پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم و ششم آذر 1393 ساعت 18:37   |   کد : 181486
دکتر فرهاد نیلی: دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار بی نظیر است
دکتر فرهاد نیلی: دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار بی نظیر است
دکتر فرهاد نیلی در چهارمين مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در پژوهشکده پولی و بانکی، اظهار داشت: تاریخ اقتصاد در صدسال گذشته نشان می دهد که دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار به حوزه پولی، اقتصادی و بانکی بی سابقه و بی نظیر است.

فرهاد نیلی در چهارمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در پژوهشکده پولی و بانکی، با ارایه گزارش عملکرد پژوهشکده به نقش پژوهش در سیاست های کلیدی اقتصادی و تصمیم گیری ها اشاره کرد و افزود: تاریخ اقتصاد در صدسال گذشته نشان می دهد که دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار  به حوزه پولی، اقتصادی و بانکی بی سابقه و بی نظیر است. در ایران نیز بالاترین مقام اجرایی کشور توجه ویژه ای به موضوعات بانکی دارد و متغیرهایی چون پایه پولی، حجم نقدینگی و کنترل تورم به کلید واژه های متداول در ادبیات دولتمردان مبدل گشته است. جلسات منظم تیم اقتصادی دولت نیز نشان از اهمیت این موضوع دارد.

نیلی با بیان اینکه چرخه تبدیل پول به دانش در ایران مناسب عمل می کند لیکن چرخه تبدیل دانش به پول در وضعبت مناسبی نیست خاطرنشان کرد: این ضعف ناشی از عدم توجه ویژه به بخش پژوهش در تصمیم سازی هاست و باید درصدد رفع این نقطه ضعف بود و دانایی را به دارایی تبدیل کرد.

وی نقش پژوهشکده را در سال 1393 پررنگ ارزیابی و به تحقیقات در دست انجام در سال جاری و آینده  از جمله ارزیابی سلامت بانک ها، چشم انداز صنعت مالی کشور و تدوین مدل بانکی نوین ایران (مبنا) اشاره کرد و افزود: ارزیابی سلامت بانک‌های کشور و چشم‌انداز صنعت مالی کشور تا پایان سال 93 کامل و تدوین مدل بانکی نوین ایران در سه ساله آتی انجام خواهد شد.

مشاور رییس‌کل بانک مرکزی تلاش پژوهشکده را ایفای نقش در تصمیم‌سازی بیان کرد و  ضمن انتقاد از مغفول ماندن بحث تجاری سازی دانش در این حوزه  افزود: ایران در تولید مقالات رتبه 20 را در دنیا دارد لیکن در تجاری سازی دانش رتبه 85 را به خود اختصاص داده است، این شکاف باید از بین برود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، فعالیت‌های کلیدی پژوهشکده پولی و بانکی را شامل انتشار کتاب‌های تخصصی، درسی و عمومی در حوزه پولی، بانکی و مالی، توليد و انتشار مقالات پژوهشي در نشريات و کنفرانس هاي علمي معتبر داخلي و خارجي، انتشار 3 فصلنامه تخصصي و موفقيت در اخذ رتبه علمي- پژوهشي فصلنامه‌های پژوهش‌های پولی و بانکی و  Money and Economy، اجرای دوره دکتراي پژوهش محور در رشته اقتصاد مالي، معرفي و تجليل از چهره هاي ماندگار بانکي کشور در قالب جشنواره دکتر نوربخش، برگزاري مسابقات تخصصي بانکي با هدف ارتقاي جايگاه پژوهشکده و ايجاد رقابت مؤثر در شبکه بانکي در چارچوب اهداف و سياست‌هاي کلي بانک مرکزي، انعقاد تفاهمنامه هاي همکاري داخلي و خارجي به منظور تبادل اطلاعات، تجربيات و توانايي هاي علمي و ارائه خدمات پژوهشي، مشاورهاي، آموزشي و اطلاع رساني عنوان کرد.

نیلی خطوط اصلی پژوهشي گروه‌های پنج‌گانه پژوهشی را چنین برشمرد:

گروه مدلسازی گزارش فصلي متغيرهاي اقتصادي، تحليل چرخه‌هاي تجاري ايران، مکانيزم انتقال سياست پولي در ايران و تحليل بلندمدت سناريوهاي سياستي اقتصاد کلان را در دستور کار دارد. گروه بانکداری رتبه بندی بانک‌ها، ارزیابی سلامت بانکی، آزمون تنش، خلق نقدینگی از کانال وام دهی و بحران بانکی را اولویت فعالیت های خود قرار داده است. اولویت کاری گروه پولی و ارزی مدل جهانی پولی و مالی، ارتقای چارچوب سیاست پولی، اثر گذار نرخ ارز در اقتصاد ایران  و قاعده مالی را شامل می شود و گروه بانکداری الکترونیک طرح تدوین مدل بانکی نوین ایران را بر عهده دارد.

رئیس پژوهشکده، چشم‌انداز پژوهشکده را دستیابی به جایگاه مرجع علمی کشور در تبیین و توصیف مباحث نظری، تجربی و سیاستی حوزه پول و بانک، تحلیل و پیش‌بینی روندهای پولی، بانکی و مالی، تصمیم‌سازی در حوزه سیاست‌های پولی، بانکی و مالی، نظریه‌پردازی در حوزه مسائل پولی و بانکی، تربیت خبرگان و کارشناسان حوزه پولی و بانکی، ارتقا به جایگاه قطب‌ پژوهشی کشور در حوزه پولی و شناخته‌شده در سطح منطقه به‌عنوان مرجع همکاری‌های پژوهشی و مشاوره‌ای در حوزه پول و بانک و شناخته‌شده در سطح جهان به‌عنوان یکی از مراکز قابل اتکا در تحلیل اقتصاد ایران و پژوهش‌های بانکداری اسلامی بانک معرفی کرد.

وی همچنین اهداف کلان پژوهشکده در حوزه ماموریتی و حوزه پشتیبانی برای انجام طرح های پژوهشی را چنین عنوان کرد:  ما در پی افزايش اثربخشي در سياستگذاري‌های کلان اقتصادی کشور، نوسازی بانک مرکزي و حرفه ­اي­ سازي و پارادایم‌سازی در حوزه ­های سیاستی و حرفهای بانک­ها در حوزه ماموریتی هستیم. همچنین در حوزه پشتیبانی توانمندسازی، پایدارسازی منابع مالی و تجهیزاتی، چابک‌سازی و افزایش بهره‌وری، تامین زیرساخت‌های مناسب تولید و انتشار دانش، ایجاد سازوکارهای مناسب و موثر تعامل ذینفعان با پژوهشکده، رشد و توسعه نماسازی سازمانی، ارتقای کیفیت منابع انسانی و توسعه فرهنگ سازمانی در صدر برنامه­ های پژوهشی ما قرار دارند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,350,467