پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 13:01   |   کد : 272863
اتصال سوئیچ کارت‌های ایرانی به سوئیچ‌های کشورهای آذربایجان، قزاقستان و عراق در آینده نزدیک
پنل تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های جاری نظام بانکی
اتصال سوئیچ کارت‌های ایرانی به سوئیچ‌های کشورهای آذربایجان، قزاقستان و عراق در آینده نزدیک
برنامه کوتاه‌مدت بانک مرکزی، اتصال سوئیچ کارت‌های ایرانی به سوئیچ‌های کارت‌های کشورهای همسایه است که در آینده نزدیک اجرائی خواهد شد.
 دکتر دیواندری در ابتدای پنل تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های جاری نظام بانکی گفت: در حال حاضر نظام بانکی کشور با فرصت‌ها و چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده که لازم است مورد ارزیابی و بررسی کارشناسان قرار گیرد. به ویژه مسائلی مانند تغییرات نرخ ارز و وظایفی که بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار بازار پول و ارز بر عهده دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی ضمن اشاره به نقش بی‌بدیل کارت‌های اعتباری تاکید کرد: کارت اعتباری یکی از خدمات کلیدی در نظام بانکی دنیاست که موجب توزیع تسهیلات خرد در سطح جامعه به ویژه در شرایطی می‌شود که نیاز به تحریک تقاضا وجود دارد. کارت‌های اعتباری در دنیا به عنوان خدمات اصلی مطرح است و بسیاری از خدمات جانبی از کارت‌های اعتباری نشأت می‌گیرد.
دبیر ششمین همایش بین‌المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت افزود: یکی از بحث‌های بسیار کلیدی در توسعه استفاده از کارت‌های اعتباری در کشور، اتصال این کارت‌ها به سامانه‌های پرداخت بین‌المللی و قابلیت استفاده از آن‌ها در سایر کشورها است؛ که مهمترین زیرساخت مورد نیاز برای آن، اتصال سوئیچ کارت‌های بانکی ایران به درگاه‌های کشورهای دیگر است.  
 دکتر واعظی در ادامه پنل تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های جاری نظام بانکی، در پاسخ به این پرسش که سطح آمادگی بانک‌های کشور در حوزه زیرساخت‌های اطلاعاتی در حال حاضر چه مقدار نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده است، اظهار داشت: در گذشته بانک‌ها علاقه به گسترش بانکداری الکترونیک داشتند، اما زیرساخت‌ها محیا نبود؛ ولی در حال حاضر زیرساخت‌ها هم در حوزه بانکی و هم در زمینه اطلاعاتی شانه به شانه هم حرکت می‌کنند و این شرایط خوبی را برای گسترش بانکداری الکترونیک فراهم کرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این نکته که نیاز به توسعه این زیرساخت‌ها فقط ویژه ایران نیست، بلکه در یکی دو دهه اخیر ICT در تمامی کشورهای جهان به عنوان پیشران توسعه شناخته شده است، اظهار داشت: امروز شما نمی‌توانید بهره‌وری بالا را در بخش‌های مختلف اقتصاد بدون هوشمندسازی انتظار داشته باشید. در همین رابطه در سه سال و نیم گذشته زیرساخت‌ها در عرصه‌های مختلف به طور میانگین ۵ برابر شده، ظرفیت پهنای باند ۷ برابر و استفاده‌کنندگان از اینترنت نیز از سه و نیم میلیون نفر به چهل میلیون نفر افزایش یافته است. شبکه‌های نسل سوم و چهارم اینترنت امروز در بیش از ۲۳هزار روستای کشور نفوذ داشته و هدف‌گذاری ما بر این است که تا پایان دولت یازدهم تمامی روستاهای بالای ۲۰ هزار نفر کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.
دکتر واعظی در ادامه از شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک زیرساخت جدید که در آینده‌ای نزدیک در خدمت بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت همراه خواهد بود، یاد کرد و افزود: امروز بحث حساب‌های الکترونیکی و کارت‌ها از کارایی بیشتری برخوردار شده است؛ لذا امیدوار هستیم در آینده با همکاری بانک مرکزی و شبکه بانکی بتوانیم خدمات بهتر و با کیفیت‌تری را به مردم ارائه کنیم.
وی در ادامه در خصوص سطح آمادگی زیرساخت‌های امنیتی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور اظهار داشت: بنده تضمین می‌دهم در حال حاضر مسائلی نظیر امنیت شبکه و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز کاملا آمادگی گسترش عرصه خدمات بانکداری الکترونیک با محوریت پرداخت‌های همراه را دارند.
 دکتر سیف در ادامه پنل تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های جاری نظام بانکی، تاکید کرد: در چند سال اخیر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه بسترهای بانکداری الکترونیک نقش کلیدی بر عهده داشته است؛ زیرا توسعه استفاده از فن‌آوری‌های نوین بانکی بدون فراهم بودن بسترهای مخابراتی و اطلاعاتی لازم امکان‌پذیر نخواهد بود.   
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اهمیت بسیار زیاد پرداخت همراه (mobile payment) و اهمیت توسعه استفاده از آن در شبکه بانکی کشور در آینده نزدیک تاکید کرد: یکی از مباحث مهم در تعمیق پرداخت همراه، مسئله تعریف امضای دیجیتال بر روی سیم‌کارت است که نیازمند تعامل سازنده نظام بانکی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. در این رابطه اقدامات خوبی تاکنون انجام شده و بسترهای این ابزار جدید در حالی طراحی و تکمیل است.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: نکته کلیدی در استفاده از امضای دیجیتال، سرعت انتقال اطلاعات است. در حال حاضر بر اساس اطلاعات دریافتی، سرعت انتقال اطلاعات در بحث امضای دیجیتال حدود ۳۷ ثانیه است که قابل پذیرش نبوده و باید حدود ۳ تا ۴ ثانیه تقلیل یابد. زیرا کوتاه بودن زمان انتقال اطلاعات در پرداخت همراه دارای اهمیت کلیدی است و به تامین امنیت این فن‌آوری جدید کمک زیادی می‌کند.
سیف ضمن تقدیر از زحمات همکاران شبکه بانکی در توسعه بانکداری الکترونیک در دوران تحریم اظهار داشت: در چند سال اخیر که نظام مالی کشور با تحریم‌های شدید و ظالمانه بین‌المللی روبه‌رو بود، توسعه ابزارها و خدمات مرتبط با بانکداری الکترونیک (علیرغم اهمیت) با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه گردید؛ اما با تلاش شبانه‌روزی همکاران در شبکه بانکی، موفقیت‌های زیادی در این حوزه به دست آمد. البته این بدان معنی نیست که به سطح موجود موفقیت‌های بدست آمده در حوزه بانکداری الکترونیک اکتفا شود. زیرا سایر کشورها در این حوزه به صورت پیوسته در حال ابداع و نوآوری هستند و نظام بانکی کشور نیز نباید از این رقابت عقب بیافتد.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: ارتباط وثیقی بین اجرای استانداردهای نوین بانکداری بین‌الملل با فراهم بودن بسترهای بانکداری الکترونیک وجود دارد. در واقع، پیش نیاز اجرای برخی استانداردهای بین‌المللی در شبکه بانکی، طراحی و اجرای برخی سامانه‌های مرتبط با بانکداری الکترونیک است و باید این مسئله به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. زیرا بانک مرکزی در آینده با جدیت تلاش خواهد کرد تا استانداردهای شبکه بانکی کشور را به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کند.
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ضرورتی ندارد که توسعه بانکداری الکترونیک صرفا توسط بانک مرکزی پیگیری شود؛ بلکه شبکه بانکی کشور نیز می‌توانند به صورت جمعی در این فرآیند مشارکت داشته باشند و این مشارکت، مورد استقبال و تاکید بانک مرکزی قرار دارد.
رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه به بحث قابلیت پذیرش کارت‌های ایرانی در سطح بین‌المللی پرداخت و ضمن تاکید بر اهمیت این مسئله افزود: بانک مرکزی در رابطه با این موضوع دو رویکرد بلندمدت و کوتاه‌مدت را به صورت همزمان پیگیری می‌کند. برنامه بلندمدت بانک مرکزی، فراهم‌سازی بسترهای لازم جهت پذیرش کلیه کارت‌های ایرانی در سطح بین‌المللی است. به نحوی که ایرانیانی که به سایر کشورها مسافرت می‌کنند، بتوانند بدون هیچگونه مشکل یا محدودیتی از کارت‌های خود استفاده کنند. با این حال این برنامه ممکن است با تحریم‌های اولیه در تعارض قرار گیرد که باید تدابیر لازم در رابطه آن در نظر گرفته شود.
سیف در پایان تاکید کرد:‌ برنامه کوتاه‌مدت بانک مرکزی، اتصال سوئیچ کارت‌های ایرانی به سوئیچ‌های کارت‌های کشورهای همسایه است که در آینده نزدیک اجرائی خواهد شد. این ارتباط در صورت برقراری، برای مسافران هر دو کشور دارای منفعت است؛ زیرا مسافران خارجی که جهت اهداف گوناگون (مثلا زیارت اماکن مذهبی) به کشور می‌آیند، می‌توانند بدون نیاز به تبدیل ارز، از کارت‌های خود استفاده کنند. مسافران ایرانی در کشورهای مرتبط نیز از همین قابلیت برخوردار خواهند بود. لازم به ذکر است که در حال حاضر مذاکراتی با کشورهایی چون آذربایجان، قزاقستان و عراق در این رابطه انجام شده و در حال نهایی شدن است.    

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,570,120