آرشیو اخبار
Alternate Text

رکود، تامین مالی از اعتبارات بانکی را با مشکل مواجه کرده است

نماینده نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت : با توجه به تلاش‌های دولت یازدهم در کنترل تورم، هنوز با پدیده رکود دست‌وپنجه نرم می‌کنیم ، این رکود مسائلی همچون تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط را از کانال اعتبارات بانکی با مشکل مواجه ساخته است.

Alternate Text

اصلاح نظام بانکی فراقوه ای است

رئیس کل بانک مرکزی، اصلاح ساختار نظام بانکی را امری بین‌دستگاهی دانست و گفت: برطرف کردن مشکلات موجود در شبکه بانکی و اصلاح ساختار، موضوعی فراقوه‌ای بوده و لازم است تمامی دستگاه‌ها در آن مشارکت داشته باشند.


Alternate Text

دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی در دستور کار بانک مرکزی نیست

پیمان قربانی با بیان اینکه احتمالا در زمینه دریافت مالیات بر سود سپرده سوتفاهم ایجاد شده است، گفت: اخیرا وزیر اقتصاد در همایشی به مسئله اثرات منفی بالا بودن بیش از حد نرخ های سود واقعی سپرده و تسهیلات، بر سرمایه گذاری و رشد اقتصادی پرداخته و اصلاح این نرخ  ها را از اقدامات ضروری عنوان کرده اند چرا که ادامه این روند  و کاهش نیافتن نرخ سود سپرده ها به نفع اقتصاد نیست.

 

 

Alternate Text

برگزاری نشست تخصصی مطالبات معوق نظام بانکی

نشست تخصصی مطالبات معوق نظام بانکی در دومین روز از بیست و ششمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی تعدادی از کارشناسان حوزه‌ی پولی و بانکی برگزار شد .


Alternate Text

تعیین صلاحیت اعضای هیئت مدیره در چهارچوب مشخص

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین گفت: نهاد ناظر باید چارچوب و ساختاری را برای تعیین صلاحیت اعضای هیئت مدیره مشخص و طبق آن اعضای هیئت مدیره را انتخاب کند.

Alternate Text

اولویت های اجرایی بانک مرکزی در سال ۹۵ اعلام شد

معاون اقتصادی بانک مرکزی اولویت های اجرایی بانک مرکزی در سال ۹۵ را اعلام کرد .


Alternate Text

بررسی اثربخشی هیئت‌مدیره در حاکمیت شرکتی

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اثربخشی حضور هیئت‌مدیره در ایران به‌منظور پیاده‌سازی کامل اصول حاکمیت شرکتی باید موردبررسی قرار گیرد.

Alternate Text

مباحث حاکمیت شرکتی بیشتر حول نظام حقوقی انگلیسی – آمریکایی است

عضو شورای عالی بورس گفت:‌ مقوله حاکمیت شرکتی باید از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. مباحث مطرح شده در خصوص حاکمیت شرکتی در کشور بیشتر حول نظام حقوقی انگلیسی- آمریکایی و ساختار مبتنی بر تامین مالی از طریق بازار قرار دارد.


Alternate Text

رکن هیئت‌مدیره در بانک‌ها دارای مشکلات خاص خود است

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت :‌ رکن هیئت‌مدیره در بانک‌ها دارای مشکلات خاص خودش است.

Alternate Text

ارائه ۶ مقاله در نشست تخصصی پروژه ارزیابی چشم‌انداز بازار مالی

نشست تخصصی پروژه ارزیابی وضعیت چشم‌انداز بازار مالی با ارائه شش مقاله در خصوص ارزیابی وضعیت بازارهای مالی برگزار شد.


Alternate Text

ابلاغ مقررات استقرار حاکمیت شرکتی تا چند روز آينده

مدیرکل مقررات ، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی از تهیه مقرراتی درزمینهٔ استقرار حاکمیت شرکتی در بانک‌ها خبر داد و گفت: نظر کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در خصوص این مقررات گرفته‌شده و بانک مرکزی پس از انجام آخرین اصلاحات مدنظر در چند روز آینده آن را به بانک‌ها ابلاغ خواهد کرد.

Alternate Text

رکود در بازار دارایی ها دلیل اصلی افزایش مطالبات معوق است

یک کارشناس امور بانکی بابیان اینکه، نظام بانکی ایران در مقایسه با شبکه بانکی کشورهای همسایه دارای بالاترین نسبت مطالبات غیر جاری است افزود: نسبت بالای مطالبات غیر جاری عمدتاً ناشی از کاهش رشد اقتصادی و رکود در بازار دارایی‌ها است.


Alternate Text

ظرفیت ریسک‌پذیری در ایران مورد توجه قرار نگرفته است

یک کارشناس امور پولی و بانکی با تأکید برداشتن یک چارچوب مناسب برای مدیریت ریسک به بحث ظرفیت ریسک‌پذیری گفت:‌ در ایران موضوع ظرفیت ریسک‌پذیری و سیستم‌های کنترلی خیلی موردتوجه قرار نگرفته و این امر منجر به ضعیف و شکننده شدن سیستم نظارتی بانکی شده است.

Alternate Text

نشست تخصصی چالش‌های نظام بانکی برگزار شد

نشست تخصصی چالش‌های نظام بانکی در دومین روز بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در سالن اجلاس سران برگزار شد .


Alternate Text

حاکمیت شرکتی منافع تمامی ذینفعان را در نظر می گیرد

مشاور پژوهشکده پولی و بانکی معتقداست:‌ حاکمیت شرکتی به صورت توزیع اختیارات و وظایف هیئت مدیره، مدیریت ارشد و نحوه اداره‌ امور بانک توسط آنها تعریف می‌شود به نحوی که منافع تمامی ذی‌نفعان (به ویژه سپرده‌گذاران) در نظر گرفته شود.

Alternate Text

دیدگاه عبده تبریزی درباره سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز

مشاور وزیر راه و شهرسازی دیدگاه‌های خود را در خصوص سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز در میزگرد سیاست ارزی و مدیریت بازار ارز تشریح کرد.


Alternate Text

کفایت سرمایه نظام بانکی ۸ درصد است

مدیر اسبق ریسک بانک صادرات با بیان اینکه کفایت سرمایه نظام بانکی ما در شرایط فعلی در حدود ۸ درصد است، گفت‌: این شرایط را در مقایسه با دیگر کشورهای نزدیک به ایران، خطرناک و پایین‌تر از استاندارهای جهانی است .

Alternate Text

توسعه مدیریت ریسک نوین باید با تاکید بر نقش مقام اجرایی ارشد باشد

استاد دانشگاه بولونیای ایتالیا گفت :‌ توسعه رویکرد مدیریت ریسک نوین باید با تاکید بیشتر بر نقش مقام اجرایی ارشد در جهت تکمیل کارکرد ریسک در صنعت بانکداری مورد توجه قرار گیرد.


Alternate Text

تمرکز عمده بانک های کشور محصول محوری است

یک کارشناس امور پولی و بانکی معتقداست: ‌در حال حاضر، بانک‌های فعال کشور به طور عمده بر الگوی محصول محوری تمرکز دارند و نه مشتری محوری. علامت مسئله آن است که بر خلاف بانک‌های سایر کشورها، عمده درآمدهای بانک‌های کشور از محل درآمدهای مشاع است و نه غیر مشاع.

Alternate Text

سه شرط تشکیل بازار ابزار مشتقه ارزی

مشاور رییس‌کل بانک مرکزی گفت: ‌یکسان‌سازی نرخ ارز ، اتصال به بازارهای بین‌المللی و احیای روابط کارگزاری از شروط اساسی تشکیل بازار ابزار مشتقه ارزی است که از طریق برقراری الزامات ابزاری، نهادی، مقرراتی و دستورالعمل‌های اجرایی محقق خواهد شد.