نقش مهم اشتراک گذاری اطلاعات در رقابت پذیری بازارهای جهانی

کد خبر: 354972 چهارشنبه 3 دی 1399 - 12:23

نقش مهم اشتراک گذاری اطلاعات در رقابت پذیری بازارهای جهانی
رییس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر نقش مهم اشتراک گذاری اطلاعات در دنیای امروز، گفت: بهره گیری از رسانه ها می تواند به شناسایی بیشتر از محصولات ایرانی و قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی و صادراتی کمک کند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، دکتر شاپور محمدی که در وبینار "رسانه و نهادینه سازی تجارت و صادرات" سخن می‌گفت، اظهار داشت: تاکنون مقالات متعددی در دنیا در خصوص دلایل رشد صادرات و تاثیر آن بر افزایش اقتصادی کشورهای مختلف دنیا نوشته شده بطوری که بسیاری از این کشورها عامل اصلی افزایش رشد اقتصادی خود را صادرات می دانند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها بدنبال آن هستند تا رشد اقتصادی آنها برون گرا بوده و از محل صادرات تامین شود، در ایران نیز رهبر معظم انقلاب به ویژه با ابلاغ محورهای سیاست اقتصاد مقاومتی بر برون‌زایی رشد اقتصاد کشور و صادرات غیرنفتی تاکید کرده‌اند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه صادرات علاوه بر ارزآوری برای کشور باعث مازاد سرمایه‌گذاری و در نتیجه رشد اقتصادی کشور خواهد شد، تصریح کرد: صادرات منجر به افزایش تحقیق و توسعه شده و کمک می کند تا تولیدکنندگان در فضای رقابتی جهان، افزایش کیفیت تولیدات خود را دنبال کرده و بدنبال ارتقا کیفیت محصولاتشان باشند.

محمدی نقش مهم اشتراک گذاری اطلاعات در دنیای امروز و اثرگذاری رسانه ها در این خصوص را یادآور شد و گفت: سایت های تخصصی مانند اگزیم نیوز می توانند نقشی موثر درباره اشتراک گذاری اطلاعات داشته باشند. جهان امروز، عصر ارتباطات نامگذاری شده و اگزیم نیوز و سایت های مشابه تخصصی در حوزه اقتصاد شبکه ای می توانند ارزش‌های مهمی را با مخاطبین تخصصی خود به اشتراک بگذارند.

وی تصریح کرد: اقتصاد شبکه اگرچه مختصات ویژه خود را دارد اما بخش مهمی از اقتصاد شبکه برپایه اقتصاد اطلاعات استوار است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: رونمایی از سایت جدید اگزیم نیوز می تواند از نظر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به ایجاد زبان واحد بین صادرکنندگان ایرانی و واردکنندگان کالا از ایران کمک کرده و به آگاهی بیشتر از محصولات ایرانی و قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی منجر شود.

محمدی با اشاره به آغاز به کار اگزیم نیوز در سال ۱۳۹۴ با هدف اطلاع رسانی دقیق در حوزه صادرات، خاطرنشان کرد: این سایت خبری پیش از این نیز فعالیت داشته اما رونمایی امروز در جهت تقویت، به روز رسانی و فعال تر کردن آن است.

وی با بیان اینکه در صورت فراهم بودن شرایط بین المللی در سال های آینده با یک جهش صادراتی روبه رو خواهیم شد، تصریح کرد: برای اطلاع رسانی دقیق در خصوص این موضوع از امروز باید استراتژی های مناسبی را دنبال کرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: این پایگاه خبری می تواند نقشی بسیار سازنده در کمک به صادرکنندگان و واردکنندگان کشور داشته باشد و همگام با رسانه هایی همانند ایبِنا در بخش های تخصصی فعال باشد.