بيشترين رشد ماهانه نرخ طلا از تابستان گذشته

کد خبر: 355244 سه شنبه 11 خرداد 1400 - 8:43

 بيشترين رشد ماهانه نرخ طلا از تابستان گذشته
قیمت طلا تحت تاثیر دلار ضعیف تر و با بازده پایین تر اوراق قرضه در مسیر ثبت بيشترين رشد قیمت ماهانه از ژوییه سال ۲۰۲۰ قرار گرفت.
بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۹۰۶ دلار و ۹۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۹۱۳ دلار و ۱۰ سنت رسید. طلا از ابتدای ماه مه تاکنون حدود هشت درصد رشد قیمت داشته است.

به گفته استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI، طلا از نگرانیهای تورمی و افت بازده اوراق قرضه قدرت گرفته است. دلار ضعیف مانده و این موضوع تا حدودی از قیمت طلا پشتیبانی کرده است. خریداران طلا اکنون به مرز ۲۰۰۰ دلار چشم دوخته اند و اکثرا تصور می کنند که قیمت طلا بالاتر خواهد رفت.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای رقیب ۰.۱ درصد کاهش یافت و بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا روز جمعه به ۱.۵۹۳ درصد رسید و هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را کمتر کرد.

آماری که روز جمعه منتشر شد نشان داد قیمتهای مصرفی آمریکا در آوریل افزایش پیدا کرده و شاخص تورم از هدف دو درصد بانک مرکزی آمریکا عبور کرده و بزرگترین رشد سالانه را از سال ۱۹۹۲ داشته است. طلا که همواره به عنوان پناهگاه امن دارایی شناخته می شود، از آمارهای اخیری که افزایش قیمتها در آمریکا و انگلیس را نشان می دهند، سود برده است.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر آمار اشتغال ماهانه بخش غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه هستند و پیش بینی می شود این آمار رشد ۶۵۰ هزار شغل جدید در ماه مه را نشان دهد.

آوتار ساندو، مدیر ارشد کالا در شرکت فیلیپ فیوچرز در یادداشتی نوشت: در بخش فنی قیمت بالای ۱۹۱۵ دلار و ۶۰ سنت نشان دهنده از سرگرفته شدن روند صعودی به سمت ۱۹۵۰ دلار است و حمایت قوی در سطوح ۱۸۷۵ دلار و ۱۸۵۰ دلار وجود دارد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، ۲۸۳۷ دلار و ۴۸ سنت معامله شد اما در مسیر ثبت نخستین کاهش ماهانه در چهار ماه گذشته قرار گرفت.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، به ۱۱۸۴ دلار و ۶۹ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۲۸ دلار و سه سنت رسید.