پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 13:45   |   کد : 293492
PSD2 چیست و چه مزایا و کارکردهایی دارد
قوانینی برای رفع محدودیت‌های پرداخت
PSD2 چیست و چه مزایا و کارکردهایی دارد
PSD2 مجموعه قوانینی است که به کمک بازیگران جدید شبکه بانکی آمده و می‌خواهد محدودیت‌های فعلی سرویس‌های پرداخت را برای آنها از بین ببرد. این خلاصه آن چیزی است که در کارگاهی درباره PSD2 که در حاشیه هفتمین همایش بانکداری الکترونیکی برگزار شده بود از سوی محمد سعید طباطبایی، مدیر سامانه‌های ملی پرداخت شرکت خدمات انفورماتیک مطرح شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، سعید طباطبایی در این کارگاه با اشاره به بازیگران جدید که در حوزه بانکی وارد شدند گفت: تحولات به این سمت رفته که بازیگران جدیدی مانند فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها وارد حوزه پولی و بانکی کشور شدند که به شبکه بانکی فشار می‌آورند و آنچه مسلم است این است که باید برای آنها راهکار داشت.
او در ادامه گفت: یک بخش دیگری که می‌توان به این بازیگران جدید اضافه کرد، شاپرک است و نقطه مشترک در میان تمام این بازیگران جدید آن است که برای تمام آنها، ذی‌نفع بانک‌ هستند.
او بر این باور است که در حال حاضر شبکه بانکی کشور برای ارائه سرویس پرداخت به این بازیگران با محدودیت مواجه‌ است و نمی‌تواند سرویس پرداخت در اختیار آنها قرار دهد.
طباطبایی در ادامه این کارگاه درباره PSD2 گفت: در واقع یک مجموعه قوانین است که باید در بستر امن اتفاق بیفتد و آنچه مهم است ان است که قوانین برای بازیگران جدید باید خیلی ساده باشد.
او تاکید کرد که در حال حاضر وضعیت پرداخت ما آمادگی گذار به PSD2 را ندارد و درباره دلیل آن گفت: دلیل این مساله این است که در PSD1 بیشتر تمرکز بر روی کارت‌های بانکی بود اما در PSD2 تمرکز بر روی بخش‌های حسابی است.
طباطبایی به نبود زیرساخت‌های لازم در کشور در این زمینه اشاره کرد و گفت: در کشور ما یک فاصله اساسی در این حوزه وجود دارد. بخش حسابی در واقع همان چیزی است که در اتحادیه اروپا به آن IP می‌گویند که یک سرویس مبتنی بر حساب در فضای آنلاین است و در این سرویس باید عملیات پرداخت زیر ۱۰ ثانیه انجام شود.
او تاکید کرد که شبکه بانکی در ایران هم نیاز دارد که در حوزه حسابی زیرساخت آنلاین داشته باشد تا بتوانیم این سرویس را به فین‌تک‌ها ارائه دهیم و در ادامه گفت: نکته مهم در این است که این سرویس‌ها بسیار ساده‌تر از سرویس‌های کارتی هستند. انتقال وجه در این سرویس‌ها ساده‌تر انجام می‌شود و در نقشه راه بانک مرکزی هم انتقال وجه حسابی آنلاین وجود دارد و اگر این اتفاق در کشور بیفتد و این فاصله پر شود، ما می‌توانیم از PSD2 استفاده کنیم و از فواید آن بهره‌مند شویم.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,938,662