پیش‌بینی اوپک از رشد تقاضای نفت در ۲۰۲۱

کد خبر: 355146 چهارشنبه 25 فروردین 1400 - 9:34
 پیش‌بینی اوپک از رشد تقاضای نفت در ۲۰۲۱
اوپک تقاضای نفت در سال جاری میلادی را ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد پيش بيني كرد.

 اوپک با امید فروکش کردن بحران کرونا، پیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت در جهان را در سال جاری میلادی افزایش داد. اوپک امیدوار است مهار گسترش همه‌گیری کرونا به این گروه و متحدانش در حمایت از بازار نفت کمک کند.

 سازمان کشورهای صادر کننده نفت در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرده تقاضا ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد در ۲۰۲۱ رشد کند. این رقم ۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیش‌بینی ماه گذشته افزایش دارد.

اوپک در گزارش خود آورده است:«در شرایطی که انتظار می رود برنامه‌های واکسیناسیون کرونا گسترش و شدت همه‌گیری این ویروس را کاهش دهد، محدودیت‌های رفت و آمد هم برداشته شده و حمل و نقل در جهان افزایش می‌یابد».

اوپک در ماه‌های گذشته به خاطر اعمال قرنطینه‌های جدید، پیش‌بینی تقاضای نفت را پایین آورده بود. بهبود بیشتر تقاضا باعث می‌شود اوپک و متحدانش افزایش تولید بیشتری در آینده داشته باشند.

 قیمت نفت پس از انتشار این خبر تا ۶۴ دلار در هر بشکه بالا رفت. قیمت نفت قبلاً در سال جاری میلادی به خاطر پیش‌بینی بهبود اقتصادی و محدودیت عرضه اوپک ‌پلاس تا ۷۰ دلار در هر بشکه بالا رفته بود.

اوپک پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۱ را هم از ۵.۱ تا ۵.۴ درصد بالا برده است و انتظار دارد تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا با آغاز نیمه دوم سال جاری میلادی محدودتر شود.

ائتلاف اوپک‌پلاس در اول آوریل توافق کرد تولید خودرو از ماه مه به تدریج افزایش دهد. این گزارش همچنین تولید بیشتر نفت از سوی ایران را نشان می‌دهد. ایران که به خاطر تحریم‌های آمریکا از قرارداد کاهش تولید معاف شده، تولید بیشتری در ماه مارس داشت و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت این گروه اضافه کرد تا به ۲۵.۰۴ میلیون بشکه در روز برسد.

 اجلاس بعدی اوپک‌پلاس در ۲۸ آوریل برگزار می‌شود. تولیدکنندگان رقیب هم عرضه نفت را افزایش داده‌اند، گرچه اوپک پیش‌بینی خود از رشد تولید کشورهای غیر اوپک را در ۲۰۲۱ روی همان یک میلیون بشکه در روز نگه داشته و تولید نفت آمریکا را رو به کاهش تخمین می‌زند.

 اوپک با توجه به تقاضای بالاتر و ثابت ماندن عرضه تولیدکنندگان غیر اوپک، تقاضای جهانی برای نفت خام خود را در سال جاری میلادی ۲۷.۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است یعنی ۲۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از ماه گذشته.