پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 17:24   |   کد : 273053
IFRS 9 استانداردی جایگزین برای IAS 39
پروفسور رازا کاراپاندزا
IFRS 9 استانداردی جایگزین برای IAS 39

هدف IFRS9، افزایش ثبات مالی از طریق معرفی یک مدل آینده نگر در تشخیص زیان انتظاری است.

در نشست عصر روز اول همایش نشستی با عنوان «نشست تخصصی استانداردهای بین‌المللی حسابرسی» برگزار شد که طی آن پروفسور رازا کاراپاندزا، استاد مدرسه بازرگانی اروپا در خصوص مجموعه قوانین و مقررات مربوط به IFRS 9 به ایراد سخنرانی پرداخت.

کاراپاندزا با بیان اینکه استاندارد گزارشگری مالی IFRS 9 به عنوان استانداردی جایگزین برای استاندارد قبلی IAS 39، در حوزه حسابداری ابزارهای مالی از سوی هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB) معرفی شده، افزود: یکی از نقاط ضعف استاندارد IAS 39 این بود که مطابق با آن یک موسسه مالی بر روی یک دارایی مالی خود، تنها یک بار مجاز به شناسایی زیان اعتباری بود و این روش باعث می‌شد تا سطوح مربوط به ذخیره‌گیری در بانک کمتر از حد واقعی نشان داده شود و این مسأله یکی از دلایلی بود که منجر به تشخیص دیرهنگام زیان‌های اعتباری می‌شد. به طوری‌که در برخی محافل از این مسأله به عنوان یکی از عوامل بروز بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ نیز یاد می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: هدف از استاندارد گزارشگری مالی IFRS 9، افزایش ثبات مالی از طریق معرفی یک مدل آینده نگر در تشخیص زیان انتظاری است که به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا فرآیند ذخیره‌گیری را در هر لحظه از شناسایی دارایی‌های خود انجام دهند. همچنین IFRS 9 اثر معناداری بر چشم‌انداز مدل‌سازی ریسک بانک‌ها خواهد داشت.

کاراپاندزا با ذکر این نکته که عملیاتی شدن استاندارد IFRS 9 از سال ۲۰۱۸ خواهد بود، اظهار کرد: این استاندارد بانک‌ها را قادر می‌سازد تا بر اساس مفهوم زیان انتظاری اقدام به ذخیره‌گیری کنند. همچنین هم‌افزایی بسیاری میان IFRS 9 و رویکردهای پیشرفته مبنی بر رتبه‌بندی داخلی (AIRB) وجود دارد اما به دلیل تمایزاتی که در تعاریف و الزامات IFRS 9 وجود دارد، پیاده‌سازی موفق آن نیاز به تلاش‌ قابل توجهی دارد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,561,782