منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
استاد فقه‌الاقتصاد:
نگاهی دوباره به ابعاد شرعی خلق پول
اعتبار مقوم مالیّت پول اعتباری است؛ یعنی اگر پولی که چاپ می‎شود باعث کاهش قدرت خرید مردم شود، موجب ضمان است.

گزارش:
بیت‌کوین، هیچ پشتوانه‌ای ندارد
وقتی کسی بیت کوین می‌خرد، در همان حین خرید، معامله‌اش غرری است و به تعبیر دیگر اصلاً در اینجا معاوضه‌ای صورت نمی‌گیرد.

یادداشت:
پول مجازی از دیدگاه فقه حکومتی
پول مجازی از دیدگاه فقه حکومتی دارای جنبه­‌های متعددی است که بررسی فقهی آن از دید فقه فردی نباید ما را از بررسی جوانب فقه حکومتی آن غافل سازد.

حسین زاده بحرینی:
تلاش مجلس برای حذف بهره مرکب
در مصوبه مجلس بانک مرکزی مکلف شده تا پایان فروردین ماه دستورالعمل اجرایی را به بانک‌ها ابلاغ کند.

گزارش:
اقتضای عقود در بانکداری اسلامی
به نظر می‌رسد در نظام مالی اسلامی، با توجه به مرکزیت عقد مشارکت و از طرفی محدودیت‌های بانکداری متعارف برای اجرای عقد مشارکت، باید به بازار مالی ( بازار پول و بازار سرمایه) به شکلی کلی توجه کرد.

گزارش:
خلق پول با بررسی فتوای حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی
موریس آله برنده جایزه نوبل اقتصادی، در کتاب خود به تشریح و نقد سازوکار خلق اعتبار بانکی پرداخته و به آثار مخرب آن در اقتصاد اشاره می‌کند.

گزارش:
نقشه راه در بررسی فقهی ارزهای رمزپایه
نشست علمی «پول مجازی از منظر فقه حکومتی»، به همت گروه اقتصاد اسلامی پایگاه فقه حکومتی وسائل در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار شد.

یادداشت:
تامین مالی گروهی؛ راهی جهت بهره‌گیری از سرمایه اجتماعی
درگیر کردن منافع فردی به منافع جمعی در این تامین مالی گروهی موجب می‌شود اعضای گروه با همکاری و انتقال تجارب به یکدیگر، اثر مثبت بر بازدهی و بهره‌وری فعالیت‌های اقتصادی هم داشته باشند.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
دیدگاه فقهای شیعه و سنی درباره کارمزد
اگر بنا باشد عدم دریافت کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه را به همه کشور توسعه دهیم، بخش قرض‌الحسنه بانک با مشکلی جدی مواجه خواهد شد و بانک نمی‎تواند هزینه‎های خود را تأمین کند.

معاون اسبق بانک مرکزی:
در بانکداری اسلامی به دنبال سود تحقق‌یافته هستیم
وقتی در بانکداری اسلامی به دنبال سود تحقق‌یافته هستیم قطعاً این دیدگاه که کار با سود علی‌الحساب، مبنای فعالیت نظام بانکی قرار بگیرد، اشتباه است بلکه اگر می‌خواهیم تحول واقعی در نظام بانکی ایجاد کنیم باید به سمت سودهای تحقق‌یافته و توزیع آن حرکت کنیم.

آیت‌الله هادوی تهرانی:
ناکارآمدی اسلامی‌سازی اقتصاد سرمایه‌داری
در جامعه ما اقتصاد اسلامی وجود ندارد، بلکه برخی مؤلفه‌های غیراسلامی نظام سرمایه‌داری از آن حذف شده است؛ از آنجا که اقتصاد سرمایه‌داری مبانی، روش‌ها و ابزار خود را دارد، با حذف بخشی از آن، دچار نقصان کارآمدی نیز می‌شود.

حجت‌الاسلام دکتر توسلی:
آیا خلق پول اعتباری بانک‌ها «اکل مال به باطل» است؟
به اعتقاد برخی از اندیشه‌وران اسلامی، خلق پول اعتباری پدیده‌ای جدید بوده و جزء مباحثی است که باید به شیوه معیاری بررسی شود نه موضوعی.

خواجه‌نصیری:
مزایای اوراق منفعت در تأمین مالی
به لطف مصوبات کمیته فقهی در سازمان بورس و اوراق بهادار، طیف متنوعی از ابزارها را دارا هستیم. بنابراین هرکسی که با هر نگاهی وارد این سیستم شود، می‌توانیم ابزارهای لازم برای تأمین مالی را در اختیار وی قرار دهیم.

یادداشت:
مسئولیت‌پذیری اجتماعی؛ عامل همگرایی تأمین مالی اسلامی و متعارف
از جمله مباحث مغفول در حوزه تطبیقی تأمین مالی اسلامی و متعارف، بحث همگرایی این دو نظام به عنوان دو بخش نظام تأمین مالی جهانی است که از جمله زمینه‌های همگرایی این دو مسئولیت‌پذیری اجتماعی است.

یادداشت:
هدیه‌هایی برای قطع رابطه؛ تاملی بر سود بانکی
یکی از چالش‌های بزرگ اقتصاد کشور، وجود ناترازی در نظام بانکی و به تبع آن ناچاری بانک‌ها به اضافه برداشت از بانک مرکزی است. این اتفاق منجر به افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و متعاقب آن افزایش پایه پولی و نرخ تورم می‌شود.

یادداشت:
رگ‌تک اسلامی؛ آسمانی کمی بالاتر
استفاده از فناوری‌های مالی در بخش مقررات‌گذاری و نظارت شرعی می‌تواند نقشی مهم و اثرگذار در پیشبرد و تقویت بازارهای مالی اسلامی داشته باشد.

گزارش:
تحریم رباخواری در سوره «روم» با استفاده از پندهای اخلاقی
آنچه به عنوان ربا مى‌پردازید تا در اموال مردم فزونى یابد، نزد خدا فزونى نخواهد یافت، و آنچه را به عنوان زکات مى‌پردازید و تنها رضاى خدا را مى‌طلبد مایه برکت است و کسانى که چنین کنند داراى پاداش مضاعف هستند.

گزارش:
بررسی امکان انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی با سود شناور
اوراق با سود شناور و اسناد خزانه مصون از تورم، اوراقی هستند که ارزش اسمی و یا نرخ سود آنها با یک نرخ مرجع مانند تورم، لایبور و ... تعدیل می‌شوند.

شفیعی نژاد
صدور احکام فقهی پول‌های مجازی متناسب با کارکردهای اقتصادی و شرایط کشور
مراجع تقلید تاکنون حکمی درباره این پول‌ها صادر نکرده‌اند لذا ضرورت دارد مراکز فقهی و حوزوی در این زمینه ورود کرده و نتایج کار را نیز در اختیار مراجع تقلید قرار دهند.

گزارش:
عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها
بررسی عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال ۹۷ نشان می‌دهد که سهم وام ازدواج از این تسهیلات ۵۵ درصد کل بوده و تا نیمه دی ماه سال‌جاری، ۸۳۹ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.