آرشیو اخبار
Alternate Text

کدام اقتصاد بزرگ با رکود مواجه خواهد شد؟

بسیاری از اقتصادهای بزرگ طی ۱۲ ماه آینده در بحبوحه سیاست‌های سختگیرانه دولت و افزایش هزینه‌های زندگی وارد رکود خواهند شد و اقتصاد جهانی را به سمت کندی رشد همزمان سوق می‌دهند.

Alternate Text

۳ نشانه تورم در جهان

سه شاخص افزایش دستمزدها، افزایش انتظارات تورمی مصرف‌کنندگان و افزایش انتظارات تورمی شرکت‌ها باعث شده که نگرانی‌ها در رابطه با پایین نیامدن تورم در کوتاه‌مدت، افزایش یابد.


Alternate Text

رئیس بانک جهانی: تورم ادامه دارد

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی بیان کرد که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا قیمت‌ها دوباره کنترل شود.

Alternate Text

از دست‌دادن تنوع‌زیستی و آسیب به اقتصاد جهانی

بر اساس مطالعات انجام شده از دست‌دادن عمده تنوع زیستی جهانی می‌تواند باعث آسیب اقتصادی کافی تا پایان دهه شود تا بیش از نیمی از رتبه‌های اعتباری جهان از جمله رتبه چین را به شدت کاهش دهد.


Alternate Text

افزایش ۴۲ تا ۷۶ درصدی قیمت گندم صادراتی در بازارهای جهانی

براساس آمار ارائه شده از شورای بین‌المللی غلات، قیمت گندم صادراتی در بازارهای جهانی، در یک سال اخیر با افزایش ۴۲ تا ۷۶ درصدی همراه شده است.

Alternate Text

گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

پژوهشکده پولی و بانکی گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.


Alternate Text

روند رو به بهبود فعالیتهای اقتصادی به رغم تحریم

رشد اقتصادی ایران (به قیمتهای ثابت سال ۱۳۹۵) در سال ۱۴۰۰ به عدد ۴.۴ درصد رسید. تحقق این رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ در امتداد رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی سال ‌۱۳۹۹ حکایت از روند رو به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در کشور به رغم تداوم تحریم‌های اقتصادی دارد.

Alternate Text

نشست «خلق پول و چالش‌های حکمرانی آن» برگزار می‌شود

پژوهشكده پولی و بانكی نشست «خلق پول و چالش‌های حکمرانی آن» را برگزار می‌ كند.


Alternate Text

کشورهایی با سخت‌ترین قوانین ارزهای دیجیتال

اکثر دولت‌ها به‌طور مستمر به دنبال راه‌هایی برای یافتن یک زمینه مشترک در مقررات ارزهای دیجیتال هستند اما برخی به‌طور صریح استفاده از رمزارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند.

Alternate Text

رشد ۱۰.۳ درصدی ثروت جهان با وجود کرونا

یک مؤسسه تحقیقاتی نشان می‌دهد با وجود همه گیری کرونا و به لطف رونق بازارهای سهام، کل ثروت جهان در سال گذشته با ۱۰.۳ درصد افزایش به ۴۷۳ تریلیون دلار رسید.


Alternate Text

بانک جهانی: رکود اقتصادی فعلی دو برابر بدتر از دهه ۷۰ میلادی است

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصاد کشورهای جهان در شش ماه گذشته، اعلام کرد که رکود و تورم فعلی جهان دوبرابر بدتر از سال‌های دهه هفتاد میلادی است.

Alternate Text

رکوردشکنی پی در پی تورم در اروپا

در حالی که تورم منطقه یورو به بالاترین سطح خود از زمان ایجاد یورو در سال ۱۹۹۹ رسیده رهبران اروپایی در هفته گذشته به توافقی سیاسی در مورد تحریم بیشتر واردات نفت روسیه دست یافتند، اقدامی که به گفته اقتصاددانان با بالا بردن قیمت‌ها، به خانوارها و صنایع اروپایی آسیب بیشتری خواهد زد.


Alternate Text

فراچالش‌های پیاده‌سازی IFRS در صنعت بانکداری ایران؛ بکارگیری مدل زیان اعتباری مورد انتظار (ECL) و ارزش منصفانه (FV)

دکتر احمد بدری عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به مجموعه چالش‌های اجرای IFRS در صنعت بانکداری ایران، اساسی‌ترین چالش‌های پیش‌رو را بکارگیری مبنای زیان اعتباری مورد انتظار و حسابداری ارزش منصفانه برشمرد.

Alternate Text

آیا سیستم غذایی جهان فرو می‌ریزد؟

کارشناسان هشدار می‌دهند در ماه‌های آینده شاهد افزایش بی‌سابقه تعداد گرسنگی‌ها و سوءتغذیه‌ها در فقیرترین کشورها خواهیم بود و محدودیت‌های صادراتی، اختلال و کمبود عرضه جهانی غذا به دنبال آن خواهد آمد و همه کشورهای جهان را متأثر خواهد کرد.


Alternate Text

نشست سیاستی «عملیات بازار باز و کنترل نقدینگی» برگزار شد

آخرین نشست سیاستی بیست و نهمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با عنوان «عملیات بازار باز و کنترل نقدینگی» با حضور اساتید و کارشناسان پولی و ارزی برگزار شد.

Alternate Text

پنجمین نشست ارائه مقالات همایش برگزار شد

پنجمین نشست ارائه مقالات بیست و نهمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با حضور نویسندگان مقالات و اعضای هیئت رئیسه در بعدازظهر روز دهم خرداد ۱۴۰۱ در سالن جانبی همایش برگزار شد.


Alternate Text

نشست سیاستی تأمین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌های اقتصادی برگزار شد

ششمین نشست سیاستی با عنوان « تأمین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌های اقتصادی» در دومین روز همایش با حضور صاحب‌نظران این حوزه برگزار شد.

Alternate Text

چهارمین نشست ارائه مقالات همایش برگزار شد

چهارمین نشست ارائه مقالات بیست و نهمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با حضور نویسندگان مقالات و اعضای هیئت رئیسه در پیش از ظهر روز دهم خرداد ۱۴۰۱ در سالن جانبی همایش برگزار شد.


Alternate Text

نشست سیاستی سیاست‌های پولی و هدایت اعتبار برگزار شد

پنجمین نشست سیاستی با عنوان «سیاست‌های پولی و هدایت اعتبار» در دومین روز همایش با حضور صاحبنظران این حوزه برگزار شد.

Alternate Text

نشست سیاستی راهکارهای ارتقای حکمرانی و نظارت مؤثر بانک مرکزی برگزار شد

چهارمین نشست سیاستی با عنوان « راهکارهای ارتقای حکمرانی و نظارت مؤثر بانک مرکزی» در دومین روز همایش با حضور صاحب‌نظران این حوزه برگزار شد.