گزارش کارگاه استانداردهای شبکه بانکی

کد خبر: 252125 دوشنبه 21 دی 1394 - 17:26
گزارش کارگاه استانداردهای شبکه بانکی
BIAN استانداردی بر پایه معماری سرویس‌گرا است که جهت تعامل بین سرویس‌های بانکی، ایجاد و IFW شامل مدل‌های کسب و کار مؤسسات مالی است که توسط شرکت IBM ارائه شده است.
  

BIAN استانداردی بر پایه معماری سرویس‌گرا است که جهت تعامل بین سرویس‌های بانکی، ایجاد و IFW شامل مدل‌های کسب و کار مؤسسات مالی است که توسط شرکت IBM ارائه شده است.

کارگاه «استانداردهای شبکه بانکی» به صورت مشترک توسط عبدالرضا مصدق، کارشناس ارشد مهندسی کسب‌ وکار در شرکت خدمات انفورماتیک و زهرا دبستانی، کارشناس ارشد مهندسی و تحلیل داده در بعدازظهر اولین روز پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزار شد.

به گزارش دبیر‌خانه همایش، در این کارگاه ابتدا استاندارد BIAN(Banking Industry Architecture Network)  و سپس چارچوب اطلاعاتی IFW(IBM Banking Industry Enterprise Models) معرفی و سپس ابعاد مختلف آن مورد‌ بررسی قرار گرفت. بنا به تعاریف ارائه‌شده از سوی مدرسین، BIAN استانداردی بر پایه معماری سرویس‌گرا است که جهت تعامل بین سرویس‌های بانکی، ایجاد و IFW شامل مدل‌های کسب و کار مؤسسات مالی است که توسط شرکت IBM ارائه شده است.

این کارگاه در دو بخش ارائه شد. مصدق، بخش اول را با معرفی و تبیین مفاهیم پایه استاندارد BIAN آغاز نمود و گفت: «در حال حاضر جامعه فناوری اطلاعات نیازمند یکپارچه‌سازی نرم‌افزارها و فرآیندهای قدیمی و کنونی خود است که باید هزینه‌های آن را تا حد امکان کاهش دهد. در این زمینه، هیچ بانک یا تولید‌کننده‌ای به تنهایی قادر به انجام این وظیفه نیست و تنها راه انجام چنین کاری، استاندارد‌سازی در صنعت بانکداری است و این جایی است که BIAN ایفای نقش می‌کند».

کارشناس ارشد شرکت خدمات انفورماتیک در ادامه پس از تشریح تفصیلی ساز و کار حاکم بر BIAN و ساختار سازمانی آن، به چگونگی هماهنگی شبکه بانکی با استانداردهای وضع شده توسط آن پرداخت. او در پایان مباحث خود بر رابطه بین استاندارد BIAN و فرصت‌های پیش روی صنعت بانکداری از این ناحیه تاکید کرد. بنا به اظهارات او اخذ مجوزهایBIAN در ساز و کارهای بانکی می‌تواند به عنوان مزیتی برای معرفی کیفیت خدمات بانک‌های تجاری عمل نماید.

در بخش دوم، دبستانی به معرفی IFW و ابعاد اصلی مرتبط با چارچوب آن و مدل‌سازی کسب ‌وکار سپرده مدت‌دار با استفاده از IFW پرداخت. او در ادامه با تحلیل و طراحی یک سرویس نمونه با استفاده از IFW گفت: «IFW یکی از بهترین تجربیات صنعت بانکداری است که به کمک مدل‌های آن، می‌توان سرویس‌های BIAN را پیاده‌سازی کرد.  IFW، یک چارچوب اطلاعاتی صنعت بانکداری است که توسط شرکت IBM منتشر شده است و این چارچوب انواع مختلف اطلاعات صنعت بانکداری را در قالب مدل‌های مختلف دسته‌بندی می‌کند».

در بخش پایانی این کارگاه آموزشی پرسش و پاسخ‌هایی در زمینه استاندارد BIAN و ساز و کار IFW و کارکردهای آن در صنعت بانکداری و چگونگی کاربردهای عملی آن، بین مدرسین و مخاطبان مطرح شد.