پیمان‌های چندجانبه زمینه ساز تعاملات بین‌المللی با بلاک چین

کد خبر: 294004 شنبه 8 دی 1397 - 13:24
پیمان‌های چندجانبه زمینه ساز تعاملات بین‌المللی با بلاک چین
یک کارشناس امنیت درحوزه پرداخت گفت: دور زدن تحریم‌ها با بهره گیری از فناوری بلاک چین نیازمند تعاملات بین‌المللی در این بستر و انعقاد پیمان‌های چندجانبه اقتصادی در لایه‌های سیاسی است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی و به نقل از ستاد خبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، نوش آفرین مؤمن واقفی اظهار داشت: بلاک چین یک تکنولوژی جدید با سیستم دفتر کل توزیع‌شده است که پیش‌بینی می‌شود در یک دهه آینده یک تغییر اساسی در کسب‌وکار به‌خصوص بیزینس هایی که اساس درآمد آن‌ها بر نقش یک‌نهاد اعتماد در اکوسیستم تأکید دارد، ایجاد کند.

 

مدیر امنیت سیستم‌ها و اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر بازیگران بزرگ اکوسیستم بانکی به این فضا ورود نکنند در یک دوره ده ساله مجبور به  خروج از بازار شوند و بازیگران جدید جایگزین آن‌ها خواهند شد.

 

وی با تأکید بر این‌که بلاک چین یک عصای جادو نیست، یادآور شد: بلاک چین یک تکنولوژی بنیادین است که در یک پارادایم شیفت ده‌ساله می‌تواند بسیاری از تعاریف را در اقتصاد دیجیتال تغییر دهد اما این فناوری به‌صورت مکمل همراه با دیگر تکنولوژی‌های فعلی استفاده می‌شود و شفافیت در صنعت بیمه و بورس اولین دستاورد به‌کارگیری از این فناوری است.

 

واقفی، بلاک چین را یک شمشیر دو لبه دانست و خاطرنشان کرد:  این فناوری هم می‌تواند برای فعالیت‌های مجرمانه همانند رمز ارزها مورد بهره‌برداری قرار گیرد و هم می‌تواند موجب شفافیت، تعامل تمامی اعضا در این اکوسیستم و به‌تبع بهره‌برداری متناسب با فعالیت برای افراد از منافع این بستر شود.

 

وی با اشاره به اشتراک داده‌ها در بلاک چین با سیستم دفتر کل توزیع‌شده، گفت:  اشتراک داده‌ها در این بستر به معنای دسترسی تمام اعضای این سیستم به اطلاعات یکدیگر نیست. زیرا نحوه کار در بستر بلاک چین همانند قرارگیری گاوصندوق‌های شیشه‌ای در یک فضای بزرگ است که افراد از محتوای داخل این گاوصندوق آگاه هستند ولی نمی‌دانند هر گاوصندوق به چه کسی تعلق دارد و همچنین به کلید برای دسترسی به محتویات این گاوصندوق‌ها نیز دسترسی ندارند.

 

واقفی افزود: این ویژگی‌های بستر بلاک چین منجر به شفافیت همراه با حفظ محرمانگی و عدم افشای اطلاعات می‌شود.

یادآور می‌شود، هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک چین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.