گزارش IMF از ۱۳ شاخص کلان اقتصاد ایران در ۲۰۲۰

کد خبر: 355135 دوشنبه 23 فروردین 1400 - 9:26
گزارش IMF از ۱۳ شاخص کلان اقتصاد ایران در ۲۰۲۰
صندوق بین‌المللی پول گزارشی از ۱۳ شاخص کلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰  ارائه كرد.
صندوق بین‌المللی پول در گزارشی موسوم به «چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی وضعیت اقتصادی ۳۱ کشور منطقه از جمله ایران در سال ۲۰۲۰ پرداخته است.

* افزایش ۵۴ میلیارد دلاری حجم اقتصاد ایران با وجود تحریم‌ها

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، اقتصاد ایران پس از تجربه رشد منفی ۶.۸ درصدی در سال ۲۰۱۹ با وجود تحریم های آمریکا رشد مثبت ۱.۵ درصدی را در سال ۲۰۲۰ شاهد بوده است.

با وجود تحریم‌های آمریکا، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران از رقم برآوردی ۵۸۱ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۵۴ میلیارد دلاری به ۶۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است .

* تخلیه کامل اثر تحریم های نفتی/ رشد اقتصاد نفتی ایران مثبت شد

بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ رشد مثبت ۱.۳ درصدی را داشته است. این بخش در سال ۲۰۱۹ نیز ۰.۹ درصد رشد کرده بود.

بخش نفتی ایران پس از رشد منفی قابل توجه ۳۸.۹ درصدی در سال ۲۰۱۹ با رشد مثبت ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۰ مواجه شده است که این امر نشان می دهد اثر تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۹ به طور کامل تخلیه شده است.

این نهاد بین‌المللی تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۹ را ۲.۱۹ میلیون بشکه در روز اعلام کرده و از افزایش این رقم به ۲.۲۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ خبر داده است. صادرات نفت ایران که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۹۰ هزار بشکه در روز بوده است در سال ۲۰۲۰ به ۶۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. 

تولید گاز ایران در سال ۲۰۲۰ نیز افزایش یافته و به معادل ۳.۹۸ میلیون بشکه در روز نفت رسیده است. این رقم برای سال ۲۰۱۹ معادل ۳.۹۷ میلیون بشکه در روز نفت اعلام شده بود.

اما صادرات گاز ایران در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در رقم معادل ۲۴۰ هزار بشکه در روز نفت ثابت باقی مانده است.

* نرخ تورم ایران به ۳۶.۵ درصد رسید

بر اساس این گزارش اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ تورم ۳۶.۵ درصدی داشته که این رقم نسبت به تورم ۳۴.۶ درصدی سال ۲۰۱۹ افزایش محسوسی داشته است .

* تجارت ۱۴۰ میلیارد دلاری ایران در سالی که گذشت

صندوق بین‌المللی پول در ادامه گزارش خود صادرات ایران در سال ۲۰۲۰ را ۶۷.۸ میلیارد دلار و واردات در این سال را ۷۲.۶ میلیارد دلار برآورد کرده است. صادرات ایران در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۷۰.۳ میلیارد دلار و واردات ایران در این سال ۶۷.۲ میلیارد دلار اعلام شده بود.

پیش‌بینی شده است روند نزولی ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۱ متوقف شود و در پایان این سال حجم ذخایر ارز و طلای ایران به ۱۲.۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۲۱ میلیارد دلار برسد.