منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
یادداشت:
خسارت تاخیر تادیه «دین» چگونه محاسبه می شود؟
در پایان رسیدگی به برخی از شکایت‌ها، بخشی از حکم این است که یک طرف باید خسارتی را که به دیگری وارد کرده است، جبران کند، اما کم نیستند مواردی که فرد محکوم به پرداخت خسارت زیر بار نمی‌رود و دیر اقدام به پرداخت آن می‌کند. قانونگذار در این مورد برای جلوگیری از بروز مشکل و خسارت بیشتر زیان‌دیده، «خسارت تاخیر تادیه» را مطرح کرده است.

یادداشت:
حمایت از سپرده‌گذاران در چارچوب قراردادهای حقوقی
در بانکداری بدون ربا مفهوم و میزان حمایت از حقوق سپرده‌گذاران در چارچوب قراردادهای حقوقی منعقده بین بانک و مشتری و مقررات بانک مرکزی معنی پیدا می‌کند.

کارشناس بانکداری اسلامی:
۹۵ درصد عقود مشارکت در بانک‌ها صوری بسته می‌شود
عقود صوری باعث باطل شدن معامله است و به تبع آن تصرف در دارایی طرفین را حرام می‌کند.

گزارش:
طبقه‎بندی ابزارهای مالی اسلامی (صکوک)
در این گزارش پس از مقدمه و تبیین وضعیت انتشار صکوک در دنیا، نهادهای مهم منتشرکنندة صکوک معرفی و پیرامون ساختار غالب صکوک یعنی اوراق مرابحه توضیحاتی ارائه شده است.

گزارش:
رئیس جمهور اندونزی «کمیته ملی اقتصاد شرعی» تشکیل داد
در حال حاضر بسیاری از ساکنان اندونزی به ویژه کسانی که در بخش‌های شرقی این کشور زندگی می‌کنند اطلاعات بسیار ناچیزی راجع به بانکداری اسلامی دارند.

یادداشت:
حمایت از سپرده‌گذاران در بانکداری بدون ربا
میزان حمایت یک بانک اسلامی در انواع مختلف سپرده‌ها، به ماهیت حقوقی قراردادهای منعقده بین بانک و سپرده‌گذاران بستگی دارد.

یادداشت:
«رباخواری» چیست و بر اساس قانون چه مجازاتی دارد؟
بر اساس ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی، مرتكبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محكوم می گردند.

یادداشت:
واقعی شدن نرخ سود علی‌الحساب، گامی بلند به سمت بانکداری اسلامی
نرخ سود علی‌الحساب در شبکه بانکی از جایگاه اصلی و اولیه خود خارج شده و مبنایی برای تسویه با مشتریان شده است که این مسئله با ماهیت عقد وکالت و قانون عملیات بانکی بدون ربا تعارض دارد.

عضو شورای فقهی بورس:
خلاف شرع بانک‌ها با پرداخت سود ثابت به نام علی‌الحساب
عضو شورای فقهی بورس گفت: در ایران برای حل معضل اعطای سود ثابت به سپرده گذاران؛ سودی به نام علی‌الحساب را نامگذاری کرده اند درحالی که سود علی‌الحساب مبنای شرعی ندارد و حتی همین قاعده نیز رعایت نمی‌شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی:
معرفی برند جدید بانکداری در ایران
بانکی اگر ۱۰۰ مدرسه بسازد، اما ۳ هزار شعبه در کشور داشته باشد که اتلاف انرژی می‌کنند و به مشتریان احترام نمی‌گذارد و به مقررات بانک مرکزی هم بی توجهی می‌کند، بانکداری اخلاقی نیست.

کارشناس بانکداری اسلامی و مدرس حوزه:
فرار بانک‌ها از شراکت در سود و زیان مشتری
بر اساس چندین پژوهش که توسط مراکز مستقل انجام شده است مشخص شد بیش از ۷۰ درصد معاملات بانکی به صورت صوری منعقد می شود.

یادداشت:
استانداردهای کفایت سرمایه، مسیر اتصال به بازارهای مالی اسلامی
علاوه بر رعایت الزامات بین‌المللی متعارف، ضروری است با هدف اتصال به بازارهای مالی اسلامی، ویژگی‌های مرتبط با عقود در تدوین مقررات و استانداردهای شبکه بانکی (بالاخص در حوزه کفایت سرمایه) مدنظر قرار گیرد.

گزارش:
فقط یک پنجم عملیات بانکی در امارات، اسلامی است
بانک‌های اسلامی در امارات جایگاه غالبی ندارند و فقط ۱۹ درصد تسهیلات و ۲۰.۵ درصد سپرده‌های نظام بانکی این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

منتشر شد:
نقش شورای فقهی در بازار سرمایه اسلامی
یکی از ارکان ضروری برای اطمینان از انطباق با شریعت فعالیت‎های مالی، بانکی و بیمه‎ای در کشورهای مختلف، شورای نظارت فقهی است که به مدل‎های متفاوتی تشکیل می‎شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:
علاقه بانک‌ها به تاخیر تادیه برای گرفتن جریمه دیرکرد
حسابداری تعهدی توجهی به این ندارد که تسهیلات اعطایی بانک‌ها سود داشته باشد یا نداشته باشد و در واقع حسابگری غیرمتغیر دارد.

گزارش:
بانکداری اخلاقی در یکی از بزرگترین بانک‌های جهان
جی‌پی مورگان بعنوان یک شرکت خدمات مالی و بانکداری اعلام کرد که فعالیت‌های این شرکت تا سال ۲۰۲۰ تماما مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر خواهد بود.

بانکداری اسلامی در جهان
مهر تأیید کمیته شریعت بر بانکداری اسلامی در مراکش
کمیته شریعت دولت مراکش فعالیت بانک‌های اسلامی در این کشور را تأیید کرد.

دکتر ندری:
زمان اصلاح قانون بانکداری فرا رسیده است
ضرورت بازنگری در ساختارها و مبانی قانونی امروز احساس می‌شود و ما بیشتر از اصلاح قانون به اصلاح و تغییر دیدگاه‌ها نیاز داریم.

دکتر توکلی:
شبهه شرعی پرداخت سود به نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها
بر چه مبنایی باید نرخ سود برای نرخ ذخیره قانونی پرداخت شود چون سپرده‌ای که بانک مرکزی نگه می‌دارد باید براساس قرض باشد و چون عملا سرمایه‌گذاری رخ نمی‌دهد، بنابراین پرداخت سود به این سپرده‌ها وجهه چندانی ندارد.

یادداشت:
کفایت سرمایه در بانکداری اسلامی
میزان ریسک فعالیت‌های یک بانک اسلامی به صورت طبیعی بیش از یک بانک متعارف است و به همین دلیل وجود سرمایه بیشتر جهت پاسخگویی به این مخاطرات ضروری به نظر می‌رسد.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.