پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:دهم مهر 1395 ساعت 10:29   |   کد : 272665
تحلیل نوسانات تولید با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران (۱۳۹۳)
 
 در شرایط كنونی اقتصاد كشور كه روند تحولات سیاسی و اقتصادی به افزایش نااطمینانی‌ها در فضای اقتصادی منجر شده و نوسانات متغیرهای اقتصادی به شدت افزایش یافته، ضرورت دسترسی سریع به آمار و اطلاعات به‌هنگام اهمیتی بسزا یافته است. به ‌ویژه اینكه در چنین شرایطی، انتشار اطلاعات از سوی نهادهای ذی‌ربط یا متوقف شده و یا با تأخیرهای بسیار طولانی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، اطلاعات حساب‌های ملی فقط تا نیمه سال 1390 منتشر شده است.

این پروژه با استفاده از اطلاعات منتشرشده توسط شركت‌های بورسی، برآوردی از تغییرات میزان تولید صنعتی كل كشور ارائه می‌نماید. اولین هدف این پروژه، ساخت شاخص تولید صنعتی و گزارش مرتب آن به صورت فصلی است. با توجه به اینكه طبق قانون، شركت‌های بورسی موظف به گزارش میزان تولیدات خود به صورت فصلی (و به فاصله حداكثر یك ماه پس از پایان فصل) می‌باشند می‌توان با استفاده از این اطلاعات، شاخص تولید صنعتی را به صورت فصلی و با تأخیر حداکثر دوماهه از پایان هر فصل ارائه نمود. از سوی دیگر، به دلیل همبستگی میزان تولیدات رشته ‌فعالیت‌های مختلف صنعتی با میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) و همچنین پیشروبودن نوسانات تولیدات صنعتی نسبت به GDP، در ادامه پروژه، تخمین و پیش‌بینی‌هایی از روند تغییرات GDP به صورت فصلی ارائه می‌گردد.   

همچنین به عنوان یک محصول جانبی، میزان تغییرات تولید در هریک از رشته فعالیت‌های صنعتی به تفکیک کدهای ISIC به صورت فصلی ارائه می‌شود. طبیعتاً این گزارش می‌تواند اطلاعات مستندی برای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن فراهم کند مبنی بر اینکه کدام یک از بخش‌های صنعت، بیشترین آسیب و کدام یک کمترین آسیب را از شوک‌های وارد بر اقتصاد، دیده‌اند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,884,123