پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 18:48   |   کد : 293533
با PSD2 بانک‌ها مجبور به باز کردن سرویس‌هایشان می‌شوند
نشست ارائه مقالات فراخوان
با PSD2 بانک‌ها مجبور به باز کردن سرویس‌هایشان می‌شوند
اتحادیه اروپا مجموعه قوانین PSD2 را برای اجبار بانک‌ها به بازکردن سرویس‌هایشان تدوین کرده است.
فاطمه تقی‌نیا کینچاه مدیرعامل شرکت نیا راهکار نگار با بیان این مطلب در مقاله‌ای که با عنوان توضیح قوانین PSD2 در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ارائه شد اعلام کرد: « در پی تغییرات رخ داده در صنعت پرداخت بازارهای امریکا و انگلیس، اتحادیه اروپا نیز قانون PSD2 را برای اجبار بانکها به بازکردن سرویسهای شان به روی ارائه دهندگان ثالث سرویس پرداخت تصویب کرد. این ارائه دهندگان ثالث شامل سرویس دهندگان آغازگر پرداخت و سرویس دهندگان اطلاعات حساب هستند.»
 به باور وی این امر عصر جدیدی در صنعت Fintech را رقم خواهد زد و تراکنشهای "بدون حضور کارت" را رونق خواهد بخشید و بخت بیشتری به کسب و کارهای پرداخت خرد، بررسی تضمین و بررسی اعتبار خواهد داد. او در ادامه افزود:«مقررات گذاری، فن‌آوری‌های در حال ظهور و انتظارات متغیر مشتریان و متغیرهای رقابتی در حال جایگزینی دورنمای پرداخت هستند.این تغییرات تهدیداتی را متوجه مزایای رقابتی سنتی، روابط مشتریان و درآمدهای آنها از بانک‌ها کرده است.» براساس اظهارات او حالا PSD2 این تحولات را شتاب بیشتری داده است. او در پایان تاکید کرد که  بازیگران این صنعت باید تعادلی میان میل به پیشروی سریع و تردیدهای خود درباره‌ بانکداری باز و PSD2 ایجاد کنند.
یکی دیگر از مقالات ارایه شده در این همایش به موضوع “قراردادهای هوشمند و نقش آن‌ها در خلق ارزش از منظر بانک‌ها” اختصاص داشت. زهرا ابراهیمی غفار، کارشناس مدیریت برنامه‌ریزی و پروژه‌های راهبردی شرکت خدمات انفورماتیک گردآورنده این مقاله در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت  با اشاره به موضوع قابل توجه این روزها یعنی بلاک چین گفت:«بلاک چین از زمان پیدایش خود تا کنون به واسطه ‌مزیت بکارگیری در تعداد بی‌شماری از سناریوهای دنیای واقعی، توجه بسیاری از محققان این زمینه را به خود جلب کرده است.» براساس اظهارت او  در حال حاضر بلاک چین بعد از اینترنت، اختراعی مهم و فنی به شمار می‌آید چرا که قادر است بسیاری از تکنولوژی‌ها و کسب وکارهای فعلی را دگرگون کند. ابراهیمی در ادامه با اشاره به انقلابی که بلاک‌چین ایجاد می‌کند افزود:« با توجه به تحقیقات صورت گرفته این  نتیجه محرز رسید که پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند موجب کاهش ریسک، کاهش هزینه‌های اداری و خدماتی و نیز باعث افزایش کارایی فرایندهای کسب و کار در تمامی بخش‌های صنعت خدمات مالی می‌شود. »

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,206,195