وضعيت اقتصاد كشورها در گرو ميزان دسترسی به واكسن

کد خبر: 355048 سه شنبه 14 بهمن 1399 - 9:53
وضعيت اقتصاد كشورها در گرو ميزان دسترسی به واكسن
مجمع جهانی اقتصاد با پیش بینی رشد ۵.۱ درصد برای اقتصادجهان در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد رشد کشورها بستگی به این دارد که چه میزان به واکسن دسترسی داشته باشند بنابراین توزیع آن باید عادلانه باشد.
مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد:کشف واکسن بیماری کووید ۱۹ اقتصاد جهان را درسال جاری بهبود می بخشد البته در کنار آن باید سیاست های حمایتی نیز ادامه یابد.

مجمع جهان اقتصاد تاکید می کند در سال جاری هر منطقه ای که ویروس کرونای کمتر و دسترسی به واکسن بیشتری داشته  باشد اقتصاد بهتری خواهد داشت بنابراین دسترسی به واکسن بیماری کووید ۱۹ بسیار حیاتی است و باید نهادهای بین المللی تلاش کنند تا دسترسی کشورها به واکسن عادلانه باشد.

در این گزارش آمده است: اگرچه رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ به رقم منفی ۳.۷۵ درصد رسید اما پیش بینی می شود که اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ به رشد ۵.۵ درصد برسد و در سال ۲۰۲۲ هم اقتصاد جهان با اندکی کاهش به ۴.۲ درصد رشد برسد.

این گزارش می افزاید مبادلات تجاری کشورها هم با افزایش رشد اقتصادی در سال جاری بهتر می شود اما انتظار بر این است که رشدی نامتعادل و نابرابر داشته باشد.

مجمع جهانی اقتصاد تاکید می کند که اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۴ درصد کاهش یافت اما انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ به رشد ۵.۱ درصد برسد و در سال ۲۰۲۲ با کاهش دوباره به ۲.۵ درصد برسد.

رشد اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ به رقم ۸.۱ درصد خواهد رسید و سال آینده هم به رقم ۵.۶ درصد می رسد که وضعیت بسیار بهتری نسبت به آمریکا خواهد داشت. چین در سال جاری هم علیرغم اینکه اکثر کشورها رشد اقتصادی منفی داشتند به رشد ۲.۳ درصد مثبت دست یافت. رشد اقتصادی چین  در سال اینده هم ۵.۶ درصد پیش بینی شده است.

بر اساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد رشد اقتصادی منطقه یورو امسال ۷.۲ درصد  کوچکتر شد که پیش بینی شده است که در سال آینده به مثبت ۴.۲ درصد افزایش پیدا می‌کند و رشد اقتصادی منطقه یورو سال ۲۰۲۲ به رقم ۳.۶ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش اقتصاد هند در سال ۲۰۲۱ سریعترین اقتصاد جهان لقب گرفته است و رشد آن به ۱۱.۵ درصد خواهد رسید.

مجمع جهانی اقتصاد تاکید می کند که باید حمایت های مالی همچنان ادامه یابد و در بخش بهداشت و سلامت سرمایه گذاری بیشتری شود همچنین از کارگرانی که شغلشان را از دست داده اند و نیز شرکتهای ورشکسته حمایت شود، از زیرساخت های دیجیتال و بخش کشاورزی هم پشتیبانی بیشتری به عمل آید.