پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم و نهم آذر 1394 ساعت 10:26   |   کد : 252086
پنجمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری
سخنرانی دکتر علی دیواندری در پنجمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری
دکتر علی دیواندری در پنجمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری گفت: ما با نظام بانکی دنیا فاصله کمی داریم که می توانیم آن را با تحقیق و پژوهش برطرف سازیم.
  دکتر علی دیواندری در پنجمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری گفت: ما با نظام بانکی دنیا فاصله کمی داریم که می توانیم آن را با تحقیق و پژوهش برطرف سازیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده، پنجمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری سه شنبه ۲۴ آذرماه با حضور دکتر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، دکتر اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی، دکتر علی دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، اعضای هیات عامل و جمعی از مدیران بانک ها در سالن الزهرا (س) بانک مرکزی برگزار شد.

دکتر دیواندری در این مراسم ضمن تکریم مقام پژوهشگر گفت: هر ساله به مناسبت هفته پژوهش جلسه سالیانه‌ای برگزار می‌شود و افتخار داریم که امسال پنجمین دوره این مراسم را در سطح  خانواده نظام بانکی برگزار کنیم.

وی افزود: معمولا در این جلسه برترین کتاب‌های انتشار یافته سال در حوزه پول و بانک معرفی می‌شود که امسال هم کتاب‌های چاپ شده  به پژوهشکده رسیده و کار داوری آن انجام شده است. به همین ترتیب از هر بانک یک پژوهشگر نمونه معرفی شده و  کار داوری صورت گرفته و از بین ۱۸ نفر که از نظام بانکی معرفی شده ۶ نفر به عنوان پژوهشگران برتر انتخاب شدند  و ۱۲ نفر به عنوان پژوهشگران رتبه بعدی  امروز از آنها تقدیر می‌شود.

او ادامه داد: خوشحالم که در پژوهشکده این فرصت پیدا شده که در راستای کار اصلی پژوهشکده که کار تحقیقاتی است و بازوی علمی و پژوهشی بانک مرکزی در نظام بانکی است این حرکت بزرگ از سال‌های قبل شروع شده و ادامه دارد. حقیقتا به دلیل اینکه زمان گذشته است اهداف پژوهشکده را بسیار محدود مطرح می‌کنم و مروری داریم به اسلایدها و به سرعت از آنها عبور کنیم و بیشتر از محضر جناب آقای دکتر سیف استفاده می‌کنیم و به اهدا جوایز هم برسیم.    

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی ضمن اشاره با گزارشی که به صورت تصویری در اختیار حضار قرار گرفته بود، خاطرنشان ساخت: تعدادپژوهشگران، تعداد مقالات منتشرشده، گزارش‌های پژوهشی و سرانه گزارش‌های پژوهشی که آمار آن را ملاحظه می‌کنیم نشان می‌دهد در سال‌های ۹۰ و آمار ۹ ماهه سال جاری روندی مثبتی داشته‌ایم. طرح‌های پژوهشی و برگزاری همایش‌های بزرگ ملی، همایش بزرگ سیاست‌های پولی و ارزی با همکاری بانک مرکزی و همایش بانکداری الکترونیک با همکاری شرکت ملی خدمات انفورماتیک از جمله فعالیت های اصلی پژوهشکده است.

او در ادامه در خصوص دستاوردهای پژوهشی پژوهشکده به نشست‌های علمی و انتقال نظرات صاحبنظران  و مسئولان بانکی و مراجع زیربط، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و نشست‌های علمی به‌ویژه نشست‌هایی که توسط متخصصان خارجی برگزار می‌شود، اشاره کرد و افزود:  سه فصلنامه در پژوهشکده منتشر می‌شود: مجله پژوهش‌های پولی و بانکی که به زبان فارسی است، مجله  Money & Economy که به زبان انگلیسی است و هر دو دارای رتبه علمی و پژوهشی هستند و فصلنامه تازه‌های اقتصاد که اخیراً  به ماهنامه تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: پژوهشکده در حوزه‌های مختلف بانکداری الکترونیک نیز فعالیت‌های عمده ای به انجام رسانده است و با گزارش‌ها و تحلیل‌های اقتصادی و همکاری معاونت اقتصادی بانک مرکزی بر این حوزه متمرکز است. در دوره جدید برنامه‌ریزی شده که در این زمینه فعالیت‌های بیشتری صورت گیرد. پژوهشکده در زمینه سیاستگذاری، تأمین مالی، مدیریت ریسک و بانکداری را با همکاری بانک مرکزی به انجام می‌رساند.

دیواندری در ادامه به مسئله بانکداری اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه بانکداری اسلامی، بانک مرکزی درصدد است تا نسبت به اجرای قوانین شرع و شریعت در نظام بانکی به انجام رساند که در همین خصوص مسئولیت‌های جدیدی به پژوهشکده پولی و بانکی محول شده که پژوهشکده در حال انجام آن است.

او افزود: ارزیابی سلامت بانک‌های کشور که با همکاری بخش نظارتی بانک مرکزی انجام می‌شود و همچنین تدوین مدل‌های پولی و بانکی و مبنا که تدوین دانشنامه پولی و بانکی از محصولات جانبی آن بود و نهایتاً چشم‌انداز صنعت خدمات مالی کشور که برای موضوع تحول و اصلاح نظام بانکی مورد استفاده قرار می گیرد نیز از پروژه های پژوهشکده می‌باشد.

او گفت: آموزش‌ها و همایش‌ها و نشست‌ها که درباره آن صحبت شد به نظر کانال ارتباطی بسیار خوبی است که سیاستگذار (که بانک مرکزی است و ناظر) فرصت پیدا می‌کند با بانک‌ها که مجری سیاست‌های پولی و بانکی کشور هستند ارتباط برقرار کند. همچنین پژوهشکده دوره‌های آموزشی پژوهش‌محور و کارگاه‌های پژوهشی برگزار می‌کند و سعی می‌کند خلأیی این حوزه را پر کند. در حوزه پولشویی، حقوق و معوقات بانکی و تحلیل آماری و فناوری اطلاعات برنامه هایی در دست داریم که انشاالله بتوان این دوره‌ها را کاربردی‌تر برای نیازهای بانکی برگزار کرد.

 

او در خصوص تحصیلات تکمیلی در پژوهشکده نیز گفت: برای اولین بار پژوهشکده دانشجوی دکترا پذیرش کرده و امسال سومین سالی است که پژوهشکده دانشجوی دکترا برای دوره‌های آموزش‌محور می‌پذیرد تا همکاران بتوانند برای ادامه تحصیل در دوره دکترا از فضای پژوهشکده استفاده کنند.

او اذعان داشت: بدون کمک، پشتوانه و حمایت جدی بانک مرکزی و نظام بانکی انجام این فعالیت‌ها ممکن نیست. پژوهشکده یک مرکز علمی است که در خدمت نظام بانکی است و دیدگاه جناب آقای دکتر سیف راجع به پژوهشکده این است که پژوهشکده باید بر پژوهش‌های کاربردی متمرکز شود و در بین انبوه مسائلی که نظام بانکی با آن مواجه است یک مقدار تحقیقات انتزاعی و کتابخانه‌ای را هدایت کند و به سمت تحقیقاتی که گره‌گشای مشکلات نظام بانکی است، برود.  

دکتر دیواندری گفت: ما به تنهایی در پژوهشکده از عهده این مهم برنمی آییم و از پژوهشگران عرصه بانکداری کشور به ویژه همکاران عزیز که علاقه‌مند هستند به نظام بانکی، استمداد می طلبیم.

او در پایان سخنان خود خاطرنشان ساخت: همه می‌دانیم نظام بانکی شاهرگ حیات اقتصادی کشور است و روزانه ۱۰۰ میلیون تراکنش بیان‌کننده اهمیت این حوزه است. تعداد تراکنش‌های ما در حوزه بانک‌ها از تعداد جمعیت کشور بیشتر است و  این امر نشان می‌دهد که بانک‌ها محور اصلی کار مردم در اقتصاد هستند و بدون داشتن سیستم بانکداری چابک و به‌روز و مدرن که نیازهای جامعه را طبیعتا به بهترین شکل می‌تواند پاسخ دهد، خیلی از نیازهای اقتصاد را نمی‌توانیم جوابگو باشیم. واقعیت دیگر این است که پاسخ و پادزهر مشکلی که کماکان با آن روبرو هستیم این است که رویکرد علمی در اصلاحات و برنامه‌ها داشته باشیم و تا نظام بانکی بتواند از دستاوردهای پژوهشکده استفاده کند. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,350,406