پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:پنجم دی 1391 ساعت 21:12   |   کد : 50257   |   مشاهده: 3978

گزارش برگزاری مراسم هفته پژوهش

پژوهشكده پولي و بانكي از سال 1390 همزمان با هفته پژوهش، اقدام به معرفي و تجليل از آثار تاليفي برتر در قالب كتاب و مقاله، در حوزه پول و بانك نموده است.

پژوهشكده پولي و بانكي از سال 1390 همزمان با هفته پژوهش، اقدام به معرفي و تجليل از آثار تاليفي برتر در قالب كتاب و مقاله، در حوزه پول و بانك نموده است. به منظور ارتقاي كيفيت برگزاري اين مراسم، در سال 1391 معرفي پژوهشگران برتر نظام بانكي نيز در دستور كار پژوهشكده قرار گرفت. در مراسمي كه در تاريخ 28/9/91 در پژوهشكده با حضور جمعي از مديران ارشد بانك مركزي و شبكه بانكي و اساتيد و پژوهشگران و با سخنراني آقايان دكتر ابوالحسني و دكتر سيدي به ترتيب، معاون اقتصادي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و معاون علمي و پژوهشي معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري برگزارشد، از مولفين كتب و مقالات برتر در حوزه پول و بانك و نيز پژوهشگران برتر نظام بانكي تقدير به عمل آمد. در ادامه خلاصه‌اي از فرايند انتخاب كتب، مقالات و پژوهشگران در سال جاري ارائه مي‌گردد.

انتخاب كتب برتر: در مرحله اول 27 عنوان كتاب منتشر شده در حوزه پول و بانك، در فاصله زماني مهرماه 1390 تا مهرماه 1391، توسط كميته داوران ارزيابي شده و 10 عنوان در حوزه بانكداري اسلامي و بانكداري متعارف به منظور ارزيابي بيشتر انتخاب شدند. در مرحله دوم، كميته داوران با تركيبي متفاوت نسبت به كميته ارزيابي اوليه، كتاب "موانع ومشكلات اجراي عقود مشاركتي در نظام بانكي كشور" تاليف محمدرضا حاجيان در بخش بانكداري اسلامي و كتاب "حقوق پرداخت‌هاي بانكي" تاليف دكتر مصطفي السان در زمينه بانكداري متعارف را به عنوان كتب برتر سال 1391 در حوزه پول و بانك برگزيدند.

انتخاب مقالات برتر:  در ابتدا 73 عنوان مقاله علمي- پژوهشي منتشر شده در فاصله مهرماه 1390 تا مهرماه 1391در حوزه پول و بانك توسط كميته داوران ارزيابي شده و 8 مقاله در حوزه‌هاي بانكداري و سياست پولي براي ارزيابي بيشتر گزينش شدند كه عناوين آن‌ها به شرح زير مي‌باشد:

·        آزمون ناپارامتري رفتار حداكثرسازي سود در صنعت بانكداري ايران، محمدعلي دهقان دهنوي، كاظم‌ ياوري، سيدابراهيم حسيني نسب، بهرام سحابي

·        مدلسازي الگوي رفتار بين نسلي از عملكرد بانكداري ذخيره‌ي جزئي، مجاهدي‌موخر، رحيم‌ دلالي ‌اصفهاني، سعيد‌ صمدي، رسول ‌بخشي

·        ساختار بازار دربخش بانكداري ايران؛ كاربرد الگوهاي چند سطحي (انگليسي)، دكترآتوسا گودرزي، دكتر افسانه شفيعي

·        شاخص شرايط پولي مناسب براي اقتصاد ايران، مرتضي خورسندي، كريم اسلاملوييان، سيد حسين ذوالنور

·        مفهوم و ماهيت پول و ضمان مربوط به كاهش ارزش و خسارت تاخير تاديه در بازپرداخت قرض اسكناس، دكترعلي اكبر ايزدي فرد، دكترحميد ابهري، حسين بهرامي

·        آسيب شناسي فقهي، اقتصادي و مالي انتشار اوراق مشاركت در ايران، سيد عباس موسويان،  ابوذر سروش 

·        بررسي اثر شوكهاي پولي بر 12 گروه اصلي شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي با استفاده از روش FAVAR، مريم همتي، دكتر احمدرضا جلالي نائيني

·        چسبندگي قيمت و دستمزد و سياست پولي در اقتصاد ايران، سيدفخرالدين فخر حسيني، اصغر شاهمرادي، محمد علي احساني

  سپس مجموعه‌اي ديگر از داوران از ميان 8 اثر فوق، مقاله مشترك آقايان محمدعلي دهقان دهنوي، كاظم‌ ياوري، سيدابراهيم حسيني نسب و بهرام سحابي با عنوان "آزمون ناپارامتري رفتار حداكثرسازي سود درصنعت بانكداري ايران" و همچنين مقاله مشترك آقايان مرتضي خورسندي، كريم اسلاملوييان، سيدحسين ذوالنور با عنوان "شاخص شرايط پولي مناسب براي اقتصاد ايران" را به ترتيب در حوزه بانكداري و سياست پولي به عنوان آثار برتر معرفي نمودند.  

انتخاب پژوهشگران برتر: به منظور انتخاب پژوهشگر برتر، ابتدا طي فراخواني از شبكه بانكي كشور، رزومه و سوابق پژوهشي پژوهشگران جمع‌آوري شد. سپس مدارك دريافتي متعلق به 6 كارشناس از ادارات مختلف بانك مركزي و 13 كارشناس از ساير بخش‌هاي سيستم بانكي در شوراي پژوهشي پژوهشكده بررسي شده و در نهايت آقاي دكتر محمد ابراهيم آقابابايي از بانك ملت، خانم دكتر ارغوان فرزين معتمد از بانك كشاورزي و خانم دكتر ليلا ميركلايي از بانك مركزي به عنوان پژوهشگران برتر نظام بانكي و همچنين آقاي حميد زمان‌زاده به عنوان پژوهشگر برتر پژوهشكده پولي و بانكي معرفي و از ايشان تجليل شد. علاوه بر اين آقايان محسن پدرام (مدير امور توسعه بانك ملي)، سعيد رسايي (كارشناس اداره مطالعات بانك تجارت)، مصطفي اختياري (كارشناس اداره تحقيقات بانك سپه)، اصغر اسدي (معاون اداره برنامه ريزي و تحقيقات بانك رفاه)، خشايار مقدم (كارشناس اداره بررسي هاي بانك اقتصاد نوين)، محمدفريد خادم (كارشناس اداره تحقيقات و برنامه ريزي بانك سامان) و دكتر سينا نعمتي زاده (معاون اداره مطالعات و تحقيقات بانك دي) نيز به عنوان پژوهشگران برتر هريك از بانك‌هاي عامل برگزيده شدند.

 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,794,584