پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 17:37   |   کد : 272876
 کشف تقلب و مبارزه با پولشویی
پنل تخصصی
کشف تقلب و مبارزه با پولشویی
بانکداری الکترونیک به‌عنوان ابزاری مؤثر و فعال در حوزه کشف تقلب و مبارزه با پولشویی توانسته زمینه کاهش پیچیدگی موضوع تأمین مالی تروریسم را فراهم آورد.
 در بعد از ظهر روز اول همایش نشست «کشف تقلب و مبارزه با پولشویی» با حضور سیامک آزادی ابد (مدیر امنیت شرکت شاپرک)، نوش‌آفرین مومن‌واقفی (مدیر ریسک و امنیت اطلاعات در شرکت خدمات انفورماتیک)، دکتر شکوه حسین‌آبادی (مشاور مدیرعامل بانک خاورمیانه در امور مبارزه با پولشویی)، دکتر حمیدرضا شهریاری (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، سید علی هاشمی‌اقدم (مدیرعامل شرکت امن الکترونیک کاشف) و محمود زیبایی (رئیس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی) برگزار شد. ریاست این نشست را محمدحسین دهقان منشادی (سربازرس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی) بر عهده داشت.
در ابتدای این نشست، دکتر شکوه حسین‌آبادی با تاکید بر استانداردهای بین‌المللی و مقررات داخلی با رویکردی حقوقی، دو رویکرد را در مبارزه با پولشویی و فن‌آوری‌های نوین مورد توجه قرار داد و افزود: یک رویکرد تاثیر بحث مبارزه با پولشویی و مقررات مربوطه به فن‌آوری‌های نوین و رویکرد دیگر استفاده از فن‌آوری‌های نوین در راستای مبارزه با پولشویی است. وی در خصوص رویکرد اول اذعان داشت: نمونه بارز و مهم‌ترین سند در این زمینه سند گروه ویژه اقدام مالی و توصیه ۱۵ است. وی این نکته را نیز یادآور شد که توصیه ۱۵ تحت سرفصل اقدامات و اشخاص خاص آمده است. وی اذعان داشت: توصیه ۱۵ این نکته را عنوان می‌کند که باید کشورها و موسسات مالی در خصوص فن‌آوری‌های نوین چه آنهایی که تازه ایجاد شده‌اند و چه آنهایی که در حال حاضر در حال استفاده هستند از منظر مقررات مبارزه با پولشویی پوشش داده شوند. او در ادامه اظهار داشت: در استفاده از پدیده‌های نوین راهکارهای لازم جهت پوشش ریسک پولشویی باید به طور دقیق لحاظ گردد از جمله اینکه در ارائه خدمات الکترونیکی، تمام درگاه‌های پذیرش از منظر بحث مبارزه با پولشویی و ریسک‌های مرتبط با آن ارزیابی و مورد بررسی قرار گیرند. استفاده مثبت و موثر از تکنولوژی در بحث مبارزه با پولشویی نکته دیگری بود که مشاور مدیرعامل بانک خاورمیانه در امور مبارزه با پولشویی به آن اشاره کرد.  
در ادامه محمود زیبایی رئیس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه بعد از عملیات ۱۱ سپتامبر بحث مبارزه با تأمین مالی تروریسم وارد فاز جدیدی شده افزود: بانکداری الکترونیک به‌عنوان ابزاری مؤثر و فعال در این حوزه توانسته زمینه کاهش پیچیدگی موضوع تأمین مالی تروریسم را فراهم آورد.
محمود زیبایی بر ریز بودن تراکنش‌های مالی در بحث تأمین مالی تروریسم تأکید کرد و گفت: با استفاده از روش‌های به‌کار برده شده در مبارزه با تأمین مالی تروریسم، می‌توان از اقدامات آتی این افراد جلوگیری به عمل آورد.
رئیس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در ادامه افزود: شناسایی مشتری و راستی‌آزمایی اطلاعات در اولویت قرار دارد که در ایران به‌طور مشخص سامانه نهاب این وظیفه را بر عهده دارد و به‌عنوان نظام هویت‌سنجی اطلاعات مشتریان بانکی انجام وظیفه می‌کند.
 در ادامه مدیر جلسه به طرح سوالی چالشی پرداخت، سربازرس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی سوال خود را اینگونه مطرح کرد: با به وجود آمدن بانکداری الکترونیک و ابزارهای نوین، تقلب و پولشویی بیشتر شده است یا کمتر؟
نوش‌آفرین مومن‌واقفی در پاسخ به این سوال گفت: نظام‌های پولی و بانکی با تحولی که در روند فن‌آوری‌های اطلاعاتی اتفاق افتاده است به سرعت تغییر و بانکداری الکترونیک در تمام ابعاد زندگی نمو پیدا کرده است. وی خاطر نشان کرد که روند فن‌آوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک با ریسک‌های نوظهور مواجه است و فرصت‌ها و تهدیداتی را به همراه داشته است. مدیر ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک این نکته را اذعان داشت که اگر بانکداری الکترونیک در بستر غیر امن و غیر استاندارد ارائه شود باعث افزایش تقلب و پولشویی خواهد شد و اگر بستری مناسب بر اساس قواعد و استانداردهای بین‌المللی ایجاد شود قطعا جرائم مالی کاهش خواهند داشت. نکته دیگری که توسط وی مورد تاکید قرار گرفت تفاوت در زیرساخت‌های بانکداری الکترونیک در ایران در مقایسه با سایر کشورها بود که منجر به بروز ابزارهای سوءاستفاده بیشتر برای پولشویان شده است.
در ادامه این نشست، سیامک آزادی مدیر امنیت شرکت شاپرک گفت: با شناسایی مشتریان بانک‌ها، پایش شبکه پرداخت و تراکنش‌های شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌توان گام مؤثری در راستای مبارزه با پولشویی و تقلب را برداشت.
مدیر امنیت شاپرک با بیان اینکه این شرکت در این خصوص تجربه زیادی ندارد، افزود: این فرآیند آغاز شده و پس از گردآوری اطلاعات، داده‌ها با توجه به اتصال به‌ سامانه‌های ثبت احوال و غیره مطابقت داده شده و پالایش و بازبینی شدند. در نهایت استاندارد واحدی برای شبکه پرداخت تعریف شده است. کار پایانی این شرکت استقرار سامانه‌های کشف تقلب است که شرکت در ابتدای مراحل انجام این کار است.
سید علی هاشمی‌اقدم با تاکید بر مباحث نوین در حوزه کشف و مبارزه با تقلب و پولشویی به بیان کلید واژه‌ها و دیدگاه‌های این حوزه در آینده پرداخت.  وی با بیان اینکه که تمام دیدگاه‌ها از پایین به بالا است ضرورت نگاه از بالا به پایین را یادآور شد. وی گفت: از سال ۱۹۹۴رویکردی از بالا به پایین در سطح اقتصاد کلان آغاز شده و کل پوسته دنیا را در حوزه پولشویی در نظر گرفته است. او با اشاره به بیت کوین‌ و تاثیر چشم‌گیر آن اذعان داشت: در دنیای امروز فرمت سرویس‌ها در حال تغییر است. نکته دیگری که مدیرعامل شرکت امن الکترونیک کاشف به آن اشاره کرد هزینه‌های ایجاد، افشا و مدیریت هویت افراد است.
در پایان این نشست نیز دکتر حمیدرضا شهریاری به موضوع چالش‌های تقلب و پولشویی پرداخت و بیان کرد: متخصصین امین به این موضوعات واقف نبوده و بیشتر بر مسائل تکنیکی اهمیت داده‌اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر معتقد است که این حوزه علاوه بر تخصص امنیت، نیازمند تخصص در تقلب نیز است. او گفت: در حوزه امنیت راه‌حل‌های کاملی برای جلوگیری از حملات هکرها و ... ارایه شده است. اما روند جدید آسیب‌پذیری‌های امنیتی و شکل گرفتن تقلب، در منطق کسب وکار و مشکلات اجرایی سازمان‌ها است. به بیان دیگر از نگاه این استاد دانشگاه، همگرا نبودن دیدگاه‌ها در موضوع تقلب و نپرداختن به مشکلات امنیتی از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه است.
دکتر شهریاری در پایان پیشگیری از تقلب را بهتر از درمان دانست و خاطر نشان کرد: حجم بالای اطلاعات از چالش‌های فناوری الکترونیک است.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,444,570