گزارش پژوهشی «وضعیت بانک های اسلامی در جهان» منتشر شد

کد خبر: 293949 پنج شنبه 15 آذر 1397 - 15:26
گزارش پژوهشی «وضعیت بانک های اسلامی در جهان» منتشر شد
گزارش پژوهشی «وضعیت بانک های اسلامی در جهان» توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، در بخش چکیده این گزارش که توسط «ليلا محرابی» نوشته شده، آمده است: بانکداری اسلامی پس از بحران مالی در جهان با داشتن ویژگي هایی از جمله ممنوعیت انجام معاملات ربوی، تأكيد بر قراردادهای واقعی و برقراری ارتباط میان بخش پولی و بخش واقعی اقتصاد توانسته است جایگزین مطمئن و خوبی برای بانکداری متعارف باشد و تمایل به آن در کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای مسلمان و غیر مسلمان نیز به سرعت در حال افزایش است.

در این گزارش آمده است که بانکداری اسلامی صنعتی رو به رشد محسوب شده و ایران، مالزی، عربستان و امارات متحده عربی به ترتیب بیشترین دارایی های منطبق بر شریعت را به خود اختصاص می دهند.

با توجه به توسعه ایده بانکداری اسلامی و ضرورت پایش مستمر وضعیت این صنعت، این گزارش تلاش کرده است با ارائه تصویری جامع از صنعت بانکداری اسلامی در جهان به بررسی تغییرات و تحولات اخیر در این صنعت بپردازد.

لازم به ذكر است، اطلاعات و داده های این گزارش از پایگاه داده های بنک اسكوپ (Bankscope) به عنوان یکی از معتبرترین منابع اطلاعاتی بانکداری، استخراج و مورد استفاده قرار گرفته است. این پایگاه شامل اطلاعات جامعی از بانک ها در سراسر جهان بوده و امکان بررسی هر بانک را به طور جداگانه و یا در مجموعه ای از بانکها با ویژگی خاص به صورت گسترده فراهم مي آورد.

در نتیجه این گزارش آمده است: گسترش و رونق بانکداری اسلامی در میان کشورهای اسلامی از یک سو و تقاضای کشور های غربی مبنی بر تطابق قوانین بانکداری آنها با قوانین اسلامی نیز از سوی دیگر، رشد چشمگیر این نوع نظام بانکی را رقم زده است.

از بين ٢٠٠ بانك اسلامي موجود، مي توان به هشت بانك برتر اسلامي جهان در كنار بانك هاي ايراني از جمله بانك الراجحي عربستان، خانه مالي كويت، بانك اسلامي ابوظبي، بانك اسلامي دبي، بانك اسلامي قطر، ماي بانك اسلامي برهاد مالزي، بانك رايان قطر و بانك آليماي عربستان اشاره كرد.

بررسي شاخص هاي مالي در ميان بانك هاي اسلامي نشان مي دهد كه بانك الراجحي، بانك ملي و بانك ملت بيشترين سهم را از كل دارايي هاي بانك هاي اسلامي دارا هستند.

علاقه مندان براي دسترسي به متن كامل اين گزارش پژوهشي مي توانند به پرتال پژوهشكده پولي و بانكي به نشاني www.mbri.ac.ir مراجعه كنند.