پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute

آشنایی با كتابخانه پژوهشكده پولی و بانكی

 

كتابخانه و مركز اسناد پژوهشكده پولی و بانكی در سال 1369، همزمان با تأسیس پژوهشكده ، آغاز به کار کرد. فعالیت كتابخانه از بدو تأسیس براساس طبقهبندی استاندارد بینالمللی (L.C , Library of Congress) برای  كتب و سایر منابع پایه ریزی شده است.

كتابخانه پژوهشكده پولی و بانكی به عنوان یکی از كتابخانههای تخصصی کشور در زمینههای اقتصادی، پولی، مالی و بانكی و اطلاعرسانی آماری، همهروزه پذیرای طیف وسیعی از مراجعین میباشد.

ارائه امکانات و خدمات از جمله فراهم بودن مجموعهای لاتین  و روزنامهها، پاسخگویی مطلوب به مراجعان و راهنماییهای لازم به آنها، دسترسی راحت به منابع كتابخانه از طریق سیستمهای کامپیوتری غنی از منابع و بانکهای اطلاعاتی و  آماری  و پایگاههای اطلاعاتی مقالات فارسی و لاتین كتابخانه و نیز نشریات فارسی و ، پذیرش عموم افراد و ارائه خدمات کتابخانهای در قالب مقررات کتابخانه بدون هیچ محدودیتی، مكانیزه بودن سیستم كتابخانه و امكانات زیراكس و تهیه پرینت همواره موجب جلب رضایت مراجعان بوده است.

كتابخانه میكوشد همگام با پیشرفتهای روز، دامنه خدمات خود را هر چه بیشتر گسترش دهد. در همین راستا امكان استفاده از پایگاههای  on-Lineدر محل كتابخانه از طریق اینترنت برای کاربران فراهم شده است.

كاربران می توانند با مراجعه به سایت پژوهشكده و قسمت كتابخانه به سامانه تحت وب جستجوی منابع كتابخانه و صفحه مربوط به پایگاه های اطلاعاتیon-Line  و فرمها و شرایط عضویت دسترسی داشته باشند.

 علاوه بر ارائه خدمات به مراجعان در محل پژوهشکده، كتابخانه آماده ارائه خدمات به همكاران در دیگر سازمانها و نهادها و همچنین اساتید، دانش‌پژوهان و دانشجویان دانشگاههای سراسر کشورنیز  میباشد.

 

منابع كتابخانه

در حال حاضر كتابخانه پژوهشكده با گردآوری مجموعهای از كتاب‎‎‎های فارسی و لاتین در زمینه موضوعی اقتصاد، بانکداری، پولی، مالی و سایر موضوعات مرتبط، مجلات تخصصی فارسی و غیرفارسی و گزارشات مربوط به طرحهای آماری و پایگاههای on-Line و بانکهای اطلاعاتی مرتبط یكی از غنیترین كتابخانههای تخصصی میباشد .

سیستم نرم افزاری تحت وب كتابخانه

در این پایگاه که تحت سیستم نرمافزاری تحت وب کتابخانه میباشد، اطلاعات  و مشخصات منابع موجود در كتابخانه در 7 پایگاه به  شرح زیر ذخیره شده و منابع جدید بصورت پیوسته به آن اضافه می گردد.

پایگاه کتابهای فارسی                       پایگاه کتابهای لاتین

پایگاه گزارشها و مقالات فارسی       پایگاه پایان نامهها و طرحهای تحقیقاتی

پایگاه نشریات فارسی                      پایگاه نشریات لاتین

مشخصات کتابها و سایر منابع از طریق موضوع، نویسنده ، ناشر، عنوان و سال نشر و یا ترکیبی از آنها قابل بازیابی است.

·         پایگاه اطلاعاتی on-line مخزن دانش بانك جهانی (Worldbank Knowledge Repository )   

این پایگاه هم اكنون با بیش از 13000 نسخه اعم از كارهای تحقیقاتی، مقالات ، كتب، گزارش و پژوهش های آماری و غیره و حدود یك میلیون فایل قابل دانلود از بیش از 200 كشور جهان(88 كشور درحال توسعه ) را در دسترس محققیق و پژوهشگران قرار می دهد.    

·             پایگاه اطلاعاتیon-lineكتابخانه الكترونیكی بانك جهانی  ( Worldbank E-Library )

      این پایگاه در برگیرنده كلیه انتشارات بانك جهانی اعم از كتب و مقالات و گزارشات آماری  و نشریات ادواری و غیره  می باشد ، و امكان جستجو و دسترسی بصورت تمام متن، توسط كتابخانه پژوهشكده برای پژوهشگران فراهم گردیده است.    

·         پایگاه اطلاعاتیon-lineكتابخانه  الكترونیكی صندوق بین المللی پول ( IMF E-Library )

این پایگاه داده های آماری، سری های زمانی، كتب ، مقالات ، گزارشات و نشریات ادواری منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول را در موضوعات اقتصاد كلان ، جهانی سازی ، رشد اقتصادی ،تجارت ، بازارهای نوظهور و مطالعات آماری و غیره را در اختیار محققین و پژوهشگران قرار می دهد.

·         پایگاه اطلاعاتی SCIENCE DIRECT(ELSEVIER)

پایگاه اطلاعاتیon-line نشریات اقتصادی و بانکی لاتین و منتخب پژوهشکده با امکان دسترسی متن کامل از سال 1995 تا حال حاضر بهصورت روزآمد و با امکان جستجو و ذخیره و پرینت در محل کتابخانه پژوهشکده میباشد.

 

·         پایگاه اطلاعاتی on-line   MAGIRAN (نشریات و مجلات كشور)

پایگاه اطلاعات تمام متن مقالات نشریات روزنامهها و مجلات فارسی با امکان جستجو و ذخیرهسازی و پرینت در محل کتابخانه پژوهشکده میباشد.

 

·         پایگاه اطلاعاتی on-line   NOORMAGS (نشریات تخصصی فارسی)

این پایگاه اطلاعاتی بزرگترین بانك مقالات علوم اسلامی وانسانی می باشد و شامل مقالات  نشریات علمی پژوهشی و علمی ترویجی در موضوعات مختلف علوم انسانی و اجتماعی با امکان جستجو و ذخیرهسازی و پرینت در محل کتابخانه پژوهشکده میباشد.

 

·         پایگاه اطلاعاتی on-line   Civilica (مقالات كنفرانسها، همایشها وسمینارهای داخلی)

سیویلیکا یا مرجع دانش، یک پایگاه تخصصی است که به نمایه‌سازی و نشر مجموعه مقالات همایش و کنفرانس‌های داخل کشور ایران می‌پردازد. این پایگاه توسط تعدادی از دانشگاه‌ها و کنگره‌های ایران به عنوان مرجع پایگاه تخصصی معرفی می‌شود در حال حاضر، مقالات کلیه رشته‌های علمی در سه طبقه‌بندی اصلی «علوم فیزیکی و مهندسی»، «علوم زیستی» و «علوم اجتماعی» را ارائه می‌نماید .دسترسی تمام متن به این پایگاه توسط كتابخانه پژوهشكده برای پژوهشگران محترم ایجاد شده است.

 

·         سامانه هوشمند دریافت مقالات بصورت on-line   (cyberary)  

سامانه هوشمند اطلاعاتی منابع الكترونیكی كه دسترسی به بیش از 150 پایگاه اطلاعاتی on-line  را برای كاربران و پژوهشگران فراهم می سازد و مقالات مورد نیاز را از پایگاه های مختلف بصورت آنی تامین می نماید.كاربران با ای دی  و پسورد می توانند از هرجایی بوسیله  اینترنت به این سامانه وصل بشوند.

 

·         بانک اطلاعات دادههای اقتصادی ایران( ELDB 3.1 )

اولین بانك اطلاعاتی تخصصی در ایران است که توسط مرکز تحقیقات اقتصاد ایران، دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی كه اطلاعات جامعی درباره پژوهشهای علمی و منتشرشده در زمینه اقتصاد ایران به همراه آمارهای اقتصادی و اجتماعی ایران و سایر كشورهای جهان را یكجا از طریق دیسك فشرده و اینترنت در اختیار پژوهشگران و علاقهمندان قرار میدهد. بخش مقالههای IELDB3.1  اطلاعات مربوط به مقالههای پژوهشی منتشر شده در مجلههای علمی كشور از سال 1341 به بعد و هم چنین مقالههای مربوط به اقتصاد ایران كه در مجلههای علمی انگلیسی معتبر چاپ شدهاند را شامل میشود . بخش دادههای IELDB3.1 شامل آمارهای اقتصادی و اجتماعی ایران از سال 1338 به بعد و آمارهای اقتصادی بینالمللی است. بخش دادههای مقطعی نیز شامل كلیه جداول داده- ستانده كه تاكنون برای اقتصاد ایران تدوین شدهاند و همچنین دو جدول ماتریس حسابداری اجتماعی ایران است.

 

·         بانك اطلاعات بانك جهانی و صندوق بینالمللی پول (World Bank ,IMF)

شامل چندین لوح فشرده است كه در برگیرنده سری زمانی تمام شاخصهای اقتصادی، مالی، اجتماعی، جمعیتی، محیطزیست، كشاورزی و غیره وهمچنین پیشبینیهای مربوط به كل كشورهای جهان از سال 1960 الی 2015  با قابلیت جستجو در فیلدهای مختلف موضوعات، عناوین پژوهشی و نام كشورها و با امكان تهیه جدول ونموداراز دادهها و پرینت و ذخیره بر روی دیسكت میباشد.

خدمات عمومی کتابخانه

·         پذیرش عضو

·         رزرو و امانت منابع

·         خدمات مرجع و پاسخگویی به پرسشهای تخصصی

·         استفاده از فضای سالن مطالعه

·         استفاده از بخش نشریات فارسی و لاتین و روزنامه

·         امكان استفاده از بانکهای اطلاعاتی و پایگاههای اطلاعاتی on-Line   در محل كتابخانه برای مراجعین

شرایط استفاده و ساعت کار در کتابخانه

استفاده از کتابخانه از روز شنبه تا روز چهارشنبه از ساعت 8 صبح  الی 16 بعدازظهر برای عموم آزاد است.

مدارک فقط به اعضای کتابخانه امانت داده میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفنهای زیر تماس حاصل فرمایید.

پژوهشکده:  54 - 88657450    کتابخانه : داخلی 6100 

پست الکترونیک:      mbrilib{@}mbri.ac.ir

                           نشانی: تهران - میدان آرژانتین - روبروی پارکینگ بیهقی- شماره 10 - طبقه 6

              تلفن : 88657434  فاكس‌ : 88657399

                         http://www.mbri.ac.ir

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 734,868