پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:سوم بهمن 1396 ساعت 18:51   |   کد : 293534
تامین مالی انبوه، بانک‌ها را حذف نمی‌کند
محمدهاشم بت‌شکن عنوان کرد:
تامین مالی انبوه، بانک‌ها را حذف نمی‌کند
آیا با وجود تامین مالی انبوه، بانک‌ها از میدان تامین مالی خارج می‌شوند؟ این سئوالی است که مشاوری وزیر راه و شهرسازی به آن پاسخ داد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، محمدهاشم بت‌شکن، مشاور پولی و بانکی وزیر راه و شهرسازی در نشستی با عنوان «نقش‌آفرینی بانک‌ها در تامین مالی انبوه» گفت: بانک‌ها در تامین مالی پروژه‌ها به بازده، ریسک، حجم ریالی و ارزی و افق زمانی توجه می‌کنند و زمانی وارد می‌شوند که بتوانند به سرعت سوددهی داشته باشند.
وی افزود: استارت‌آپ‌ها در مرحله اولیه بیشتر تامین مالی خیرخواهانه دارند. در مرحله بعد به تامین مالی پاداش است که بانک‌ها ممکن است در این مرحله ورود کنند اما در مرحله بعد که دوران بلوغ استارت‌آپ‌ها است، بانک‌ها حتما می‌توانند با روش مشارکت، حضور داشته باشند.
او در تعریف تامین مالی جمعی گفت: این روش به صورت یک فراخوان عمومی از طریق اینترنت است که بدون واسطه مالی انجام می‌شود. پول‌های کم و در تعداد زیاد هستند.
به گفته او در سال ۲۰۱۴ از مجموع طرح‌هایی که از این روش استفاده کرده‌اند، ۴۳ درصد مربوط به کسب‌وکارها بوده است.
وی در ادامه به مقایسه تامین مالی انبوه و بانکداری پرداخت و تفاوت‌های آنها را تشریح کرد.
بت‌شکن همچنین سیاست‌های کلی نظام در زمینه اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه ششم را از جمله اسناد بالادستی دانست که به موضوع تامین مالی جمعی اشاره کرده‌اند.
او در پایان به موضوع نظارت بر این روش تاکید کرد و گفت: اگر نظارت نباشد، سرنوشت موسسه الیکا که در دهه‌های قبل فعالیت می‌کرد، دچار می‌شویم.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,206,245