پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 12:10   |   کد : 272862
ضرورت دسترسی آزاد به اطلاعات و شفاف‌سازی
سخنرانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
ضرورت دسترسی آزاد به اطلاعات و شفاف‌سازی
پیش‌بینی می‌شود درآمد پرداخت همراه در سال ۲۰۱۷ از هزار میلیارد دلار فراتر رود. این تحولاتی است که در دنیا و کشورهای صنعتی در حال وقوع است و چنانچه ما به استقبال این پدیده‌ها نرویم، این تغییرات به ما تحمیل خواهند شد.
به گزارش دبیرخانه ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تشکر از برگزاری منظم این همایش در سال‌های اخیر عنوان کرد: بنده سه سال قبل در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت اعلام کردم بانکداری الکترونیک خوشبختانه پیشتاز است و پیشرفت خوبی داشته اما در حوزه زیرساخت شبکه بسیار عقب هستیم و قول دادم تا دو سال آینده بتوانیم آن‌چه مورد نیاز شبکه بانکداری کشور است فراهم کنیم. دلیل هم این است که اعتقاد داریم باید دولت الکترونیک راه‌اندازی شود، باید بانکداری الکترونیک نیز به‌روز باشد. در غیر این صورت نمی‌توانیم در زمینه دولت الکترونیک به آن‌چه می‌خواهیم دست یابیم. 
وی افزود: دیدگاه دولت یازدهم توسعه‌ای است و با وجود محدودیت‌های موجود در ۳ سال گذشته، هرگز رویکرد توسعه‌ آن تحت تأثیر قرار نگرفته است. به‌خصوص در یک سال گذشته و پس از برداشته شدن تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام، شاخص‌های اقتصادی رو به رشدی را شاهد هستیم. 
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دولت تنها در بخش اقتصادی هدف‌گذاری ندارد بلکه اعتقاد دارد باید توسعه متوازن در همه بخش‌های اجتماعی، فرهنگی اتفاق بیافتد. باید دسترسی آزاد به اطلاعات و شفاف‌سازی وجود داشته باشد. وی افزود چنانچه ICT در خدمت این بخش‌ها قرار گیرد، سرعت توسعه بیشتر خواهد بود. 
واعظی با اشاره به تحولات دنیا افزود امروزه شاهد اتفاقاتی در دنیا هستیم که نگاهی به آن‌ها به ما کمک می‌کند بدانیم ما کجا هستیم و دنیا کجاست. امروز تعداد کاربران اینترنت در جهان از ۳٫۵ میلیارد نفر عبور کرده است. ضریب نفوذ باند پهن سیار به ۵۰ درصد رسیده و تعداد مشترکین تلفن همراه به ۷ میلیارد نفر افزایش پیدا کرده است. از نظر ما که این تحولات را پیگیری می‌کنیم، تحولات بسیاری در حال رخ دادن است. در بحث‌های گذشته عنوان می‌شد بخش سخت‌افزاری حوزه ICT هر شش ماه یک‌بار متحول می‌شود. سپس این‌گونه عنوان می‌شد که نرم‌افزارهایی تولید می‌شوند که فضای مجازی جهان را متحول کرده‌اند. امروزه معتقد هستیم همه این‌ها در حوزه خدمات خود را به شدت نشان می‌دهند و نمی‌توانیم در مقابل این تحولات بی‌تفاوت باشیم. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درآمد پرداخت همراه را در سال ۲۰۱۵ برابر با ۴۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود این درآمد در سال ۲۰۱۷ از هزار میلیارد دلار فراتر رود. این تحولاتی است که در دنیا و کشورهای صنعتی رخ می‌دهد و چنانچه ما به استقبال این تغییرات و پدیده‌ها نرویم، این تغییرات به ما تحمیل خواهند شد. لذا نکته اصلی من این است که ما باید به هر حال به استقبال برخی از این تحولات برویم. بنابراین باید این تغییرات در بانکداری ایران نیز رخ دهد. 
واعظی گفت: درآمد جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۷ به ۴۴۰۰ میلیارد یورو خواهد رسید. در ضمن پدیده‌های جدیدی در راه است که این حوزه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. امروز در کشور و دنیا با نسل سوم و نسل چهارم تلفن همراه مواجه هستیم. اما بدانید که در چهار سال آینده که برخی می‌گویند در سال ۲۰۱۸ و برخی می‌گویند در سال ۲۰۲۰ نسل پنجم تلفن همراه را خواهیم داشت. در نسل پنجم سرعت ده برابر نسل چهارم خواهد بود. ما با اینترنت اشیا مواجه هستیم. بدین معنا که تا سال ۲۰۲۵ به روایتی ۵۰ میلیارد و به روایتی دیگر تا ۱۰۰ میلیارد اشیا و انسان به اینترنت متصل می‌شوند. ما با داده‌های عظیم، پردازش عظیم و چاپ سه بعدی مواجه هستیم که همگی تحولاتی است که چالش‌هایی برای ما به‌وجود خواهد آورد. بنابراین باید بازنگری در کار خود داشته باشیم. 
واعظی در ادامه افزود: آن‌چه مربوط به وزارت ارتباطات و عرصه ICT است، تلاش بر این بوده که از این حوزه جهانی عقب نباشیم. در سه سال گذشته فقط در حوزه زیرساخت و دسترسی ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته که ۸ هزار میلیارد تومان از آن مربوط به بخش خصوصی و ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دولت بوده است. بنابر آن است که در برنامه توسعه ششم در این حوزه ۶۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گیرد که این رقم سه برابر سرمایه‌گذاری بخش دولتی یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.  اعتقاد بر آن است که علاوه بر این ۶۰ هزار میلیارد تومان، ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیز در صنایع مرتبط با ICT صورت خواهد گرفت. لذا در این حوزه سعی شده تا زمینه‌ها برای دسترسی بخش بانکداری فراهم شود. 
وی اذعان داشت: در حال حاضر حدود ۷۰۰ شهر کشور به نسل سوم تلفن همراه و حدود ۳۵۰ شهر به نسل چهارم تلفن همراه دسترسی دارد. برنامه‌ریزی شده تا پهنای اینترنت کشور که هم‌اکنون چهار گیگابیت بر ثانیه است با سرمایه‌گذاری‌های صورت‌ گرفته  تا پایان امسال به ۱۷ گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد. بنابراین برای این‌که در همه حوزه‌ها از جمله بانکداری وارد فصل جدیدی از تحولات شویم، بستر کاملاً‌ محیاست. اعتقاد بر این است که بستر محیا شده در شبکه ملی اطلاعات می‌تواند الکترونیکی کردن بانک‌های ما را متحول کند به‌طوری که بتوان رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، بهبود بهره‌وری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش کارآفرینی را در پی داشت. آن‌چه می‌توان در این تحولات به مسئله بانکداری نوین اشاره کرد آن است که اگر بتوان در آینده همکاری نزدیک‌تری در این زمینه داشت، می‌توان به رفع گلوگاه‌ها، افزایش بهره‌وری در کاربرد شبکه، ایجاد یکپارچگی، افزایش امنیت شبکه، افزایش دسترسی و راحتی مردم برای بهره‌برداری از خدمات بانکداری همراه از طریق بازگذاشتن فضای نوآوری، حذف مقررات زائد، کاهش هزینه‌های نظام پرداخت و حمایت از مصرف‌کننده دست یافت.
واعظی در ادامه به چند نکته اشاره کرد. نکته اول آن‌که، امروز با بانکداری مواجه هستیم که به لحاظ الکترونیکی کهنه است. در گذشته زحمت زیادی کشیده شده تا چارچوب بانکداری الکترونیکی شکل بگیرد، در زمان خود پیشرو بوده است. اما به دلیل احتیاط بیش از حدی که در زمینه تنظیم بانکی وجود دارد، باعث شده تا در این زمینه عقب بمانیم. طبق جلساتی که با بانک مرکزی و شرکت ملی انفورماتیک داشتیم، دیدگاه‌ها در زمینه تغییر فضا و ایجاد شرایط نوین همسو بوده است اما کار در بخش کارشناسی در حال انجام است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اعتقاد بر این است که امروز با توجه به تحولات نسل سوم و چهارم تلفن همراه و این‌که شاهد حدود ۴۰ میلیون تلفن هوشمند نزد مردم هستیم، هر تلفن می‌تواند نقش یک کارت بانکی را ایفا کند که کارایی بسیاری دارد. لذا لازم است تنظیم‌گر بانکی ارتباط نزدیک‌تری با بخش ICT داشته باشد. چنانچه این ارتباط نزدیک وجود داشته باشد می‌توان گام مثبتی برداشت. 
واعظی نتیجه‌گیری کرد: امروز شاهد آن هستیم که شبکه پهن‌باند و شبکه ملی اطلاعات افتتاح شده و وارد عرصه جدیدی شده و بسیاری از وزارت‌خانه‌ها و بخش‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. با گسترش شبکه پهن‌باند بیش از ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شده است. بنابراین لازم است اگر قرار است دولت الکترونیک در دهه فجر افتتاح شود، بانکداری الکترونیک سرعت عمل بیشتری از خود نشان دهند. بنابراین شبکه بانکی باید بداند که در این زمینه عقب هستیم و درخواست می‌شود تحول جدی در آن ایجاد کنیم. امکانات زیرساختی در این زمینه محیاست و نام‌گذاری همایش هم نشان می‌دهد که شبکه بانکی خود به نیاز به این تحول پی برده است.       
 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,574,873