اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی؛ محور همایش سیاست‌های پولی و ارزی

کد خبر: 293689 یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:44
اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی؛ محور همایش سیاست‌های پولی و ارزی
دبیر علمی بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی گفت: این همایش با محوریت اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، حمید زمان‌زاده با بیان اینکه همایش بیست و هشتم در هفت محور اصلی برگزار می‌شود، گفت: در محورهای اصلی بحث «اصلاح ساختاری و ثبات مالی» را داریم که در این محور به کلیت بحث ثبات مالی و ضرورت‌ها و چالش‌های آن، بحث اثرات متقابل بازارهای مالی و همچنین اولویت‌بندی اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی پرداخته خواهد شد.

 

دبیر علمی بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی ادامه داد: محور دوم همایش امسال بحث «ساختار سیاست‌گذاری پولی، نظارت بانکی و ثبات مالی» است که مباحثی درباره اصلاح قانون پولی و بانکی، موضوع استقلال و شفافیت بانکداری مرکزی، اقتصاد سیاسی اصلاح ساختار بانکداری مرکزی و موضوعات مربوطه در این محور مطرح می‌شود.

 

زمان‌زاده با اشاره به اینکه محور سوم همایش بحث «ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی» است، گفت: در این محور موضوعات مهمی مانند ساختار مالی دولت و عوامل ناپایداری بودجه و اثراتی که این موضوع بر بحث ثبات مالی بر جای خواهد گذاشت بررسی می‌شود. همچنین بحث کسری بودجه و پایدارسازی بدهی‌های دولت و اصلاح ساختار سیاست مالی به ویژه اصلاح ساختار صندوق توسعه ملی و پایدارسازی درآمدهای نفتی در بودجه دولت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه محور چهارم همایش امسال «اصلاح ساختار نظام بانکی؛ پیشرفت‌ها و چالش‌ها» است که قصد داریم در این محور آخرین وضعیت موضوع اصلاح ساختار نظام بانکی، پیشرفت‌هایی که تاکنون حاصل شده و چالش‌های پیش رو را ارزیابی کنیم. افزود: مباحث مهمی از جمله بحث ثبات نظام بانکی، ثبات مالی و ثبات اقتصاد کلان، بحث اصلاح ساختار ترازنامه نظام بانکی، بحث اصلاح ساختار مدل کسب و کار بانک‌ها و مسائل مربوطه در این محور مطرح خواهد شد.

 

دبیر علمی بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه موضوع اصلی همایش بحث ثبات مالی است، در محور پنجم همایش به بازارهای دیگر غیر از بازار پول، از جمله بازار سرمایه، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی می‌پردازیم که این بازارها می‌توانند نقش مهمی در حفظ ثبات مالی داشته باشند و اگر کارکرد آنها به نحو مناسب شکل نگیرد اثرات مضری برای ثبات مالی در بر خواهند داشت.

 

زمان‌زاده اظهار داشت: محور ششم همایش بحث «رژیم ارزی و ثبات نرخ ارز» است که در این محور مباحث مختلف از جمله وضعیت نظام ارزی و بازار ارز، آثار نوسانات ارزی بر ثبات مالی، اصلاح ساختار صندوق توسعه ملی در راستای حفظ ثبات ارزی و تاثیر ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی و ثبات بازار ارز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: هفتمین محور همایش امسال بحث «پایدارسازی تورم پایین و مدیریت نرخ سود برای حفظ ثبات مالی» است که در این محور به بحث تورم و نرخ سود پرداخته خواهد شد و بررسی می‌شود که چه سیاست‌هایی در حوزه پایدارسازی تورم و مدیریت نرخ سود شکل گیرد تا همزمان ثبات اقتصاد کلان و ثبات مالی را داشته باشیم.

 

دبیر علمی بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در ادامه افزود: در حال حاضر چکیده‌های متعددی با توجه به آخرین مهلت اعلامی به دبیرخانه علمی همایش ارسال شده و پس از انجام فرآیند داوری مقالات برگزیده که در مجموعه مقالات چاپ می‌شود یا مقالاتی که در همایش ارائه خواهد شد، در موعد مقرر اعلام می‌شود.

 

زمان‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: همزمان با مقالات فراخوان، در پژوهشکده پولی و بانکی نیز مانند سال‌های گذشته با توجه به محورهای همایش پروژه‌های میان مدتی تعریف شده که نتایج این پژوهش‌ها به صورت ارائه یا مجموعه مقالات منتشر خواهد شد و امیدواریم که همایش امسال با این موضوع بتواند کمک مناسبی به بحث سیاست‌گذاری پولی و اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی داشته باشد.