گزارش کارگاه آموزشی «هوش تجاری»

کد خبر: 252144 سه شنبه 22 دی 1394 - 15:42
گزارش کارگاه آموزشی «هوش تجاری»
کارگاه «هوش تجاری با تأکید بر بازاریابی» در صبح دومین روز پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت توسط دکتر روزبه ترابی مدیر عامل شرکت داده‌کاوان هوشمند توسن برگزار شد.
 

به گزارش دبیر‌خانه همایش، دکتر ترابی پس از بیان تعاریف و تبیین تاریخچه هوش تجاری (Business Intelligence)، به بررسی کاربرد این سیستم در بازاریابی پرداخت. او بحث خود را این‌گونه آغاز کرد که «هوش تجاری یعنی در اختیار قراردادن اطلاعات مناسب به افراد مناسب و در زمان مناسب برای اخذ تصمیم مناسب». به‌عبارت دیگر، هوش تجاری براساس معماری شرکت تشکیل و در قالب پردازش تحلیلی برخط (On-Line Analytical Processing)، به تحلیل داده‏های تجاری و اتخاذ تصمیمات دقیق و هوشمند می‏پردازد.

مدیر عامل شرکت داده‌کاوان هوشمند توسن در ادامه پس از تشریح سه نسل متفاوت از هوش تجاری به مباحث مربوط به پردازش تحلیلی برخط و ابعاد مختلف آن پرداخت. بنا به تعاریف ارائه‌شده از سوی مدرس، پردازش تحلیلی برخط(OLAP) عبارت است از مجموعه‏ای از نرم‏افزارها که برای اکتشاف و تحلیل سریع داده‏های مبتنی بر یک شیوه چند بُعدی با چندین سطح از مجموع‌سازی (Aggregation) استفاده می‏شود و تصمیم‌گیری‌ها را تسریع و تسهیل می‏کند. در این زمینه، OLAP می‌تواند مشکلات کنونی (سرعت پایین تهیه گزارش‌ها، امکان ناپذیر بودن تهیه برخی گزارش‌ها به دلیل انبوهی داده‌ها، صرف بیشتر وقت مدیران میانی به جمع‌آوری داده و تهیه گزارش‌های ادواری و دور ماندن برخی روندهای پنهان از چشم مدیران به‌دلیل انبوه داده‌ها و اطلاعات) را حل نماید. اما زیرساخت داده‌ای OLAP نیازمند پایگاه داده‌ تحلیلی است که باید مبتنی بر موضوع،  یکپارچه و غیرقابل تغییر ‌باشد. گزارش‌های OLAP می‌تواند در قالب گزارش‌های روزمره و موردی نیز (بر حسب تقاضا) ارائه گردد.

در بخش دوم کارگاه، دکتر ترابی به کاربرد هوش تجاری در تحلیل مشتریان پرداخت. او در ابتدا به این نکته اشاره نمود که قسمت عمده Customer Relationship Management (CRM) شناسایی انواع متفاوت مشتریان و همچنین توسعه استراتژی‌های مشخص برای تعامل با آنها است. ازجمله اهداف اتخاذ این استراتژی‌ها می‌توان به کاهش هزینه‌ها، بیشینه کردن درآمد، برقراری روابط بهتر با مشتریان سودآور، شناسایی و جذب مشتری‌های جدید، فعال کردن مجدد مشتريان غيرفعال شده یا قطع ارتباط با آنها اشاره نمود.

 

ترابی، در بخش پایانی این کارگاه آموزشی، به بیان روش‌های متداول در CRM پرداخت و به توضیحاتی در خصوص رویکرد RFM به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی رفتار مشتری و ارزش مشتری در طول زمان مبتنی بر روش فضای حالت ردیابی اشاره نمود.