پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 18:21   |   کد : 293524
بلاک چین، تکنولوژی نوین در شناسایی مشتریان
زهرا لطیفی در ارائه مقاله خود مطرح کرد:
بلاک چین، تکنولوژی نوین در شناسایی مشتریان
بلاکچین در کمک به کاهش زمان فرآیند شناسایی مشتری و کاهش هزینه‌ها می‌پردازد و با رویکردی جدید، مدلی مبتنی بر بلاک‌چین خصوصی برای مدیریت متمرکز شناسایی مشتری در کشور ارائه می‌دهد.
زهرا لطیفی در مقاله‌ای با عنوان« نقش تکنولوژی بلاکچین در تسهیل فرآیند kyc در صنعت بانکداری» که در حاشیه دومین روز از  هفتمین همایش بانکداری الکترونیکی ارائه کرد گفت: بلاکچین  در کمک به کاهش زمان فرآیند شناسایی مشتری و کاهش هزینه‌ها می‌پردازد و با رویکردی جدید، مدلی مبتنی بر بلاک‌چین خصوصی برای مدیریت متمرکز شناسایی مشتری در کشور ارائه می‌دهد.
لطیفی گفت:«KYC یا شناسایی مشتری از مباحث بسیار مهم در نظام بانکی بین‌المللی است. خط مشی‌ها و رویه‌های صحیح مدیریت شناسایی مشتری نه تنها به امنیت و پایداری کلی بانک کمک می‌کند، بلکه از طریق کاهش احتمال تبدیل شدن بانک‌ها به وسیله‌ای برای پولشویی ، تامین مالی تروریسم  و سایر فعالیت‌های غیرقانونی، به حفظ یکپارچگی سیستم بانکی نیز کمک می‌کند.
او ادامه داد:« فرآیند شناسایی مشتری فعلی علاوه بر صرف هزینه بالا می‌تواند موجب تاخیر در انجام معاملات بانکی شود. از طرفی هزینه تلاش‌‌های جهانی برای جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم بسیار بالا و جریمه‌های قانونی سنگینی نیز برای عدم موفقيت در دستورالعمل شناسایی مشتری وجود دارد. بنابراین ضرورت اجرای رویه‌های موثر و کارآمد شناسايي مشتري برای بانک‌ها رو به افزایش است.
به اعتقاد لطیفی هر بانک می‌تواند بطور جداگانه برای مدیریت شناسایی مشتری سیاست‌ها و رویه‌های شفافی را تدوین کند. او درادامه گفت:« یک رویه موثر برای فرایند شناسایی مشتری می‌تواند به طور قابل توجهی از طریق شناسایی فعالیت‌های بالقوه مضر، در مدیریت کلی ریسک اعتباری، ریسک تمرکز، ریسک عملیاتی و ریسک حقوقی و قانونی بانک‌ کمک کند.
در نظر زهرا لطیفی بدون تکنولوژی بلاک‌چین نیز هر بانک و موسسه مالی می‌تواند فرآیند شناسایی مشتری را انجام دهد اما فناوری بلاکچین دارای پتانسیل قابل توجهی برای بهبود فرایند شناسایی مشتری در سیستم پرداخت فعلی جهانی است.
او به برخی از این مزایای کلیدی اشاره کرد و بیان کرد:« افزایش قابلیت اطمینان،دوگانگی کمتر، سرعت بیشتر، دقت بالا،کاهش هزینه‌ها از مزایای کلیدی است و در نهایت می‌توان گفت فناوری بلاک چین باعث بهبود تجربه مشتری و کاهش فعالیت‌های تکراری و کاهش هزینه‌ها می‌‌شود.»

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,222,523