پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم بهمن 1392 ساعت 09:31   |   کد : 90565
«بازار سرمایه اسلامی» شایسته تقدیر شد.
در سی ویکمین دوره کتاب سال کشور:
«بازار سرمایه اسلامی» شایسته تقدیر شد.
این کتاب پیش از این در بهار 92 برنده جایزه فصل در حوزه اقتصاد اسلامی شده بود.


اثر حجت‌الاسلام موسویان با عنوان «بازار سرمایه اسلامی» که پیشتر به عنوان یکی از
آثار راه‌یافته به سی و یکمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اعلام شده بود، موفق به دریافت عنوان «شایسته تقدیر» گردید.
کتاب «بازار سرمایه اسلامی» در سال 1391 توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده و در بهار 1392 برنده جایزه فصل در حوزه اقتصاد اسلامی شده است. این کتاب به بررسی اصول و مبانی فقهی و اقتصادی بازار سرمایه اسلامی، بررسی ابزارهای مالی متعارف و بررسی ابزارهای مالی اسلامی (صکوک) می‌پردازد. در بررسی ابزارهای مالی متعارف، به دنبال توضیح مباحث موضوع شناسی، تشریح عملکرد اقتصادی و تبیین احکام فقهی است، اما در بررسی ابزارهای مالی اسلامی(صکوک) به دنبال طراحی مالی ابزار بر اساس فقه اسلامی با تأکید بر فقه امامیه می‌باشد.

موسویان در بخشی از این کتاب می‌نویسد: بازار سرمایه اسلامی، یکی از زیرنظام‌های نظام اقتصادی اسلام است و تفاوت ماهوی آن با بازار سرمایه متعارف در این است که هدف‌ها، اصول، مبانی، ابزارهای تأمین مالی، ابزارهای مشتقه و نهادهای مالی در بازار سرمایه اسلامی، همه در چارچوب تعالیم اقتصادی اسلام طراحی شده اند.

در بخش دیگری از این اثر می‌خوانیم: بازار سرمایه اسلامی محل معامله ابزارهای تأمین مالی، ابزارهای مشتقه و سایر اوراق بهاداری هستند که همه براساس آموزه‌های اسلامی طراحی شده‌اند و بازیگران اصلی این بازار نیز نهادهای مالی چون کارگزاران، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه، بازارگردانان، مؤسسه‌های رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی و مشاوران سرمایه‌گذاری هستند که همه بر اساس هدف‌ها، اصول و ضوابط اقتصادی اسلام فعالیت مالی می‌کنند.

برچسب ها :  بازار سرمایه , صکوک , کتاب , موسویان
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,283,455