پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 18:07   |   کد : 293521
بانک‌ها در پیشبرد بلاک‌چین نقش غالبی دارند
نشست ارائه مقالات فراخوان
بانک‌ها در پیشبرد بلاک‌چین نقش غالبی دارند
۱۵۰ بلاک چین توسط بانک‌ها و شرکایشان در سه سال اخیر تست و ارزیابی شده‌اند و چند شرکت با همکاری پیمانکاران بانکی‌ در حال ساخت نرم افزارهای مبتنی‌ بر بلاک چین هستند
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی سید جواد کاظمی‌تبار، استادیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، با طرح این موضوع در مقاله‌ای با عنوان آسیب شناسی بلاک‌چین نوشته که در حاشیه دومین روز هفتمین همایش بانکداری الکترونیکی آن را ارائه کرد.
او به نقل از سرشماری اقتصادی آکسفورد (ژوئن ۲۰۱۷) گفت: «بلاک چین در رتبه دهم فناوری‌های بسیار مهم در نظر مدیران مالی قرار می‌‌گیرد (رتبه اول و دوم به ترتیب از آن برنامه ریزی منابع سازمانی و رایانش ابری است) و از میان شرکت‌های پیش قراول در زمینه مالی، ۲۰ درصد بلاک چین را در رده بسیار مهم قرار دادند.»
کاظمی‌تبار در تعریف موضوع مقاله‌اش گفت: «بلاک چین یا زنجیره‌ بلوکی، یک فهرست گسترش یابنده از اقلام است که آن را بلاک یا زنجیره‌ می‌‌نامیم. این زنجیره‌ها توسط روش‌های رمزنگاری تامین امنیت می‌‌شوند. بلاک چین‌ها را می‌‌توان به صورت دفتر کل غیر متمرکز و در برخی‌ موارد باز در نظر گرفت که می‌‌توانند تراکنش‌های بین دو نفر را به صورت کارا و قابل راست آزمایی و دائمی ثبت کنند.»
به گفته او بلاک چین‌ها معمولا امن هستند و مقاومت خوبی‌ نسبت به خطا از خود نشان می‌‌دهند. کاظمی‌تبار تاکید کرد خاصیت غیر متمرکز بلاک چین‌ها آنها را علاوه بر تراکنش‌های مالی برای ثبت انواع وقایع همچون سوابق پزشکی‌ نیز مناسب می‌‌کند. ولی‌ از آ‌نجایی که در سامانه همتا به همتا نظر اکثریت تعیین کننده خواهد بود با وجود همه فواید بلاک چین، به دلیل طبیعت این سامانه، امکان تخلف وجود دارد.
او سخنان خود را با ارزیابی نرخ پذیرش بلاک چین و ارزهای رمز پایه توسط بانک‌ها و بنگاه‌های تجاری شروع کرد. سپس تاثیرات فناوری دفاتر کل غیر متمرکز برروی فساد و جرایم مالی را مورد بررسی قرار داد و در پایان، در مورد اهمیت ابزارهای مدرن مبارزه با فساد مالی همچون یادگیری ماشین و تحلیل رفتاری مباحثی را ارائه کرد.
به گفته او بانک‌ها نقش غالبی‌ در جلو بردن بلاک چین‌های تجاری و نیز استفاده از نقدینگی‌های رمز پایه خواهند داشت و ارسال پول بین‌المللی با کارمزد کم بازاری بسیار جذاب برای بانک‌ها خواهد بود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,206,158