پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 16:54   |   کد : 293512
قدرت افزایش تا ۱۵ درصد
تحلیل حسین یعقوبی از تاثیر زنجیره بلوکی بر تجارت جهانی
قدرت افزایش تا ۱۵ درصد
حسین یعقوبی با اشاره به پروژه مشترک IBM و MEARSK برای حذف واسطه‌های بازرگانی از طریق زنجیره بلوکی، می‌گوید در صورت تحقق این پروژه پیش‌بینی می‌شود تجارت جهانی ۱۵ درصد و تولید ناخالص داخلی در کل دنیا ۵ درصد افزایش پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی حسین یعقوبی در کارگاه «بلاک‌چین و کاربرد آن در صنعت بانک و پرداخت» که به عنوان بخشی از هفتمین همایش بانکداری الکترونیک برگزار شد به تشریح فناوری زنجیره بلوکی و کارکردهای مختلف آن از جمله بیت‌کوین پرداخت.
یعقوبی پس از شرح نحوه کارکرد زنجیره بلوکی درباره یکی از مزیت‌های آن گفت: تا سال ۲۰۲۱ و از طریق زنجیره بلوکی می‌توان به ۳۰ درصد صرفه‌جویی در هزینه‌ تسویه بین بانکی رسید.
او در ادامه با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار ارز رمزینه از جمله بیت‌کوین وجود دارد که از فناوری زنجیره بلوکی استفاده می‌کنند آمارهایی درباره میزان توجه به این فناوری ارائه داد: ۸۰ درصد بانک‌ها تا سال ۲۰۱۷ روی این فناوری کار می‌کنند. ۱.۴ میلیارد دلار در دو سال گذشته روی آن سرمایه‌گذاری شده است. ۹۰ بانک مرکزی نیز در حال بررسی پروژه‌هایی در ارتباط با آن هستند.
آن‌گونه که یعقوبی می‌گوید: در معاملات مختلف، پیگیری کمک‌های مردمی، پی‌گیری رای‌ انتخابات، اثبات مالکیت، ذخیره ابری رمزگذاری، قراردادهای هوشمند وحذف واسطه های بازرگانی می‌توان از زنجیره بلوکی استفاده کرد.
او با یادآوری اینکه بیت‌کوین توانست ۲۵ درصد بازار وسترن یونیون (بازار حواله‌های انتقال پول) را از بین ببرد درباره اهمیت توجه به زنجیره بلوکی و شبکه‌های مبتنی بر آن گفت: «در صورت نادیده گرفتن آنها، بانک‌ها و کسب‌وکارها نابود می‌شوند.
با این وجود یعقوبی تاکید دارد برای ایجاد شبکه زنجیره بلوکی برای بانک یا کسب‌وکار خود باید به ایجاد شبکه P2P، ایجاد دفتر کل همگانی و توزیع شده و فرآیند اجماع توجه کنید. به گفته او: ضرورت توجه به تمام جوانب بلاک‌چین از این منظر است که طبق پیش‌بینی گارتنر تا سال ۲۰۱۸ تمام بانک‌ها به این نتیجه خواهند رسید که اگر ۵۰ درصد موارد مصرف شده روی بلاک‌چین را به صورت متمرکز انجام داده بودند به نفعشان بود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,938,786