پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 16:42   |   کد : 293509
به مسائل صفر و یکی نگاه نکنیم
محسن زادمهری مدیرعامل مجموعه مانیکس مطرح کرد:
به مسائل صفر و یکی نگاه نکنیم
کیف پول الکترونیکی و پرداخت بانک‌ها یکی از موضوعات چالشی میان ارائه کننده این سرویس‌ها و بانک مرکزی بود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، زادمهر در تاریخچه ایجاد پرداخت بانک‌ها گفت: در ١١ آگوست ٢٠١۵ بانک مرکزی هندوستان به ١١ موسسه مجوزهای پرداخت بانک‌ها را صادر کرد. اولین پرداخت بانک payTM بود که هم اکنون ٨ میلیارد دلار ارزش دارد.
به گفته زادمهر در حال حاضر علی‌پی و payTM بازار را در دست گرفتند، تحولات اساسی ایجاد کردند و بانکداری دیجیتالی به وجود آوردند.
زادمهر به کاربرد این پرداخت بانک‌ها در کشور هند و چین پرداخت و گفت: در جایگاه سوخت و در کنار دستفروشان QRcode payTM  متصل شده است. اینQRcode ها در چین و هند به هم متصل هستند و می‌توان به معنای واقعی به صورت cashless سفر کرد.
زادمهر در ادامه به تفاوت پرداخت بانک‌ها و بانک‌های سنتی پرداخت و گفت: احراز هویت یکی از مسائل تفاوت است. در بانک‌ها حتما باید کارت ملی و شناسنامه ارائه دهید. اما در پرداخت بانک‌ها فقط خود را معرفی کنید و کارت نشان دهید کافیست، پرداخت بانک‌ها کانال‌های متعدد پرداخت پیش روی شما می‌گذارند. فرآیند افتتاح حساب در پرداخت بانک‌ها آسان‌تر است، پرداخت بانک‌ها نیازی به رمز ندارند و log in کردن کافیست. این موارد باعث می‌شود مردم از پرداخت‌ بانک‌ها استقبال کنند.
مدیرعامل مجموعه مانیکس سپس به نحوه عملکرد بانک مرکزی ایران و هند در برخورد با پرداخت بانک‌ها پرداخت و گفت: بانک مرکزی هند به فین تک‌ها توجه می‌کند قوانین را برای آنها تغییر دادند. مجوزهای لازم را برای آن‌ها صادر می‌کنند. اما در بانک مرکزی ایران می‌خواهد ریسک را صفر کند. نمی‌خواهد مدیریت کند. USSDها روش‌های نوینی در پرداخت هستند اما بانک مرکزی مدام آن‌ها را قطع و وصل می‌کند. این تصمیمات به شبکه فین‌تک‌ها ضربه می‌زند.
در پایان محسن زادمهر ابراز امیدواری کرد بانک مرکزی ایران در برابر فین‌تک‌ها و روش‌های نوین از خود انعطاف بیشتری نشان دهد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,938,600