پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 12:01   |   کد : 272861
سوء برداشت برخی رسانه‌ها از نرخ ارز ۳۶۰۰ تومانی
رئیس کل بانک مرکزی
سوء برداشت برخی رسانه‌ها از نرخ ارز ۳۶۰۰ تومانی
ولی‌اله سیف در رابطه با سوء‌ تفاهم ایجاد شده در بحث گشایش اعتبار با نرخ ارز ۳۶۰۰ تومانی توضیح داد. سرمایه‌گذاران در رابطه با مسئله ثبات بازار ارز اطمینان داشته باشند.
 سیف در ابتدای پنل تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های جاری نظام بانکی، در ششمین همایش بین‌المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، توضیحاتی در رابطه با نرخ ارز ۳۶۰۰ تومانی ارائه کرد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: واقعیت آن است که برداشت درستی از صحبت‌های بنده نشده است؛ اما در بخشنامه‌ای که روز گذشته بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ کرد، این موضوع به صورت دقیق مورد تاکید قرار گرفته است. توضیح آنکه در لحظه گشایش اعتبار مشتری ۱۰ درصد از کل را به صورت علی‌الحساب به بانک گشایش‌کننده اعتبار می‌پردازد؛ اما در زمان حمل کالا و تسویه، دو نرخ با یکدیگر مقایسه شده و هر کدام که کمتر بود مبنای تسویه حساب قرار خواهد گرفت. یک نرخ، نرخ بازار آزاد روز گشایش اعتبار است و دیگری نرخ بازار آزاد روز مبادله اسناد. هر کدام از این دو نرخ که کمتر باشد، مبنای تسویه حساب بین مشتری و بانک قرار خواهد گرفت.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: نرخ امروز بازار آزاد برای گشایش‌کننده اعتبار یک سقف به حساب می‌آید و حاشیه امن برای مشتری ایجاد می‌کند؛ لذا نرخ به هیچ عنوان بالاتر نخواهد رفت. در واقع، اگر مشتری احتمال دهد که نرخ ارز در آینده افزایش پیدا خواهد کرد و از این بابت نگرانی داشته باشد، با این شیوه ریسک مذکور مورد پوشش قرار خواهد گرفت و این برای تقویت اعتماد به شبکه بانکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 
سیف با اشاره به سوء‌تفاهم شکل گرفته در برخی رسانه‌ها افزود: برخی‌ها این طور مطرح کردند که مبلغ ۱۰ درصد علی‌الحساب اولیه یا به نرخ ۳۶۰۰ یا نرخ بازار آزاد در زمان تسویه (هر کدام که کمتر باشد) تعیین می‌شود که این برداشت ناصحیح است.   
رئیس کل بانک مرکزی در پایان تاکید کرد: بر اساس مشاهدات واقعی، روند کاهش نرخ ارز با مدیریت صحیح بانک مرکزی آغاز شده است و این روند در آینده نیز ادامه خواهد یافت. لذا سرمایه‌گذاران و مشتریان بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در رابطه با این مساله (ثبات بازار ارز) اطمینان داشته باشند. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,574,862