منوی بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی (اخبار و رویدادها)
گزارش:
صفحه «به یاد استاد» راه‌اندازی شد
این صفحه اختصاصی به معرفی سوابق و فعالیت‌‌های علمی و تحقیقاتی مرحوم جناب حجت‌الاسلام دکتر سید عباس موسویان (رحمت‌الله علیه) می پردازد.

مقاله:
تحلیل فقهی-اقتصادی استخراج ارزهای مجازی در نظام اقتصادی اسلام؛ (مطالعه موردی بیت کوین)
با توجه به گسترش مصادیق مختلف ارزهای مجازی، باید حکم استخراج هر ارز مجازی را به صورت مجزا، با اصول و قواعد اسلامی تطبیق داد.

در مجمع مدیران IFSB مطرح شد؛
کووید ۱۹ و پیامدهای آن بر نهادهای مالی اسلامی
هیئت خدمات مالی اسلامی، اولین مجمع CEO خود را با موضوع کرونا و تأثیر آن بر نهادهای ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی به صورت مجازی برگزار کرد.

منتشر شد:
پیمان‌های پولی؛ چالش‌ها و راهکارها
این گزارش سعی داشته با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در نظام پولی و بانکی جمهوری اسلامی ایران به تبیین چالش‌های انعقاد و بکارگیری پیمان‌های پولی و راهکارهای رفع آن بپردازد.

گزارش:
عکس‌واره‌ای از خدمات ارزشمند مرحوم موسویان در پژوهشکده پولی و بانکی
مرحوم موسویان در عمر شریف خود همکاری‌های گسترده و ارزشمندی با پژوهشکده پولی و بانکی در زمینه مشاوره، تدریس و پژوهش داشته‌اند. مجموعه ذیل گوشه‌ای از خدمات ماندگار این استاد فاضل در پژوهشکده پولی و بانکی را به تصویر کشیده است.


به مناسبت درگذشت استاد موسویان؛
گزیده‌‌ای از انبوه پیام‌های تسلیت
در پی درگذشت استاد مسلّم اقتصاد اسلامی جناب استاد سید عباس موسویان، بسیاری از شخصیت‌‌های علمی، دانشگاهی و اقتصادی کشور پیام‌ تسلیت صادر کردند که مرور فرازهای این پیام‌‌ها، بیانگر گوشه‌ای از فضایل و برکات زندگی پربار مرحوم موسویان است.

با نهایت تاسف و تاثر
استاد سید عباس موسویان درگذشت
استاد گرانقدر و عالم بزرگ جناب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید‌عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و استادتمام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح امروز، یکشنبه ۱۹ مردادماه، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کامکار قم درگذشت.

معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید (ویرایش سوم)
سید عباس موسویان

مقاله:
بررسی تطبیقی ریسک اعتباری در بانکداری اسلامی و بانکداری متعارف
در بانکداری اسلامی بین ریسک اعتباری و شاخص‌های، اندازه، کیفیت مدیریت و کفایت سرمایه ارتباط منفی معناداری وجود دارد.

گزارش:
بانک مرکزی و اقتصاد مقاومتی؛ گام‌های ۱۳۹۹
این گزارش نگاهی به وضعیت عملکرد بانک مرکزی در اجرای «پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۸» داشته و پیشنهاداتی را برای گام‌های سال ۱۳۹۹ ارائه می نماید.

گزارش:
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه چهارم ۲۰۱۹
بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی اقدام به انتشار داده‌های آماری نظام بانکداری اسلامی برای کشورهای عضو تا پایان سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ نموده است.

گزارش:
انتشار ۶۰۰ میلیون دلار صکوک توسط IILM
شرکت بین‌المللی اسلامی مدیریت نقدینگی (IILM) مستقر در مالزی اقدام به انتشار ۶۰۰ میلیون دلار صکوک کوتاه‌مدت نموده است. با این اقدام مجموع ارزش صکوک منتشرشده توسط این نهاد بین‌المللی در حوزه مدیریت نقدینگی به مرز دو و نیم میلیارد دلار رسیده‌است.

گزارش:
بهبود شرایط اقتصادی با استفاده از ابزارهای مالی اسلامی
استفاده از ابزارهای اجتماعی منطبق بر شریعت از جمله قرض‌الحسنه، صکوک اجتماعی، وقف و زکات می‌تواند نقش بسزایی در کاهش تأثیر کرونا بر بخش‌های آسیب‌پذیر و رشد صنعت مالی داشته باشد.

گزارش:
برگزاری مجازی هجدهمین مجمع عمومی هيئت خدمات مالی اسلامی
سی و ششمین اجلاس شورای عالی و هجدهمین مجمع عمومی هيئت خدمات مالی اسلامی در تاریخ ۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی به صورت مجازی برگزاری می‌شود.

مقاله:
تحلیل فقهی- حقوقی مبادله ارزهای قابل استخراج در اقتصاد اسلامی
ارزش ارز مجازی قابل استخراج خلق شده (مانند بیت‌کوین)، بر فرض وجود مالیت عرفی، از حیث عقلایی و شرعی قابل تعیین نیست و با گذشت زمان، تمرکز در استخراج و در نتیجه تمرکز ثروت در این مکانیزم خواهد شد که مخالف عدالت توزیعی ثروت خواهد بود.

مقاله:
ارتباط‌سنجی پژو‌هش‌های بانکداری و مالی اسلامی با متغیرهای کلان اقتصادی
پژوهشگران بانکداری و مالی اسلامی با توجه به مسائل کاربردی اقتصاد ایران، اقدام به تحقیق و پژوهش نموده‌اند و ارتباط معناداری بین پژوهش‌های انجام‌شده در این حوزه با مسائل مرتبط و متغیرهای کلان اقتصاد ایران وجود دارد.

گزارش:
عملکرد بانک اسلامی شارجه در سه ماهه اول ۲۰۲۰
بانک اسلامی شارجه توانسته است عملکرد خوبی برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ منتشر نماید. این در حالی است که ارزش کل دارایی‌های بانک با افزایش ۶٫۵ درصدی به ۱۳٫۵ میلیارد دلار و سود خالص به ۴۲ میلیون دلار رسیده است.

منتشر شد:
شماره ۷۷ فصلنامه «اقتصاد اسلامی»
با مقالات هفتاد و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «اقتصاد اسلامی» آشنا شوید.

گزارش:
تفاهم‌نامه همکاری IFSB و AMF در حمایت از توسعه تأمین مالی اسلامی
هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) و صندوق پولی عرب (AMF) اقدام به تمدید تفاهم‌نامه حمایت از توسعه تأمین مالی اسلامی میان کشورهای عضو برای سه سال آتی نمودند.

گزارش:
تلاش شرکت‌های نوپا برای رشد فین‌تک‌های اسلامی در اندونزی
یکی از معضلات جدی شرکت‌های نوپا برای توسعه فین‌تک‌های اسلامی در کشور اندونزی انطباق آن با قوانین شریعت است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.