آرشیو اخبار
Alternate Text

حرکت بانک‌ها به سمت پژوهش‌محوری

پژوهشگر برتر ششمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در حوزه پول و بانک گفت:بانک‌ها باید به سمت پژوهش‌محوری حرکت کنند چراکه این موضوع به پویا شدن سیستم بانکی کمک می‌کند.

Alternate Text

تقدیر از پژوهشگران برتر حوزه پول و بانک در هفته پژوهش

هفتمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در حوزه پول و بانک روز سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در سالن اجتماعات بانک مرکزی برگزار و از آثار منتخب حوزه پول و بانک و پژوهشگران برتر نظام بانکی تقدیر خواهد شد.


Alternate Text

تغییر ماهیت بانکداری با ظهور فین‌تک‌ها

معاون شرکت خدمات انفورماتیک گفت: ماهیت بانکداری با ظهور فین‌تک‌ها در حال تغییر است و بانک‌ها از این نوآوری‌ها، استقبال کرده‌اند ولی کافی نیست و فضا باید از وضعیت فعلی بازتر شود .

Alternate Text

زیرساخت اجرای بانکداری دیجیتال آماده شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی زیر ساخت های فناوری و زیرساختی اجرای بانکداری دیجیتال خبر داد وگفت: اجرایی شدن این نوع بانکداری در انتظار سیاست گذاری بانک مرکزی است.


Alternate Text

کاهش قیمت تمام شده پول در بانکداری دیجیتال/بانک مرکزی حمایت کند

مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به کاهش قیمت تمام شده پول در بانکداری دیجیتال، گفت: در این نوع بانکداری باید هزینه های شعبه و نرخ سود تسهیلات کمتر از بانکداری با شعبه باشد.

Alternate Text

افزایش کارایی و کاهش قیمت خدمات حاصل فناوری های نوین بانکی

قائم مقام بانک ملت با تاکید بر اینکه، فناوری های نوین دریچه جدیدی برای مشارکت بانک ها با فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌هاست، گفت: با استفاده از فناوری کارایی بانک‌ها در ارائه خدمات افزایش و قیمت تمام شده کم شد.


Alternate Text

بازدید رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از نمایشگاه مطبوعات

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بازدید کرد.

Alternate Text

رونمایی پوستر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت

پوستر هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات رونمایی شد.


Alternate Text

بررسی ابعاد فقهی سپرده پذیری سرمایه گذاری مدت دار بانکی

مقاله سیاستی «بررسی ابعاد فقهی سپرده‌پذیری سرمایه‌گذاری مدت‌دار بانکی» توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

Alternate Text

انتشار کتاب بانکداری مرکزی اسلامی و سیاست گذاری پولی و ارزی

جلد دوم کتاب بانکداری اسلامی با عنوان: «بانکداری اسلامی (۲): بانکداری مرکزی اسلامی و سیاست‌گذاری پولی و ارزی» از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.


Alternate Text

هفتمین فراخوان انتخاب مقالات و کتاب های برتر پولی و بانکی

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی هفتمین فراخوان انتخاب مقالات و کتاب های برتر تالیف شده در زمینه پول و بانک را اعلام کرده است.

Alternate Text

مقاله سیاستی"عوامل موثر بر هزینه مالی بنگاه های تولیدی" منتشر شد

مقاله سیاستی«عوامل موثر بر هزینه مالی بنگاه های تولیدی»با تمرکز براثر ساختار مالکیتی بنگاه ها وکیفیت رابطه بنگاه و بانک بر هزینه مالی بنگاه ها توسط سه نفر از پژوهشگران پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.


Alternate Text

سپهوند مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی شد

مهرداد سپهوند با حکم علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به عنوان مدیر گروه پژوهشی بانکداری این پژوهشکده منصوب شد.

Alternate Text

انتشار مقاله شناسایی منحنی فیلیپس سازگار با اقتصاد ایران

مقاله سیاستی «شناسایی منحنی فیلیپس سازگار با اقتصاد ایران» نوشته مریم همتی توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.


Alternate Text

تأمین‌مالی پایدار و سودآوری بانک

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی یادداشت سیاستی را با عنوان «تامین مالی پایدار و سودآوری بانکی» منتشر کرد که براساس آن در دسترس بودن منابع به هزینه تأمین مالی و تغییرات حاشیه سود مرتبط است.

Alternate Text

کانال ورودی دارایی‌های غیرجاری بعضاً قهری است

کاهش سود سپرده و تبدیل بدهی‌های دولت به اوراق بهادار، اصلی‌ترین اقدامات مورد نیاز جهت رفع معضل دارایی‌های غیر جاری هستند.


Alternate Text

ورود دولت به حوزه نرخ‌گذاری

بازارهای مالی به دلیل حضور دولت در بحث ضمانت سپرده‌ها و همچنین وجود اطلاعات نامتقارن، یک بازار رقابتی محسوب نمی‌شود و لذا دخالت و قیمت‌گذاری دولت در این بازارها منعی ندارد.

Alternate Text

شناسایی عوامل ابقاکننده مطالبات غیرجاری

در بحث مطالبات غیرجاری ۲۷ متغیر به عنوان عوامل ایجاد کننده و عوامل ابقاکننده این مطالبات شناسایی شده است.


Alternate Text

ضرورت تاسیس شرکت مدیریت دارایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

یکی از راه‌حل‌های موثر جهت مقابله با چالش مطالبات غیرجاری، تشکیل شرکت دولتی مدیریت دارایی‌ها است. سرمایه این شرکت می‌تواند از منابع صندوق توسعه ملی تامین شود. 

Alternate Text

مطالبات غیر جاری، بیماری پیشرفته اقتصاد ایران

برای رفع مشکل مطالبات غیرجاری و دارایی‌های منجمد بانک‌ها باید در سطح اقتصاد ملی به راه‌کارهایی اندیشید و به عنوان یک معضل ملی برای آن چاره یافت.