بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

کد خبر: 344779 سه شنبه 17 تیر 1399 - 10:9
بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در مقدمه گزارش جدیدی که از سوی پژوهشکده با عنوان "بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال  ۲۰۱۸" انجام شده، آمده است:  گزارش بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال  ۲۰۱۸ صنعت مالی اسلامی در جهان علی الخصوص در منطقه خاورمیانه، جنوب و جنوب شرق آسیا با سرعت در حال افزایش است. گزارش توسعه مالی اسلامی در سال ۲۰۱۸ با بررسی کشورهای مختلف نشان می دهد، ارزش کل دارایی های نظام مالی اسلامی از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷ با میانگین نرخ رشد متوسط سالانه ۶ درصد افزایش یافته و از ۲.۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۶ با نرخ رشد ۱۱ درصد
به
۲.۴  تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

در این میان، ایران، عربستان و مالزی بیشترین سهم بازار مالی اسلامی را از لحاظ دارایی ها به خود اختصاص می دهند و کشورهایی همچون قبرس، نیجریه و استرالیا توانسته اند رشد سریعی را تجربه کنند.

در این گزارش ۱۳۱ کشور در ۸ منطقه مختلف جغرافیایی از لحاظ شاخص های توسعه مالی اسلامی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته اند. مجموع نمرات اختصاص یافته به این شاخص های توسعه مالی در ۵ حوزه توسعه کمی، دانش آموزش و تحقیق)، نظارت (حاکمیت)، مسئولیت اجتماعی شرکتی و آگاهی (اطلاع رسانی) نشان می دهد که کشورهای مالزی، بحرین و امارات همچنان از لحاظ توسعه بازاهای مالی اسلامی پیشگام هستند و بازارهای مالی اسلامی نوظهور با بیشترین پیشرفتهای مالی نیز متعلق به کشورهایی همچون عراق، سورینام، نیجریه و اتیوپی است.

بررسی ها نشان می دهد، دیجیتالی شدن به عنوان یک تحول عمده در سراسر بخش های مختلف صنعت مالی اسلامی پدیدار شده است و می تواند کل نظام مالی جهانی را دگرگون نماید. عملکرد هر یک از بخش های صنعت مالی اسلامی و توسعه اکوسیستم پیرامون آن نشان می دهد که پتانسیل رشد این صنعت بالا بوده و پیش بینی می شود ارزش دارایی های نظام مالی اسلامی با نرخ رشد متوسط سالانه ۱۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ به ارزش حدود ۳٫۸ تریلیون دلار خواهد رسید. در ادامه به معرفی شاخص های توسعه مالی اسلامی و رتبه بندی کشورها به تفکیک هر یک از این شاخص ها می پردازیم.
برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.