اوج گیری مجدد نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی

کد خبر: 355087 یکشنبه 17 اسفند 1399 - 8:29
اوج گیری مجدد نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی
متوسط نرخ بیکاری کشورهای منطقه یورو از هشت درصد عبور کرد.
 مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام كرد، تا پایان ژانویه ۲۰۲۱ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۷  درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۸.۱ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل در سطح ۷.۳ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است.

تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۵ میلیون و ۶۶۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۲۸۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۲۹ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است.

در بین کشورهای عضو، بالاترین نرخ بیکاری متعلق به اسپانیا با ۱۶ درصد بوده است و پس از این کشور، لیتوانی با ۹.۶ درصد و سوئد با ۸.۸ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ بیکاری در جمهوری چک با ۳.۱ درصد مشاهده شده است و پس از این کشور، لهستان با ۳.۲ درصد و هلند با ۳.۶ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری طی این مدت در بلژیک ۵.۶ درصد و فرانسه ۷.۹ درصد بوده است. در بین کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ بیکاری در ایسلند ۷.۲ درصد و در نروژ ۶.۳ درصد اندازه‌گیری شده است.

همچنین تا پایان این ماه دو میلیون و ۹۲۹ هزار جوان زیر ۲۵ سال در اتحادیه اروپا بیکار بوده اند که از این میزان، دو میلیون و ۳۵۶ هزار نفر ساکن منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل، نرخ بیکاری جوانان در سطح اتحادیه اروپا ۰.۲ و در سطح منطقه یورو ۰.۱ درصد افزایش داشته است. کمترین نرخ بیکاری جوانان مربوط به آلمان با ۶.۱ درصد بوده است و پس از این کشور نیز هلند با ۹.۵ درصد و جمهوری چک با ۱۰.۱ درصد قرار دارند. از طرف دیگر بیشترین نرخ بیکاری جوانان مربوط به اسپانیا با ۳۹.۹ درصد، پرتغال با ۲۴.۶ درصد و سوئد با ۲۴.۱ درصد بوده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.