پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:چهاردهم دی 1395 ساعت 11:49   |   کد : 272885
شناسایی کلان روندهای جهانی لازمه پویایی نظام پرداخت
مدیر عامل شاپرک
شناسایی کلان روندهای جهانی لازمه پویایی نظام پرداخت
بیش از ۸۰ درصد از اطلاعات پذیرندگان شبکه پرداخت کشور به سامانه جامع منتقل شده است.
محسن قادری، با اشاره به ایجاد شبکه شاپرک در سال ۱۳۹۱ به عنوان نقطه عطفی در سیستم پرداخت کشور گفت: تغییرات نظام پرداخت در جهان امری اجتناب‌ناپذیر است که همواره موجب کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمد، اصلاح استرتژی‌ها و رشد فن‌آوری می‌شود. این در حالی است که اگر نظام‌های پرداخت‌های سنتی به سمت این نوآوری‌ها حرکت نکنند با چالش شکل‌گیری رقابت ناسالم و افزایش هزینه‌ها روبرو خواهیم شد. طبق گزارش  Global Payment در آمریکای شمالی ۱۰ درصد  افراد از پول نقد استفاده نمی‌کنند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۷، کمتر از ۲۵ درصد خریدها با پول نقد انجام خواهد شد. در ایران نیز نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در حدود ۱۱ درصد است که حکایت از رشد سالانه ۲۰ درصدی در مبلغ و تعداد تراکنش‌های شاپرک دارد.
وی در ادامه گفت: کلان روندهای پرداخت الکترونیک در دنیا را می‌توان به چهار دسته تنظیم‌گری، ترکیب جمعیتی، توزیع ثروت و فن‌آوری تقسیم کرد. در این میان، مدیریت ریسک و حاکمیت شرکتی، فرهنگ‌سازی در حوزه کسب و کار، طراحی فرایندهای بازیابی و استانداردها به منظور تعامل با نهادهای مالی بین‌المللی و حمایت از مشتریان به عنوان مهم‌ترین عوامل حوزه نظارت بانکی پیشنهاد می‌شود.
وی درباره اقدامات تنظیم‌گری در راستای روندهای جهانی افزود: در این حوزه، سه فاز در نظر گرفته شده است. فاز اول، ساماندهی صنعت پرداخت و نظارت بر آن است که به تدوین مقررات ناظر بر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت می‌پردازد. فاز دوم، مربوط به ایجاد زیرساخت‌ها و استانداردسازی است که از دو سال پیش شروع شده و در نهایت فاز سوم اقدامات مرتبط با توسعه و تعیین تکلیف کسب و کارهای نوآورانه است. 
مدیر عامل شرکت شاپرک در ادامه با اشاره به وجود مشکلات شفافیت اطلاعات در شبکه پرداخت و سامانه شاپرک افزود: شاپرک در راستای روندهای جهانی رگولاتوری اقدام به پالایش اطلاعات، تحلیل و گزارش‌دهی نموده است. به طوری‌که تاکنون بیش از ۸۰ درصد از اطلاعات پذیرندگان شبکه پرداخت کشور به سامانه جامع منتقل شده است. علاوه بر این دستیابی به بیش از ۸۳ درصد از اطلاعات صنفی (MCC) پذیرندگان، ۹۰ درصد از اطلاعات هویتی و پستی پذیرندگان و همچنین غیر فعال‌سازی بیش از ۳۵۰ هزار پایانه فروش بدون تراکنش از مهم‌ترین اقدامات این پروژه به شمار می‌رود.
قادری در ادامه افزود: پرداخت موبایلی، اینترنت اشیاء، پول مجازی، بیومتریکس و امنیت از مهم‌ترین مولفه‌های حوزه فن‌آوری است. وی با مروری بر وضعیت عملکرد پول مجازی در جهان گفت: بهره‌گیری از مفهوم زنجیره بلوک، حفظ امنیت اطلاعات مالی اشخاص، بدون هزینه‌بودن نقل و انتقال پول، عدم امکان جعل و قابل استفاده‌بودن در کشورهایی با نظام پرداخت ناکارآمد از دلایل رشد بیت کوین (پول مجازی) در جهان به شمار می‌رود. علاوه بر این، در حال حاضر نیمی از مشتریان اروپایی ترجیح می‌دهند به جای استفاده از روش‌های سنتی از انواع روش‌های تصدیق اصالت بیومتریکس استقبال ‌کنند. در این زمینه، بانک بارکلیز استفاده از فناوری تشخیص صدا را از ابتدای اوت ۲۰۱۶ به همه مشتریانش ارائه کرده است. 
وی درباره توزیع ثروت به عنوان چهارمین مولفه ایجاد تغییرات در روند پرداخت الکترونیک تصریح کرد: حرکت ثروت از کشورهای توسعه‌یافته به سمت کشورهای درحال توسعه، تقسیم‌شدن سهم بازار به دلیل بازتوزیع ثروت در جهان و ایجاد فرصت برای توسعه بازار پرداخت‌های الکترونیک در کشورهای در حال توسعه امروزه به یکی از مسائل مهم این حوزه تبدیل شده است.
وی در پایان گفت: شناسایی کلان روندهای صنعت و پیروی از استانداردها و بهترین عملکردهای جهان می‌تواند در استفاده بهینه از منابع کشور، ایجاد نظام پرداخت الکترونیک پویا و چابک، تهدیدات امنیتی کمتر و در نهایت ایجاد رضایتمندی نزد دارندگان و پذیرندگان کارت نقش قابل توجهی داشته باشد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,561,837