آرشیو اخبار
Alternate Text

محدودیت کنترل ریسک ارز در غیاب سیاست های پولی – مالی منضبط

مدیر گروه پول و ارز پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در غیاب سیاست‌های پولی-مالی منضبط و تمهیدات نهادی برای کنترل تکانه‌های مالی و رابطه مبادله، توان بازارهای مشتقه در کنترل ریسک ارز در بعد کلان محدود می‌گردد.

Alternate Text

افزایش مطالبات معوق ریشه در اجرای هدفمندی یارانه‌ها دارد

عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها منجر به تأخیر دولت در ایفای تعهدات خود به پیمانکاران و افزایش مطالبات بانکی شد.


Alternate Text

استفاده از ابزارهای مشتقه مستلزم تنظیم روابط کارگزاری

مدیرکل بین الملل بانک مرکزی گفت :‌ استفاده از ابزارهای مشتقه مستلزم تنظیم روابط کارگزاری پس از اجرای برجام بوده که فرایند اتصال به بازارهای مالی بین‌المللی و تماس با بانک‌های خارجی را فراهم خواهد ساخت. در این راستا، الزامات انطباق و سازگاری با ضوابط شفافیت و عملیات مالی بین‌المللی نیز ضروری است.

Alternate Text

استقلال روابط کارگزاری پیش‌نیاز سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: استقلال روابط کارگزاری پیش‌نیاز سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز است.


Alternate Text

سه مقاله در نشست تخصصی مدیریت ریسک و ثبات مالی ارائه شد

سه مقاله در نشست تخصصی مدیریت ریسک و ثبات در بیست و ششمین همایش سیاست های پولی و ارزی ارائه شد.

Alternate Text

بهای تمام‌شده پول در بانک‌ها حدود ۲۴ درصد است

مدیرعامل بانک قوامین گفت:‌ در حال حاضر با در نظر گرفتن نرخ سود سپرده‌ها، هزینه‌های تشکیلاتی و نرخ سپرده قانونی، بهای تمام‌شده پول در بانک‌ها بین ۲۳ تا ۲۴ درصد است، در چنین شرایطی نمی‌توان توقع داشت که موسسات پولی و بانکی با نرخ‌های موجود تسهیلات به سودآوری برسند.


Alternate Text

نظارت شرعی بر روند اجرای صحیح عقود اسلامی صورت گیرد

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در طراحی صکوک می‌توان از انواع مختلف عقود اسلامی بهره برد و نظارت شرعی به‌منظور اجرای واقعی عقود بر روند کار صورت گیرد.

Alternate Text

اخذ مالیات بر سپرده‌های بانکی در شرایط کنونی مناسب نیست

معاون سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی بابیان اینکه اعمال مالیات بر سپرده نیازمند بررسی است ، گفت: در شرایط فعلی با مالیات بر سپرده‌های بانکی موافق نیستیم.


Alternate Text

بانک مرکزی در سیاست کنترل نرخ تورم انتظاری تجدیدنظر کند

یک کارشناس ارشد پولی و بانکی گفت:‌ مشکل‌آفرینی رکود کمتر از تورم نیست و بانک مرکزی باید در خصوص سیاست کنترل نرخ تورم انتظاری تجدیدنظر کند.

Alternate Text

پاسخ به انتقادات وارده به تاکید بانک مرکزی بر حفظ دستاورد تورمی

مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به انتقادات وارده به تاکید بانک مرکزی بر حفظ دستاورد تورمی، گفت: این رویکرد در شرایط کنونی یک ضرورت محسوب می‌شود و این در حالی است که اولویت سایر نهادهای حاکمیتی توجه به رشد اقتصادی است.


Alternate Text

تمرکز اصلی بانک مرکزی کاهش نرخ سود باشد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران بابیان اینکه بالا ماندن نرخ سود در شرایط کنونی به صلاح اقتصاد نیست، از بانک مرکزی خواست تا تمرکز اصلی خود را به جای متغیرهایی مانند رشد نقدینگی، روی نرخ سود سپرده بگذارد.

Alternate Text

ارایه پنج مقاله علمی در نشست تخصصی ثبات مالی

 بیست و ششمین همایش سیاست های پولی و ارزی میزبان نشست تخصصی ثبات مالی  با ارایه پنج مقاله علمی بود.


Alternate Text

لزوم بهره‌برداری از صکوک بدهی در بازار پول

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در طراحی ابزارهای اسلامی به‌منظور تحقق بانکداری اسلامی در نظام مالی کشور لازم است بانک مرکزی از هم‌اکنون به فکر توسعه زیرساخت‌ها به‌منظور بهره‌برداری از صکوک بدهی در بازار پول باشد.

Alternate Text

تأکید بر توسعه بازار بدهی با استفاده از صکوک

عضو شورای فقهی بانک مرکزی اهمیت توسعه بازار بدهی در کشور را با استفاده از صکوک مورد تأکید قرارداد و گفت:‌ ‌مفهوم قرض به همان صورتی که در صدر اسلام وجود داشت در حال حاضر نیز وجود دارد و تفاوت‌های مشاهده‌شده در کارکرد است .


Alternate Text

تفاهم‌نامه هماهنگی میان سه نهاد بازار مالی منعقد شود

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت:ازآنجاکه ایجاد شورای ثبات مالی در جهت هماهنگی سیاست‌های احتیاطی در اولویت قرار دارد، هماهنگی در سطح عملیاتی میان بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی در قالب تفاهم‌نامه‌های قانونی که تبدیل به قانون و مقررات شود ضروری به نظر می‌رسد.

Alternate Text

باید سهم سه نهاد سیاستگذار در بازار های مالی مشخص شود

یک کارشناس ارشد نظام پولی و بانکی گفت:‌ ‌با توجه به ساختار مالی اقتصاد ایران، وزن سه نهاد سیاستگذار در بازار پول، بازار سرمایه و بازار بیمه تعیین‌کننده است و باید سهم هر کدام از این بازارها در اقتصاد مشخص شود.


Alternate Text

بازار بدهی فشار بر شبکه بانکی را کاهش می‌دهد

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی معتقد است:‌ ایجاد تنوع در بازارهای مالی؛ کاهش فشار بر شبکه بانکی جهت تأمین مالی و کمک به کشف منحنی بازده بازارهای پول و سرمایه، منافع بازار بدهی را تأمین می‌کند.

Alternate Text

توسعه بازارهای مالی در ابتدای راه است

رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران گفت:‌ در کشور ما بازارهای مالی تنها به بازارهای پول، بیمه و وثایق و ابزارهای محدودی از بازار مالی خلاصه می‌شود که این امر بیانگر آن است که در ابتدای کار در مرحله توسعه کاربردی قرار گیریم.


Alternate Text

شش کاستی یکپارچه سازی در بازارهای مالی

عضو شورای عالی بورس با اشاره به وجود شش کاستی یکپارچه‌سازی نظارت مالی در بازارهای مالی گفت:‌ هدف اصلی یکپارچه‌سازی ثبات سیستمی و نظارت احتیاطی کلان است.

Alternate Text

دلایل رشد نقدینگی از نگاه کمیجانی

 قائم مقام بانک مرکزی گفت: نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۴ با ۳۰ درصد افزایش نسبت به پایان سال قبل به ۱۰۱۷۲٫۹هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۳ ( ۲۲.۳ درصد)، ۷/۷ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.