
پورابراهیمی در واکنش به برخی انتقادات نسبت به روند تهیه طرح «قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران»، تأکید دارد که طی سه سال گذشته که طرح در دستور کار کمیسیون بوده، از جوانب مختلف بر روی آن کار کارشناسی انجام گرفته است.

یادداشت:
رویکرد اعتباری به پول و نتایج فقهی و اقتصادی آن مبتنی بر دیدگاه اعتباری علامه طباطبایی
علامه طباطبایى (ره) در بحث اعتباریات و علوم غیرحقیقیه، اعتبار را عبارت دانسته است از: «اعطاى حد چيزى به شى‏ء ديگرى كه اين حد را ندارد. از جمله اعتبارها یا به گفته جان سرل، حقایق نهادی كه زندگي اقتصادي بشر را متحول ساخت، پول است».

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:
ادغام بانک‌ها تأثیری در اجرای بانکداری اسلامی ندارد
ادغام بانک‌ها تأثیری در اجرای بهتر بانکداری اسلامی ندارد؛ چراکه تعدد بانک و شعبات صرفا منجر به افزایش هزینه‌های آنها خواهد شد اما در این زمینه تسلط نیروی انسانی بانک‌ها بر عقود شرعی و اینکه تا چه اندازه به قوانین و مقررات پایبند باشند، اهمیت زیادی دارد.

یادداشت:
نگاهی به تدبیر شماره ۲۳ الگوی پایه اسلامی-ایرانی پیشرفت
«تحقق عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی با ایجاد انضباط پولی، رهایی از ربای قرضی، توزیع عادلانه خلق پول بانکی و بهره ‏مندسازی عادلانه مردم از خدمات پولی» از برنامه‌های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت است.

یادداشت:
لزوم ساده‌سازی در بانکداری اسلامی
نباید دانش بانکداری و مالی اسلامی را منحصر به یک جامعه محدود فقهی یا مالی کرد، بلکه باید به عنوان یک موضوع عمومی در سطح جامعه مطرح و در رابطه با آن از سنین پایین‌تر فرهنگ‌سازی شود.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت»
این ابزار مناسبی برای ناشرانی است که ضمن برآورد بازار می‌توانند نسبت به ریسک نوسان‌های قیمت در آینده اطمینان خاطر داشته باشند. این موضوع می‌تواند زمینه گسترش سهام و سهامداری را نیز فراهم نماید.

یادداشت:
تاملی بر یک تصور اشتباه در تسهیلات مشارکتی
سود عقود مشارکتی باید از نتیجه طرح مشارکتی حاصل آید و توزیع آن پس از کسر مالیات، تعهدات، بدهی‌های مالی، سایر هزینه‌های پروژه و همچنین اصل سرمایه اولیه، به نسبت سهم‌الشرکه طرفین صورت پذیرد.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.