منوی بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی (اخبار و رویدادها)
معرفی
مرکز بین‌المللی آموزش مالی اسلامی (INCEIF)
چشم‌انداز مرکز بین‌المللی آموزش مالی اسلامی، دستیابی به مرجعیت دانش در زمینه مالی اسلامی است. رئیس بانک مرکزی مالزی، ریاست INCEIF را بر عهده دارد و شورای راهبری آن شامل نمایندگانی از صنعت مالی، مقررات‌گذاران و نیز افراد خبره در سطح بین‌المللی است.

معرفی
مرکز اقتصاد و بانکداری اسلامی الهدی (CIBE)
دفتر مرکزی الهدی در امارات متحده عربی است و دارای دفاتر منطقه‌ای در پاکستان و آفریقای جنوبی می‌باشد. این مرکز با هدف ترویج و تقویت نظام مالی اسلامی به ارائه خدمات در سرتاسر جهان می‌پردازد.

منتشر شد:
کتاب «بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندها»
این کتاب به قلم ناتالی شون و با ترجمه ناصر شاهباز و شهرام رئیسی دهکردی و با مقدمه ای از علی صالح آبادی توسط انتشارات آوند دانش منتشر شده است.

معرفي
سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی (AAOIFI)
در حال حاضر، این سازمان دو گواهينامه «حسابداري رسمي حرفه‌ای اسلامی (CIPA)» و «حسابرس و مشاور شرعی رسمی (CSAA)» به متقاضیان ارایه می دهد.

معرفی
آکادمی آموزش و پژوهش بانک اسلامی (IBTRA)
به منظور پاسخگویی به نیاز ایجاد و پیاده‌سازی بانکداری اسلامی در کشور بنگلادش، آکادمی آموزش و پژوهش بانک اسلامی (IBTRA) در سال ۱۹۸۴ و درست به فاصله یکسال از زمان تاسیس نخستین بانک اسلامی بنگلادش فعالیت خود را آغاز کرد.

منتشر شد:
شماره ۶۷ فصلنامه «اقتصاد اسلامی»
با مقالات شصت و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «اقتصاد اسلامی» آشنا شوید.

مقاله:
تحلیل نظری الگوی نظام بانکداری اسلامی اندونزی
نظام بانکداری اسلامی اندونزی به‌صورت گسترده در تمامی بخش‌‌های اقتصادی از قرارداد مضاربه استفاده می‌کند که به اعتقاد مشهور فقیهان امامیه و برخی از عالمان اهل سنت، این امر محل اشکال است.

گزارش:
ادامه حمایت‌های بانک توسعه اسلامی از توسعه در آفریقا
شرکت اسلامی توسعه بخش خصوصی (ICD) و بانک صادرات و واردات آفریقا اقدام به امضای تفاهم‌نامه خطوط اعتباری به منظور تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری‌ بخش‌های اسلامی کردند.

گزارش:
رشد شتابان بانکداری اسلامی در پاکستان
بانکداری اسلامی در پاکستان طی ۵ سال اخیر نرخ رشد متوسط ۲۰ درصدی را تجربه نموده است و سهم آن از کل نظام بانکی با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است.

منتشر شد:
گزارش نشست «بررسی امکان خلق پول توسط نظام بانکی در نظام مالی اسلامی»
یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی در حوزه پولی و خصوصاً نظام بانکی بحث خلق پول است. در حال حاضر سیستم بانکی یکی از عوامل اصلی خلق پول می‌باشد و بخش قابل توجهی از حجم نقدینگی توسط سیستم بانکی و با بهره‌گیری از مکانیزیم خلق پول ایجاد می‌شود.

گزارش:
تائید فرآیندهای نظارتی بانک توسعه اسلامی توسط انجمن حسابرسان داخلی
کارآمدی ساختار کنترل داخلی بانک توسعه اسلامی به تائید معتبرترین انجمن حرفه‌ای حسابرسی داخلی دنیا رسید.

گزارش:
بیت کوین و ماهیت مالی-فقهی پول مجازی
آنچه در زمینه صحت شرعی بیت‌کوین بیشتر مورد اهمیت است،‌ جنبه‌های فقه حکومتی از جمله قواعد فقهی لاضرر، اختلال نظام، اتلاف، عدالت است که باید آن‌ها را در مورد بیت‌کوین مورد تآمل قرار داد.

گزارش:
توسعه ملی کشور نیجر با حمایت بانک توسعه اسلامی
بانک توسعه اسلامی (IDB) و گروه همکاری کشورهای عربی متعهد به حمایت از طرح توسعه اجتماعی و اقتصادی جمهوری نیجر با مبلغی بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار شدند.

منتشر شد:
گزارش نشست «امکان‌سنجی تعمیم عقد مضاربه به تمام فعالیت‌های تجاری»
فقه یک نظام و مجموعه با اجزای هماهنگ با یکدیگر است. بنا بر این نظریه، هر بخش فقه نمی‌تواند با بخش دیگر ناهماهنگ، ناسازگار و در تضاد باشد؛ بلکه هر جز تکمیل کننده جز دیگر بوده و در مجموع تشکیل‌دهنده یک مجموعه هماهنگ است.

یادداشت:
سامان‌دهی نرخ بهره سیاستی در الگوی متعارف سیاست‌گذاری پولی و تحلیل آن از منظر اسلامی
اینکه بانک مرکزی مجموعه‌ای از متغیرها را به عنوان هدف غائی یا عملیاتی خود تعیین کند، با اصل حرمت ربا در تعارض نیست.

گزارش:
بانک توسعه اسلامی و ارزهای دیجیتال منطبق با شریعت
بانک توسعه اسلامی قصد دارد با استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر ارز دیجیتال، شمول مالی را در کشورهای عضو خود افزایش دهد. این بانک در حال تشکیل تیمی از شرکت‌های فین‌تک عربستانی و بلژیکی برای انتشار این محصول جدید است.

گزارش:
بیست و یکمین جلسه نقد برگزار شد
بيست و يکمين جلسه نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی با عنوان «آسيب‌شناسی نظام بانکی کشور» با حضور دکتر بیدآباد، دکتر موسویان، دکتر صمصامی و جناب آقای بازمحمدی برگزار شد.

منتشر شد:
میزان انطباق «قرارداد» و «عملیات» مشارکت مدنی با موازین شریعت در نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران
نتایج بررسی ها حاکی از فاصله گرفتن نظام بانکی کشور از رعایت کامل موازین شرعی در قراردادهای مشارکت مدنی است.

گزارش:
آخرین وضعیت بانکداری اسلامی در کشور مالزی
ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی مالزی در پایان سال ۲۰۱۶ به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل رشد ۱۶ درصدی را تجربه نموده است.

گزارش:
اقبال غیرمسلمانان به بانکداری اسلامی در امارات متحده عربی
بر اساس شاخص بانکداری اسلامی در سال 2017، استقبال از محصولات و خدمات بانکداری اسلامی در کشور امارت متحده عربی از افزایش 7 درصدی برخوردار بوده است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.