پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم و ششم خرداد 1393 ساعت 16:22   |   کد : 110871   |   مشاهده: 3978

گزارش نشست سیاستی 3 (رکود تورمی و راهکارهای خروج)

نشست سیاستی خروج از رکود از مجموع نشست‌های تخصصی بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با ارائه مقاله «رکود تورمی و راهکارهای خروج» توسط دکتر سید علی مدنی‌زاده، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد. ...

نشست سیاستی خروج از رکود از مجموع نشست‌های تخصصی بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با ارائه مقاله «رکود تورمی و راهکارهای خروج» توسط دکتر سید علی مدنی‌زاده، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد. این مقاله حاصل کار تحقیقی دو هزار نفر ساعت از تیمی از پژوهشگران پژوهشکده پولی و بانکی و دانشگاه صنعتی شریف و تحت نظارت دکتر مدنی‌زاده و دکتر محمد حسین رحمتی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف بود. این مقاله توسط دکتر غلامعلی فرجادی، سرپرست معاونت آموزشی و دانشجویی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی و دکتر محمد مهدی بهکیش، نایب‌رئیس و دبیر کل کمیته ایرانی ICC موردنقد و بررسی قرار گرفت.

دکتر مدنی‌زاده در این ارائه به ترتیب به بررسی وضعیت پیش‌آمده، دلایل به وجود آمدن این وضعیت و در نهایت به راهکارهای خروج از آن پرداختند. دوره مورد بررسی از سال 89 تا انتهای سال 92 به سه بخش دوره تحریم‌ها (تا پاییز 90)، دوره بحران (از زمستان 90 تا بهار 92) و دوره بهبود (تابستان 92) تقسیم شده بود و با تحلیل متغیرهای کلیدی در این سه دوره علل رکود تورمی به ترتیب به شرح زیر عنوان شد. شوک حقیقی برون‌زای تحریم به ترتیب دارای اثرات غیرمستقیم تحریک بازار ارز و افزایش سوداگری و اثرات مستقیم کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی بوده و به عنوان مهم‌ترین دلیل بروز رکود محسوب می‌‌شود. پس از تحریم مهم‌ترین علت رکود تورمی برداشت اشتباه آحاد اقتصادی و سیاست‌گذاران از نوع شوک واردشده به اقتصاد بود. مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی افزود شوک پایدار واردشده به اقتصاد ایران که به‌صورت بلندمدت سطح تولید کشور را کاهش داده به دلیل درآمدهای بالای نفتی (حاصل از افزایش قیمت نفت) مورد توجه قرار نگرفته و تنها به عنوان یک شوک گذرا فرض شده است. عامل سوم بروز رکود تورمی در کشور سیاست‌گذاری‌های کج‌دار و مریز بوده است. در طول مدت کوتاهی سیاست‌های بسیار متفاوتی اتخاذ شده و پایداری سیاست‌ها وجود نداشته است. دکتر مدنی‌زاده از سیاست‌های پولی انبساطی برای مبارزه با تحریم، هدفمندی یارانه‌ها، بی‌انضباطی‌های بودجه‌ای، مسکن مهر، سیاست‌های پولی ریسکی همچون فروش سکه و ... به عنوان سیاست‌گذاری‌های کج‌دار و مریز نام برد.

دکتر مدنی‌زاده در ادامه سخنان خود از تجربه کشورهای دیگر در این موضوع سخن گفت. وی با جمع‌بندی تحلیل‌ها از وضعیت و عوامل رکود تورمی و تجربه سایر کشورها راه‌حل خروج از بحران رکود تورمی را باور مردم به سیاست کاهش تورمی بانک مرکزی دانست. در این راستا پرهیز از سیاست‌های تشدیدکننده بحران همچون سیاست‌گذاری‌های لحظه‌ای، سیاست‌های انبساطی پولی و بانکی و اشتباه در برآورد وضع اقتصادی بسیار مهم است. در نهایت بهبود فضای کسب‌وکار، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بودجه‌ریزی و حذف کسری بودجه، تشکیل کمیته بازنگری در ساختار نهادی بانک مرکزی و تشکیل کمیته تعیین قاعده و ابزارهای سیاست پولی و ارزی به عنوان چند پیشنهاد عملی مطرح شد.

در ادامه دکتر فرجادی ضمن تائید نکات مطرح‌شده در ارائه دکتر مدنی‌زاده در مورد سیاست‌های باثبات پولی و مالی، افزود نباید فقط به هدف‌گذاری تورم بپردازیم و باید مشکل بیکاری و فقر و نابرابری حاصل از آن را نیز در نظر بگیریم. دکتر بهکیش نیز توجه به ساختار اقتصاد ایران را برای هدف‌گذاری‌های آینده مهم دانست. به گفته وی ساختار تولید ایران برای صادرات ساخته نشده است و حتی در صورت بهبود وضعیت تحریم‌ها، واردات اجازه فعالیت به صنعت را نخواهد داد. دکتر بهکیش توصیه کرد کمیته‌ای در دولت تشکیل شود و صنایع غیررقابتی که مزیت ندارند را تعطیل کنند. 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 5,821,591