پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:سيزدهم دی 1395 ساعت 17:41   |   کد : 272877
اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی
پنل تخصصی
اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی
کمبود زیرساخت‌های فنی، عدم توجه کافی به توسعه معماری و ضعف در یکپارچگی و هماهنگی در سطح شبکه بانکی از جمله مهم‌ترین چالش‌های اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی است.
 در آغاز این پنل تخصصی، سید جعفر مرتضویان وظایف اصلی نظام پرداخت بین‌المللی را شامل انجام عملیات پایاپای و تسویه، تدوین مقررات و دستورالعمل‌ها، خدمات زیرساخت تبادل پیام، مدیریت عملیات بازپرداخت، مدیریت مجوزها، ارائه راه‌کارهای پرداخت، مدیریت مخاطرات و مدیریت کارمزدها دانست و افزود: مهم‌ترین تاثیر اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی در حوزه کسب و کار عبارتند از شناسایی و ارزیابی دقیق‌تر مشتریان، تنوع کارت‌ها و خدمات پرداخت، ارتقای سطح مدیریت ریسک تقلب به لحاظ افزایش میزان و تنوع تقلب‌ها و ملموس شدن کارمزدها.
داود محمدبیگی با اشاره به اینکه انجام سالانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تراکنش در کشور، پیشرفت بسیار خوبی در حوزه نظام پرداخت‌های بین‌المللی محسوب می‌شود، افزود: ما در سال حدود پنج میلیون گردشگر داریم که وارد کشور می‌شوند؛ بنابراین بازار ما بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد که برای شبکه پرداخت ما بسیار مهم است. مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، مباحث انطباق شبکه پرداخت با شبکه‌های بین‌المللی، بالا بودن هزینه شبکه‌های بین‌المللی و رویکرد جذب مشتری به جای ارتقای کیفیت خدمات به مشتریان را سه چالش اصلی شبکه پرداخت برشمرد. او در ادامه، به کمبود هماهنگی و نبود یک‌صدایی در زمینه شبکه پرداخت به عنوان یکی از مسائل مهم نظام بانکی اشاره کرد و گفت: در زمینه اتصال به شبکه‌های پرداخت بین‌المللی از نظر بانک مرکزی محدودیتی برای بانک‌ها وجود ندارد و بانک مرکزی تلاش کرده است تا فضا را برای بانک‌ها فراهم سازد، در عین حال لازم است نگرانی‌ها و دغدغه‌های بانک مرکزی به عنوان مقررات‌گذار از جهت بروز ریسک شهرت و اعتبار در سطح کشور نیز مد نظر قرار گیرد. محمدبیگی در رابطه با راهکارهای موقت اتصال به شبکه‌های پرداخت بین‌المللی نیز با اشاره به برخی مشکلات مربوط به این راهکارها همانند مباحث مبارزه با پولشویی، محدود شدن به بانک خارجی در ارايه محصولات و غیره، تاکید کرد که این راهکارها باید به عنوان یک راه‌حل موقت دیده شود و نه یک راهبرد بلندمدت. 
دکتر ولی‌اله فاطمی، عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران، مشکل اصلی شبکه پرداخت را نبود سازوکار جامع مدیریت ریسک و تحمیل ریسک‌ها بر دارنده کارت دانست و بر ضرورت نهادسازی در زمینه مدیریت ریسک تاکید کرد. او افزود: فقط نظام بانکی نیست که نیاز به قوانین دارد، بلکه لازم است نظام‌های پرداخت ما هم قوانین و مقررات مشخصی داشته باشند. دکتر فاطمی تاکید کرد نقدهایی مربوط به گذشته وجود دارد ولی باید به فکر آینده باشیم و نگاه راهبردی داشته باشیم. عضو هیئت مدیره بانک ملی در ادامه افزود: باید به این موضوع به عنوان یک کسب‌وکار نگاه کنیم و نباید به آن نگاه حاکمیتی و امنیتی داشته باشیم تا نگاه راهبردی بتواند اثرگذاری لازم را داشته باشد. دکتر فاطمی مدیریت بانک مرکزی در تقویت و نظام‌مند کردن نظام‌های پرداخت کنونی را مهم دانست و تاکید کرد می‌توان با مدیریت بانک مرکزی، نظام‌های پرداخت کنونی را تقویت و نظام‌مند کرد و شرایط آن را نسبت به قبل بهبود داد. 
در ادامه پنل تخصصی، مرتضی مقدسیان، صاحب‌نظر در زمینه نظام‌های پرداخت، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشتر اختیارات دست مقررات‌گذاران و تنظیم‌گران ماست، گفت: شرکت خدمات انفورماتیک با منابع خوبی که در اختیار دارد، می‌تواند امکان اتصال به شبکه پرداخت بین‌المللی را از طریق برون‌سپاری فراهم سازد. او افزود: رانت اطلاعاتی در شرکت‌ها بسیار می‌چرخد و کسانی که اطلاعات دارند سود بیشتری به دست می‌آورند. لذا دولت باید بکوشد جلوی این رانت خواری را بگیرد. مقدسیان همچنین وجود سیاسی‌کاری را موجب بروز فساد دانست و بر افزایش نقش بخش خصوصی برای جلوگیری از سیاسی‌کاری و کاهش فساد تاکید کرد. 
علی سیفی گفت: بر خلاف نظر برخی دوستان، به لحاظ زیرساخت‌های فنی برای اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی ضعیف هستیم. یکی از الزامات نظام‌های بین المللی وجود PCI در سوییچ های پرداخت است که ما هنوز چنین چیزی را نداریم. مدیر سیستم‌های کارت شرکت خدمات انفورماتیک افزود: ما چون این زیرساخت‌ها را نداریم بنابراین به راحتی نمی‌توانیم به نظام بین‌الملل متصل شویم. بنابراین در حوزه فنی و بحث سوییچ لازم است خیلی کار کنیم تا زیرساخت‌ها ایجاد شوند.
مسعود صفاری با اشاره به اینکه راهبردهای پیشبرد اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی در بانک مرکزی در حال تهیه است، افزود بانک مرکزی طرحی را با مشاوران خارجی در این ارتباط انجام داده است که نام آن «مدل آتی» است. مشاور معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: ما حدود بیست تا سی سال از نظام‌های پرداخت بین‌المللی دور بوده‌ایم و با قوانین و ساختارهای جاری آن آشنا نیستیم. لذا بانک مرکزی تلاش دارد اتصال به نظام های بین المللی را مرحله به مرحله پیش ببرد. بدین منظور در مرحله اول قرار است یک فضای رقابتی بین بانک‌ها برای اتصال به نظام پرداخت بین‌المللی ایجاد شود و بانک مرکزی ناظر بر این فرایند است. صفاری همچنین بر لزوم توجه به ملاحظات امنیتی و فرهنگی نیز اشاره کرد و بر لزوم تقویت شبکه نظارتی با همکاری بخش خصوصی تاکید کرد.
سید جعفر صدری گفت: اتصال به شبکه‌های پرداخت بین‌المللی تنها یک مزیت نیست بلکه یک ضرورت است. او با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت‌ها به استانداردهای بیشتری نیاز داریم، افزود: امروزه در نظام‌های پرداخت تنها بحث الزام دیده نمی‌شود، بلکه بانک بحث هزینه‌ فایده را هم مد نظر قرار می‌دهد. رئیس اداره کل خدمات نوین بانکی بانک صادرات ایران، در پایان با اشاره به اهمیت در نظر گرفتن مباحث اجرایی همانند مدل پذیرندگی و اولویت‌های اتصال، مزیت توسعه کارت‌های اعتباری را نیز یکی از ثمرات اتصال به شبکه‌های پرداخت بین‌المللی دانست.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,561,838