اقتصاد اروپا در بحران

کد خبر: 355091 چهارشنبه 20 اسفند 1399 - 13:20

اقتصاد اروپا در بحران
آمار نهایی رشد سه ماهه پایانی سال حاکی از رشد منفی اقتصادی بسیاری از کشورهای اروپایی است.
 مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش بازبینی شده خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در چهارمین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۰.۷ درصد و منفی ۰.۵ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۱۳.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۱۲.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.  

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به دسامبر در سطح منطقه یورو به طور متوسط منفی ۶.۸ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط منفی ۶.۴ درصد بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی طی این مدت سال متعلق به رومانی با ۴.۸ درصد بوده است و پس از این کشور، مالت با ۳.۸ درصد و یونان با ۲.۷ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به ایرلند بوده است که رشد منفی ۵.۱ درصدی را تجربه کرده است. رشد  اتریش نیز طی این مدت منفی ۲.۸ درصد و ایتالیا منفی ۱.۹ درصد اندازه گیری شده است.

در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماهه چهارم بلژیک منفی ۰.۱ درصد، هلند منفی ۰.۱ درصد،  اسپانیا ۰.۴ درصد و آلمان ۰.۳ درصد اندازه گیری شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

طبق گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۸ درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی ۰.۸ درصد بیشتر است اما رشد اقتصادی اتحادیه اروپا به جای ۳.۹ درصد قبلی، ۳.۷ درصد پیش بینی شده است.