پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 16:59   |   کد : 293513
ضابطه‌یاران به جای رگ‌تک‌ها خواهند نشست
در نشست رگ تک مطرح شد:
ضابطه‌یاران به جای رگ‌تک‌ها خواهند نشست
مفهوم ضابطه‌یار تعریف شده در سیاستنامه فناوری اطلاعات که ۴ ماه پیش از سوی بانک مرکزی تعریف شده بود همان رگ‌تک (RegTech) است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، این خبری است که از سوی داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در نشستی که با عنوان رگ‌تک در هفتمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت برگزار شد اعلام کرد: حضور رگ‌تک‌ها در بازار یک وضعیت برد-برد است. حضور آنها هم به نفع رگولاتور است و هم به نفع بانک‌ها.
محمدبیگی گفت: در حوزه بانکی دلیل اینکه این صنعت شکل گرفته است بخث انطباق با مقررات است. عدم انطباق با مقررات هزینه‌اش بیشتر از انطباق است از همین رو تمامی بانک‌ها سعی می‌کنند تلاش خود را برای هماهنگ شدن با قوانین به‌کارگیرند و برای این منظور از شرکت‌هایی که به ابزار مختلف فناوری مسلح هستند استفاده می‌کنند.
او با اشاره به اینکه هنوز شرکت‌های رگ‌تک در ایران شکل نگرفته‌اند گفت: اما پیش‌بینی می‌شود که طی ۳ الی ۴ سال آینده آنها نیز وارد این بازار شوند البته باید توجه داشت که این مفهوم در کشورهای اروپایی نیز مفهوم جدیدی است.
او اضافه کرد: درست است که بانک‌ها در ایران هنوز هزینه عدم انطباق با قوانین را به صورت مستقیم نمی‌پردازند اما به صورت غیر مستقیم این هزینه را پرداخت می‌کنند. به‌طور مثال وقتی می‌خواهیم با بانک‌ها کشورهای دیگر برای موضوعاتی مانند کارگزاری وارد مذاکره شویم هزینه تطابق پذیری را پرداخت می‌کنیم.
او با اشاره به اینکه در فضای امروز نمی‌توان به صورت سنتی نظارت کرد گفت: هیچ‌کس با نظارت مخالف نیست و همه طرفدار این هستند که از آخرین ابزار برای نظارت بهره برند اگر برای نهاد ناظر شرایطی فراهم شود که به صورت‌های مالی به سادگی دسترسی داشته باشند و بتواند آنها را کنترل کند مشخص است که همه از این مدل نظارت بهره خواهند برد.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: در شرایط فعلی دیگر امکان نظارت متمرکز وجود ندارد.
در ادامه این نشست محمد کشته‌گر صاحب‌نظر در امور بانکی نیز در خصوص گفت: بیایید به رگ‌‌تک‌ها از منظر فین‌تک‌ها نگاه کنیم. از این منظر رگ‌تک موضوع جدیدی نیست بلکه این مفهوم قبلا در اختیار بانک‌ها بود بانکها مسئول نظارت بودند چرا که انحصار همه چیز در اختیار بانک‌ها قرار داشت.
کشته‌گر افزود: توجه داشته باشید که برخلاف بانک‌ها فین‌تک‌ها سراغ نوآوری و ابزارهای نو می‌روند از همین رو سریع‌تر از بانک‌ها از ابزارهای جدید استفاده می‌کنند از همین رو مشخص است که بانک‌ها باابزارهای قدیمی نمی‌توانند بر آنها نظارت کنند بلکه باید از ابزار خود آنها بهره برند.
او با اشاره به رویکرد بانک مرکزی به اجرای بازل ۳ گفت: با اجرایی شدن بازل ۳ مفهوم رگ‌تک‌ها نیز بیش از شرایط فعلی مشخص می‌شود و فعالیت آنها جدی‌تر می‌شود.
معاون طرح و برنامه شرکت ارتباط فردا یکی دیگر از اعضای حاضر در این نشست در خصوص فعالیت رگ‌تک‌ها گفت: رگ‌تک‌ها در دنیا به دلیل ضعف رگولاتور در نظام بانکی شکل گرفتند و هدفشان تقویت نهاد نظارت است. در اصل باید در نظر گرفت که رگ‌تک‌ها رقیب رگولاتور نیستند بلکه کمک رگولاتور هستند.
نامداری گفت: هم‌اکنون در دنیا بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ رگ‌تک بزرگ وجود دارند که اکثر آنها در انگلیس و آمریکا فعالیت می‌کنند و وظیفه‌‌شان انطباق بانک‌ها با قوانین است.
او با اشاره به اینکه رگ‌تک‌ها بیشتر در محیط‌های تعاملی شکل می‌گیرند گفت: وقتی موضوع انطباق یک بانک با قوانین چندین کشور مطرح می‌شود خیلی طبیعی است که نقش رگ‌تک‌ها خیلی پررنگ خواهد شد اما در ایران چون بانک‌ها به صورت ایزوله شکل گرفته‌اند تاکنون نیازی به تشکیل یا حضور این مدل شرکت‌ها یا فین‌تک‌ها در بازار نبوده است چرا که یک بانک در طول ۷۰ سال در نهایت می‌تواند خود را با رگولاتور هماهنگ کند.
او یکی از دلایل شکل نگرفتن رگ‌تک‌ها را جریمه نشدن آنها در صورت عدم تطابقشان با قوانین عنوان کرد.
در ادامه نیز محمدرضا روشن‌نژاد، معاون توسعه و نظارت شاپرک گفت: شاپرک خیلی نزدیک به رگ‌تک است، سعی می‌کند تا تطابق بین عملیات‌ها و قوانین بانک مرکزی به‌وجود بیاید از سویی خارج از حاکمیت قرار دارد البته این گفته به آن مفهوم نیست که شاپرک هم‌اکنون یک رگ‌تک است بلکه این قابلیت را دارد که به این سمت حرکت کند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,938,843