اقتصاد ایران در حال ریکاوری است

کد خبر: 354977 یکشنبه 7 دی 1399 - 9:20
اقتصاد ایران در حال ریکاوری است
نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی به بررسی شرایط اقتصاد ایران پس از سه سال راهبرد فشار حداکثری دولت ترامپ پرداخت و نوشت: بخش غیرنفتی ایران اکنون درآمدزایی بالاتری از بخش نفتی دارد.

به گزارش وال استریت ژورنال، شرکت های ایرانی به طور روزافزون در حال تولید کالاهایی هستند که این کشور پیشتر از خارج وارد می کرد. روند رو به رشد استخدام نیروهای جدید در شرکت های کوچک تر نیز دیده می شود و طبق آمارهای منتشرشده توسط دولت ایران، درآمدهای غیرنفتی این کشور با رشد ۸۳ درصدی در سال های اخیر درآمدزایی بیشتری از بخش انرژی داشته که اکنون زیر بار سنگین تحریم ها قرار گرفته است. 

محسن توکل، کارشناس امور تحریم ها در اندیشکده شورای آتلانتیک، گفت: حتی اگر تحریم ها توانسته باشند صادرات نفت ایران را تحت تاثیر قرار دهند باز هم شاهدیم که اقتصاد ایران توانسته است نجات یابد. 

به نوشته این نشریه، تقویت توان داخلی اقتصاد ایران می تواند در زمان روی کار آمدن دولت بایدن که وعده بازگشت به برجام و رفع تحریم های مرتبط را داده است به این کشور کمک کند. آمریکا از مدت ها پیش از قدرت دلار و نظام نقل و انتقال بانکی بین المللی به عنوان ابزارهایی برای رسیدن به اهداف خود در سیاست خارجی استفاده کرده است.