طرح ۵۰ میلیارد دلاری كرونایی صندوق بین المللی پول

کد خبر: 355227 شنبه 1 خرداد 1400 - 9:27

طرح ۵۰ میلیارد دلاری كرونایی صندوق بین المللی پول
صندوق بین‌المللی پول طرح ۵۰ میلیارد دلاری برای پایان همه‌گیری کرونا پیشنهاد داده که ۳۵ میلیارد دلار آن وابسته به کمک کشورهای ثروتمند است.
به گزارش الجزیره، صندوق بین‌المللی پول در روز جمعه از یک پیشنهاد ۵۰ میلیارد دلاری برای پایان دادن به همه‌گیری ویروس کرونا از طریق واکسینه کردن حداقل ۴۰ درصد جمعیت جهان تا پایان ۲۰۲۱ و ۶۰ درصد جمعیت تا نیمه اول ۲۰۲۲ خبر داد.

 مقامات صندوق بین‌المللی پول عقیده دارند با این طرح ۹ تریلیون دلار تا ۲۰۲۵ به خاطر از سرگیری سریع‌تر فعالیت‌های اقتصادی به اقتصاد جهان تزریق می‌شود. کشورهای ثروتمند بیش از دیگران از این طرح سود می‌برند.

 بحران کرونا جان بیش از ۳.۵ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفته و طبق گفته صندوق بین المللی پول، دورنمای بسیار نابرابری برای سلامت مردم در ۲۰۲۲ پیش روست که مخاطرات شدیدی برای جهان دارد.

 کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، در اجلاسی به میزبانی کمیسیون اروپا و اقتصادهای بزرگ گروه ۲۰ گفت به نفع کشورهای ثروتمند است که کمک‌های خود را برای اطمینان از روند سریع‌تر پایان کرونا افزایش دهند.

وی اظهار داشت:«کشورهای پیشرفته‌ای که از آنها خواسته شده بیشترین مشارکت را در این راه داشته باشند، مسلماً بالاترین سود را از سرمایه‌گذاری عمومی در تاریخ مدرن می‌برند و ۴۰ درصد رشد تولید ناخالص داخلی و یک تریلیون دلار درآمد مالیاتی خواهند داشت».

 اجرای این طرح صندوق بین المللی پول ۵۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که ۳۵ میلیارد دلار آن کمک‌های کشورهای ثروتمند و اهدا کنندگان خصوصی خواهد بود و ۱۵ میلیارد دلار بعدی توسط دولت‌های ملی با استفاده از از وامهای کم‌بهره یا بدون بهره از طرف بانک‌های توسعه چند جانبه تامین می‌شود.

 این طرح طرح شامل تامین مالی مستقیم، اهدای واکسن و اطمینان از جریان آزاد مواد اولیه و واکسن‌های ساخته شده از مرزها و همچنین ۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای متنوع کردن و افزایش ظرفیت تولید جهانی واکسن می‌شود.