آرشیو اخبار
Alternate Text

ارائه مقالات برگزیده:

نشست تخصصی ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها با ریاست حمید تهرانفر و دکتر کامران ندری و با ارائه چهار مقاله برگزار شد.

Alternate Text

ضرورت تدوین رویه‌ای واحد توسط کمیته‌ مشترک و حرکت به سوی استانداردهای بین‌المللی

همگرایی با نظام مالی جهانی حرکت به سمت استانداردهای بین‌المللی را ایجاب کرده و نمی‌توان به بهانه نبود زیرساخت مناسب از پیاده‌سازی آن غفلت کرد.


Alternate Text

ضرورت اجرای گام به گام IFRS

صورت‌های مالی بانک‌ها باید از درجه اعتمادپذیری بالایی برخوردار باشد و در این زمینه پیاده‌سازی فرآیند گزارش‌گری مالی بر اساس استاندارهای IFRS می‌تواند راهگشا باشد.

Alternate Text

ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)

پیاده‌سازی کامل (IFRS) در صنعت بانکداری ایران اجتناب‌ناپذیر است. در عین حال، درایت و تدبیر لازم جهت عبور از مرحله گذار و کاهش تبعات اجتماعی و سیاسی ضروری به نظر می‌رسد.


Alternate Text

عزم جدی بانک مرکزی برای اجرای کامل IFRS

اجرای کامل IFRS در صنعت بانکداری ایران به دلیل افزایش مراودات بین‌المللی و لزوم تعامل در فضای بانکداری بین‌الملل، اجتناب‌ناپذیر است.

Alternate Text

ارزیابی مدل‌ها و شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور

در صبح روز دوم، نشست تخصصی سنجش شاخص‌های سلامت نظام بانکی به ریاست دکتر زهرا خشنود و دکتر جهانگیر بیابانی و با ارائه چهار مقاله برگزار شد.


Alternate Text

اجرای کامل استاندارد بین‎المللی گزارشگری مالی(IFRS)

نظارت بانکی موثر در کشور نیازمند برقراری پیش‌شرط‌های محیطی کارا مانند سیاست‌های مناسب کلان و پایداری اقتصادی، طراحی چارچوب مناسب برای پایش ثبات مالی و همچنین توسعه زیرساخت‌های عمومی است.

Alternate Text

تجربیات بین‌المللی ثبات مالی در بخش بانکداری

بانک‌های مرکزی در اروپا، ایالات متحده و ژاپن از فروپاشی سیستمی نظام مالی در کل کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه ممانعت کرده و همواره به دنبال تقویت استقلال خود بوده‌اند.


Alternate Text

ضرورت حرکت نظام بانکی ایران به سمت استانداردهای بین‌المللی

حرکت به سمت اجرای استانداردهای بین‌المللی IFRS، یکی از اصلاحات اساسی در نظام بانکی ایران محسوب شده و می‌تواند زمینه افزایش همکاری‌های بانک‌های خارجی با بانک‌های ایرانی را فراهم سازد. 

Alternate Text

آثار مقررات بال بر نظام بانکی

در راستای تحقق ثبات مالی، ارزیابی سلامت و ارتقای فرهنگ ریسک سازمانی مؤسسات مالی و اعتباری لازم است تا دپارتمانی مشخص برای این منظور ایجاد شود.


Alternate Text

ریسک نوسانات آتی ارز: مهمترین چالش بخش خصوصی

یکی از چالش‌های بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری و تولید، ریسک تغییرات نرخ ارز در آینده است. مناسب است بانک مرکزی با اتخاذ تدابیر مناسب، روند آتی بازار ارز را برای تولیدکنندگان پیش‌بینی‌پذیر کند.

Alternate Text

تعدیل نرخ رسمی پیش‌نیاز اجرای سیاست یکسان‌سازی در بازار ارز

یکی از اصلاحات اساسی که در دولت یازدهم در سیاست‌گذاری ارزی صورت گرفت، تعدیل تدریجی نرخ مرجع و رسمی ارز بود. این سیاست صحیح زمینه کاهش شکاف نرخ ارز رسمی و آزاد را فراهم کرده است. 


Alternate Text

دستیابی به ثبات پایدار ارزی، نیازمند رصد پیوسته بازار و سایر تحولات اقتصادی

ثبات حاکم بر بازار بعد از اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در دولت یازدهم، نسبی بوده و برای پایدارسازی این ثبات لازم است تا شرایط بازار ارز در کنار تحولات سایر شاخص‌های اقتصاد کلان پیوسته رصد شود.

Alternate Text

عوامل پنهان در بروز ناملایمات ارزی ابتدای دهه نود

دولت‌های نهم و دهم به جو مصرفی در کشور دامن زد که منجر به بروز اثرات تورمی شدید شد. در چنین شرایطی بازار ارز پتانسیل بیشتری برای نوسان پیدا کرد.


Alternate Text

ثبات فعلی اقتصاد: پایدار یا شکننده؟

با پایبندی بیشتر دولت یازدهم به سیاست‌های پولی در جهت ایجاد انضباط، خوش‌بینی در بازار حاکم بوجود آمد و نرخ ارز تثبیت شد.

Alternate Text

مدیریت تنگنای اعتباری و نقش بانک مرکزی

در این نشست تخصصی، چهار مقاله پژوهشی در موضوع مدیریت تنگنای اعتباری و نقش بانک مرکزی توسط پژوهشگران و کارشناسان حوزه پولی و مالی ارائه شد.


Alternate Text

نظارت یکپارچه بر سیاست‌های پولی و مالی، لازمه‌ی ثبات مالی

بحران مالی بین‌المللی اخیر موجب شد فصل جدیدی در ادبیات اقتصاد در حوزه ثبات مالی شکل بگیرد و به غنای دانش بشری در حوزه مالی کمک کرد.

Alternate Text

توجه به ثبات مالی و بانکی جهت دستیابی به رشد پایدار و بالای اقتصادی

در شرایطی که سیاست‌گذاری اقتصاد کلان در راستای ایجاد محیط با ثبات اقتصاد کلان تدوین و اجرا می‌شود، لازم است از وجود ثبات مالی اطمینان حاصل شود.


Alternate Text

سلطه مالی، ناکارایی بازارهای مالی و عملکرد بانک مرکزی

به‌کارگیری صندوق ذخیره ارزی کمک می‌کند تا بعد چرخه‌های مالی کاهش یافته، ثبات نرخ ارز میسر شده و بانک مرکزی در شرایط مساعدتری به اعمال سیاست پولی بپردازد.

Alternate Text

ارتقای هماهنگی بازارهای مالی مختلف یک ضرورت است

در حالی که بسیاری از بانک‌های دنیا درآمدهای کارمزدی قابل توجهی دارند اما در ایران، تکیه بانک‌ها بر این نوع از درآمدها کمتر است.