پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 16:59   |   کد : 272873
نقش نظام بانکی در تحقق اقتصاد مقاومتی
مدیرعامل بانک انصار
نقش نظام بانکی در تحقق اقتصاد مقاومتی
مدیران بانک‌ها باید در خصوص کاهش سود سپرده‌ها در سقف ۱۰ درصد با یکدیگر تفاهم کنند.
دکتر آیت‌اله ابراهیمی،‌ مدیر عامل بانک انصار، در خصوص نقش نظام بانکی در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: از جمله اقدامات بانکی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می توان به توسعه کارآفرینی، حداکثرسازی مشارکت اقتصادی آحاد جامعه،‌ تقویت مشارکت جمعی و افزایش درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط اشاره کرد. برای بررسی نقش نظام بانکی در تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است که نارسایی‌های درآمد حاصل از ارائه خدمات بانکی در ایران مورد ارزیابی قرار گیرند. او در ادامه عمده‌ترین نارسایی‌های درآمد حاصل از ارائه خدمات بانکی را نام برد و اظهار داشت: فزونی هزینه خدمات بانکی نسبت به درآمد، جذب بخش قابل‌توجهی از کارمزد خدمات بانکی توسط بانک مرکزی، مسابقه بانک‌ها در عدم دریافت کارمزد، عدم وجود فرهنگ اخذ کارمزد در بانک‌ها و جامعه از جمله این نارسایی‌ها هستند. به اعتقاد وی مشتریان بانک‌ها مسأله اخذ کارمزد در کنار سود بالا در بانک را اجحاف می‌دانند.
دکتر ابراهیمی ضمن اشاره به یک نمونه از بانک‌های کانادا، تأکید کرد: اسکوشیابانک کانادا در ازای ارائه خدماتی نظیر نگهداری حساب‌های بانکی عمومی، ۳٫۹۵ دلار در ماه،‌ درخواست عدم پرداخت چک، ۱۲٫۵ الی ۲۰ دلار در ماه و عدم فعالیت حساب طی دو سال، ۲۰ دلار در ماه کارمزد دریافت می‌کند. او در ادامه بیان داشت: این در حالی‌ است که در ایران نسبت کارمزد بانک‌ها به کل درآمد مشاع و غیرمشاع در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۱۷ درصد بود. این نسبت در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتیب ۱۶٫۳ و ۱۶ درصد بود. همچنین نسبت پوشش کارمزد بانک‌ها به هزینه اداری در سال ۱۳۹۴ رقمی بالغ بر ۲۵٫۵ درصد بود.
مدیرعامل بانک انصار اظهار داشت: قیمت تمام‌شده پول در صنعت بانکداری ایران به ۲۰ تا ۲۸ درصد رسیده و قیمت تمام‌شده سپرده های مدت‌دار به طور متوسط ۲۷ درصد است. او با ارائه پیشنهاداتی برای جلوگیری از بروز بحران بانکی افزود: مدیران بانک‌ها باید در مورد قریب‌الوقوع بودن بحران بانکی اجماع داشته باشند و در خصوص کاهش سود سپرده‌ها در سقف ۱۰ درصد با یکدیگر تفاهم کنند. نرخ سپرده قانونی توسط بانک مرکزی به ۵ درصد کاهش یابد و برای ارائه کلیه فعالیت‌های بانکی و تراکنش‌های بانکی به موازات کاهش سود بانکی، کارمزد دریافت شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,574,858